Święta majowe
29. kwietnia 2024 r. odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji zbliżających się świąt majowych: 1. maja obchodzimy Święto Pracy, a jednocześnie rocznicę wstąpienia do Unii Europejskiej, w tym roku mija 20 lat od akcesji Polski do struktur unijnych. W naszym kalendarzu świąt majowych 2. maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, naszego symbolu narodowego. 3. maja świętujemy rocznicę uchwalenia konstytucji, a 8. maja obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięstwa. W tym roku poświęciliśmy szczególną uwagę Narodowemu Świętu Trzeciego Maja, bo tak nazywa się święto państwowe upamiętniające uchwalenie konstytucji z 1791 r.
Prowadzące apel: Jagoda Cichowska i Natalia Nowakowska z klasy IITH przywitały dyrekcję, zaproszonych gości i całą społeczność szkolną, rozpoczynając część oficjalną. Po uroczystym wprowadzeniu sztandaru szkoły i odśpiewaniu hymnu głos zabrała dyrektor Zespołu Szkół Nr 2 im. Noblistów Polskich, pani Beata Chmielewska. Ponownie przywitała gości i wszystkich uczestników apelu oraz zaprosiła do obejrzenia przygotowanej na tę okazję części artystycznej, poświęconej okolicznościom uchwalenia pierwszej w Europie konstytucji.
Prowadzące przedstawiły sytuację polityczną Polski po I rozbiorze. Następnie wystąpiła przez publicznością Julia Wesoła z klasy ITH, recytując wiersz o ojczyźnie. Okoliczności uchwalenia Konstytucji zostały zaprezentowane w inscenizacji, w której udział wzięli: Maciej Szaciło z klasy IIITH - grający króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, Mateusz Starzyński z klasy ITH - wcielający się w rolę Marszalka Sejmu Stanisława Małachowskiego oraz Klaudia Klejna z klasy IIITH - grająca rolę ówczesnej damy. Inscenizację wzbogaciły stroje epokowe, przybliżające oświeceniową modę. Stroje zostały wypożyczone dzięki uprzejmości Dyrektora Opery na Zamku w Szczecinie, pana Jacka Jekiela. Momentem kończącym inscenizację było uroczyste odczytanie preambuły do Konstytucji 3 Maja. Uczynił to Król.
W części artystycznej apelu nie mogło zabraknąć nawiązania do współczesnej konstytucji z 2. kwietnia 1997 r., obecnie obowiązującej. Natalia i Jagoda nie tylko przypomniały, jakie prawa i wolności nam gwarantuje ustawa zasadnicza, ale także, jakie spoczywają na nas obowiązki wobec ojczyzny. Uroczysty wstęp do konstytucji, czyli preambułę odczytała Gabriela Wojcieszko z klasy ITH.
Obie konstytucje, mimo upływu ponad dwustu lat od ich uchwalenia, łączą te same wartości i chęć budowania silnej wspólnoty, jaką jest naród. Symbolem wspólnych wartości, łączącym pokolenia Polaków był odtańczony przez uczniów polski taniec narodowy – polonez, który w pierwszej parze poprowadzili Klaudia Klejna i Maciej Szaciło. Poza nimi poloneza pięknie odtańczyli z klasy IIITH: Hanna Kazimierczak, Aleksandra Kłos, Gracjan Król, Aleksandra Kula, Joanna Różańska, Zuzanna Potaczek, Aleksandra Wędzina, Kinga Zakrzewska oraz Aleksandra Krawiec z klasy IITH i Zuzanna Boruk z klasy IIITOŚ. Układ taneczny przygotował pan Andrzej Zakrzewski, nauczyciel wychowania fizycznego, który także obsługiwał oprawę muzyczną apelu. Polonez był zwieńczeniem i kulminacyjnym momentem apelu z bardzo ważnym przesłaniem, dotyczącym tworzenia zgody, która buduje siłę naszej ojczyzny i gwarantuje jej rozwój dla kolejnych pokoleń.
Bardzo dziękuję uczniom zaangażowanym w przygotowanie apelu. Dziękuję panu Andrzejowi Zakrzewskiemu, dyrekcji szkoły i wszystkim pracownikom, którzy sprawnie pomogli w przygotowaniu uroczystości.
Przed zbliżającymi się świętami majowymi nie zapomnijmy wywiesić biało–czerwoną flagę, to właśnie nasz symbol wspólnoty i jedności, za który w przeszłości Polacy walczyli, ponosząc najwyższą ofiarę.
Beata Zgorzelska
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!