Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies klikając przycisk Ustawienia. Aby dowiedzieć się więcej zachęcamy do zapoznania się z Polityką Cookies oraz Polityką Prywatności.
Ustawienia

Szanujemy Twoją prywatność. Możesz zmienić ustawienia cookies lub zaakceptować je wszystkie. W dowolnym momencie możesz dokonać zmiany swoich ustawień.

Niezbędne pliki cookies służą do prawidłowego funkcjonowania strony internetowej i umożliwiają Ci komfortowe korzystanie z oferowanych przez nas usług.

Pliki cookies odpowiadają na podejmowane przez Ciebie działania w celu m.in. dostosowania Twoich ustawień preferencji prywatności, logowania czy wypełniania formularzy. Dzięki plikom cookies strona, z której korzystasz, może działać bez zakłóceń.

 

Zapoznaj się z POLITYKĄ PRYWATNOŚCI I PLIKÓW COOKIES.

Więcej

Tego typu pliki cookies umożliwiają stronie internetowej zapamiętanie wprowadzonych przez Ciebie ustawień oraz personalizację określonych funkcjonalności czy prezentowanych treści.

Dzięki tym plikom cookies możemy zapewnić Ci większy komfort korzystania z funkcjonalności naszej strony poprzez dopasowanie jej do Twoich indywidualnych preferencji. Wyrażenie zgody na funkcjonalne i personalizacyjne pliki cookies gwarantuje dostępność większej ilości funkcji na stronie.

Więcej

Analityczne pliki cookies pomagają nam rozwijać się i dostosowywać do Twoich potrzeb.

Cookies analityczne pozwalają na uzyskanie informacji w zakresie wykorzystywania witryny internetowej, miejsca oraz częstotliwości, z jaką odwiedzane są nasze serwisy www. Dane pozwalają nam na ocenę naszych serwisów internetowych pod względem ich popularności wśród użytkowników. Zgromadzone informacje są przetwarzane w formie zanonimizowanej. Wyrażenie zgody na analityczne pliki cookies gwarantuje dostępność wszystkich funkcjonalności.

Więcej

Dzięki reklamowym plikom cookies prezentujemy Ci najciekawsze informacje i aktualności na stronach naszych partnerów.

Promocyjne pliki cookies służą do prezentowania Ci naszych komunikatów na podstawie analizy Twoich upodobań oraz Twoich zwyczajów dotyczących przeglądanej witryny internetowej. Treści promocyjne mogą pojawić się na stronach podmiotów trzecich lub firm będących naszymi partnerami oraz innych dostawców usług. Firmy te działają w charakterze pośredników prezentujących nasze treści w postaci wiadomości, ofert, komunikatów mediów społecznościowych.

Więcej
Sobota, 25 maja 2024
Imieniny: Grzegorz, Urban, Magda
pochmurno
15°C

Film „Czerwone maki”

Ocena 0/5

Czerwone maki na Monte Cassino
Zamiast rosy piły polską krew.
Po tych makach szedł żołnierz i ginął,
Lecz od śmierci silniejszy był gniew.
Przejdą lata i wieki przeminą.
Pozostaną ślady dawnych dni
I wszystkie maki na Monte Cassino
Czerwieńsze będą, bo z polskiej wzrosną krwi.

Refren piosenki Alfreda Schütza oraz Feliksa Konarskiego pt. „Czerwone maki na Monte Cassino”.

30 kwietnia 2024 r. uczniowie klas II i IIITOŚ pod opieką pana Piotra Figasa, pani Agnieszki Kurpiewskiej oraz pani Beaty Zgorzelskiej równo o 08:00 ruszyli białym busikiem na wycieczkę do Szczecina. Tego dnia pogoda była wyjątkowo miła, ponieważ słońce się do nas ciepło uśmiechało, a temperatura sięgała 24°C. Odziani w lekką odzież i dobry humor, ruszyliśmy do kina Helios na film pt. „Czerwone maki” w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza. Podoba mi się taka forma lekcji historii. Byłam bardzo podekscytowana tym wyjazdem, ponieważ wiem, że wycieczki sprzyjają edukacyjnemu progresowi i urozmaicają program nauczania. Bowiem kto powiedział, że lekcje muszą odbywać się w ścisłych ramach szkolnych klas i ławek? Czym większe zaangażowanie ucznia w lekcje i czym kreatywniejsza odskocznia od szarych, monotonnych i sztywnych bon tonów nauczania - tym dłużej pozostaje w nas pozyskana wiedza. Dlatego w naszej szkole są organizowane „eventy” w podobnym stylu. W pogodnych nastrojach do Szczecina dojechaliśmy o około 09:30. Kiedy udało nam się wejść do kina, na spokojnie kilkoro z nas kupiło sobie po kubełku popcornu albo porcji nachosów. Następnie równo o 10:00, kiedy już cała grupa wygodnie siedziała w fotelach, zaczął się seans.

Film „Czerwone maki” w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza to dramat wojenny, opowiadający o trudach polskich żołnierzy w bitwie o Monte Cassino. Głównym bohaterem jest 17-letni chłopak - Jędrek - w tej roli Nicolas Przygoda - który musi stawić czoła nie tylko trudnej wojennej rzeczywistości, ale także skomplikowanym problemom wieku dorastania. W pierwszej scenie poznajemy go jako złodzieja, który zostaje złapany przez brytyjskich żołnierzy na kradzieży leków dla ciężko chorej dziewczyny, w której jest niezwykle zakochany – Poli – w tej roli Magdalena Żak. Za ten wybryk i za parę innych buntowniczych wyskoków zostaje wsadzony do więzienia.

W areszcie odwiedza go, przeniesiony z 1 Dywizji Pancernej, starszy brat - rotmistrz Stanisław Zahorski, którego zagrał Szymon Piotr Warszawski. Dla dobra Jędrka wstawia się za nim, dzięki czemu niepełnoletni buntownik wychodzi z aresztu i zostaje oddany pod opiekę, zagranego przez Leszka Lichotę, redaktora wojennego, któremu pomaga w opracowywaniu raportów. Redaktor stopniowo łagodzi buntowniczą naturę Jędrka i pokazuje mu, jak wygląda prawdziwa wojna i dlaczego setki ludzi godzi się atakować wroga, nawet jeżeli szansa na sukces jest niezwykle mała. Z początku niechętny do poświęcenia się sprawie, Jędrek nie może pojąć Poli, oddanej sanitariuszki. W tym czasie 2 Korpus Polski pod dowództwem gen. Władysława Andersa przygotowuje się do ataku na Monte Cassino. W filmie mają miejsce sceny, które ukazują prawdziwe oblicze wojny, czyli śmierć setek ludzi i tragedię. Sceny batalistyczne są jednym z najsolidniejszych elementów filmu. Byłam pod wrażeniem, jak dużo się dzieje na ekranie i jak przytłaczającą atmosferę udało się zbudować ekipie filmowej. Broń i granaty ze wszystkich stron, ciała i mundury co chwila dziurawione są przez pociski. Niepokojącą ciszę przerywał nagle lądujący obok pocisk moździerza, którego wybuch przyprawiał mnie o gęsią skórkę. Realizm pola walki i widoki, na które trzeba być przygotowanym, wybierając się na ten seans. Reżyser ukazał niezwykle dokładnie obraz bitwy pod Monte Cassino.

Co ciekawe, w filmie jest też widocznie zarysowana taktyka wojenna. Niemcy zajmują w nim odpowiednie pozycje, polscy saperzy pełzną przed czołgami, rozminowując im przejazd, piechota prowadzi ogień osłaniający, aby inni mogli zająć kolejne bazy. Ma się poczucie, że te sceny przygotowywał ktoś, kto ma pojęcie o strategii.. W „Czerwonych makach” niemiecka linia obrony jest tak skuteczna, że atakowanie jej jest proszeniem się o śmierć, ale jak to powiedział generał Władysław Anders, którego zagrał Michał Żurawski: „Trzeba było to zrobić”.

Szczególnie spodobał mi się fragment, w którym pewien dowódca śpiewał z żołnierzami kawałek piosenki Alfreda Schütza i Feliksa Konarskiego pt. „Czerwone maki na Monte Cassino” :

Ta ziemia do Polski należy,
Choć Polska daleko jest stąd,
Bo wolność krzyżami się mierzy!
Historia ten jeden ma błąd!

Słyszymy wytłumaczenie dwóch ostatnich wersów - według pieśni im więcej poległych, tym bardziej kraj zasługuje na wolność, a ponieważ każdy zasługuje na wolność bez względu na narodowość, to liczebność ofiar jest złym miernikiem. Być może dlatego główny bohater był w dużej mierze przekonany, że wojna nie ma żadnego sensu, lecz widząc poświęcenie żołnierzy, uświadomił sobie, że walka o wolność to tragiczna konieczność.

Przez film w wielu scenach przewija się także wątek miłosny Jędrka i Poli, który pokazał mi, że nawet w tak zimnych czasach mogą rozkwitać ciepłe uczucia. Jestem przekonana, że miłość jest jak zapach wiosennego bzu, który potrafi przeniknąć wszędzie niezależnie od gęstości atmosfery. To właśnie te ciepłe uczucia pomogły wielu ludziom przetrwać straszny czas, jakim była II wojna światowa. Jednak nie wszystkim się udało. Jędręk, oprócz starszego brata Stanisława, miał także młodszą siostrę – Helcię, którą zagrała Aleksandra Gierat. Główny bohater ukrywa przed starszym bratem to, co naprawdę stało się z ich siostrą i często nawiedzają go koszmary o głodującej, pozostawionej w Rosji Sowieckiej Helci. Trudno mu powiedzieć starszemu bratu, że nie dał rady wywieźć jej z zesłania.

W filmie występuje też ciekawa postać – niedźwiedź Wojtek, o którym wiemy, że przebył szlak bojowy z 2. Korpusem. Miłośnicy historii na pewno będą usatysfakcjonowani.

Uważam, że Jędrek jest bardzo podobny do bohatera „Potopu” Henryka Sienkiewicza, Andrzeja Kmicica, który, podobnie jak on, z początku nie zasłynął szlachetnymi czynami, ale przechodzi przemianę, by na końcu okazać się bohaterem.

Cieszę się, że mogłam obejrzeć ten film, poszerzył moją wiedzę na temat II wojny światowej i pokazał, jak naprawdę wygląda walka. Polecam film wszystkim fanom historii Polski i wielu romantykom, którzy dostrzegą przede wszystkim wątek miłosny.

Po udanym seansie z całą grupą zrobiliśmy sobie zdjęcie obok pewnej metalowej rzeźby i otrzymaliśmy trochę czasu wolnego, aby pochodzić po galerii handlowej lub skoczyć coś zjeść. Równo o 13:00 spotkaliśmy się wszyscy pod wejściem do kina i ruszyliśmy z powrotem do autobusu. Wracając do Choszczna, rozmawialiśmy między sobą o naszych wrażeniach z tego wyjątkowego dnia i wspólnie słuchaliśmy muzyki. To był udany wyjazd, który obdarzył nas nowymi doświadczeniami. Warto jeździć na takie wycieczki, ponieważ, jak napisał amerykański poeta i eseista Ralph Emerson „Życie bez podróży jest jak przyprawa bez soli”.

Emilia Mehmedov IIITOŚ

powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Dodaj komentarz

Spodobała Ci się informacja? Zostaw nam swoją opinię
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!
Twoja ocena
Ocena (0/5)

Pozostałe
aktualności

DO GÓRY
Włącz powiadomienia WebPush
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.