Piknik ekologiczny Klubu Ekologa
4 czerwca 2024 r. w przededniu Święta Szkoły i zaplanowanego tego dnia Pikniku Ekologicznego rozstrzygnięto konkurs plastyczny, zorganizowany przez Klub Ekologa w ZS Nr 2, zatytułowany „Drugie życie rzeczy”. Zadaniem uczestników było oryginalne przetworzenie odpadów, tak, by zyskały nową funkcję. W pracach jury wzięły udział: pani Barbara Krawczyk, pani Elwira Kotarska, pani Ilona Trymerska. Oto wyniki:
Kategoria szkół podstawowych:
- I miejsce indywidualnie - Lena Grejć ze Szkoły Podstawowej nr 3 – samochód;
- I miejsce grupowe – Szkoła Podstawowa nr 3: Jakub Przymuszała i Tymoteusz Neryng - fortepian.
Kategoria szkół średnich indywidualnie:
- I miejsce – Martyna Gonera klasa IIITOŚ – biżuteria;
- II miejsce – Alicja Słomowska klasa ITH - lampka nocna;
- III miejsce – Emilia Mehmedov klasa IIITOŚ - kręgle i wazon.
Kategoria szkół średnich grupowo:
- I miejsce – klasa ITOŚ: Amelia Kula, Julia Gilewska, Kinga Sudoł, Aleksandra Michalska, Karolina Gdula, Emilia Małochwiej, Wiktoria Struzik, Amelia Bagińska - ścianka do zdjęć;
- I miejsce - klasa IIITH: Klaudia Klejna, Maciej Szaciło, Joanna Różańska - kwietniki z opon;
- II miejsce – klasa IITH - kwietnik z butelek;
- III miejsce – klasa IITOŚ: Zuzanna Szafrańska, Jakub Małecki, Antoni Kaczmarek, Bartek Babiak, Michał Bednarczyk, Kaja Skrętowicz - dystrybutor do napojów i przekąsek;
- III miejsce - klasa IVTOŚ – ekoraper.
Konkurs plastyczny nie wyczerpał pomysłowości młodych ekologów z ZS Nr 2, bowiem zaprosili oni gości ze Szkoły Podstawowej nr 3, by pokazać im, czym na co dzień się zajmują. Badania są jednym z sposobów odkrywania świata. Profesjonalnie nazywa się to empiryzmem który polega na przekonaniu, że prawdziwe źródło wiedzy opiera się na doświadczeniach. Badamy świat poprzez nasze oczy, dotyk, smak, zapach i eksperymenty, których dokonujemy każdego dnia, obserwując świat i jego zależności.
5 czerwca 2024 r. w dniu Święta Szkoły podczas Pikniku Ekologicznego uczniowie klasy 6 B ze Szkoły podstawowej nr 3 w Choszcznie przeprowadzili w Ekopracowni badania powietrza i wody z choszczeńskiego jeziora. Starsi koledzy i koleżanki z Klubu Ekologa z klasy III i IV Technikum w zawodzie technik ochrony środowiska przeprowadzili wspólnie eksperymenty z szóstoklasistami. Z całą grupą zbadaliśmy zawartość fosforanów, azotanów, amonów, stopień twardości i odczyn wody z jeziora Klukom. Zbadaliśmy także za pomocą urządzeń pomiarowych hałas, nasłonecznienie i wilgotność, a po przeprowadzonych badaniach powietrza starsi uczniowie naszej szkoły wytłumaczyli, jaką funkcję pełnią w środowisku porosty i pyły.
Z pewnością dla naszych młodszych kolegów i koleżanek była to wielka lekcja na przyszłość, a ten dzień pozostanie ciekawym doświadczeniem w ich pamięci. Wykonywanie eksperymentów to świetna zabawa. Szczególnie, kiedy badamy tak niesamowity obszar jak nasza planeta Ziemia. Cieszymy się, że mogliśmy gościć klasę 6 B. Mamy nadzieję, że nie były to nasze ostatnie warsztaty związane z Ochroną Środowiska.
Emilia Mehmedov IIITOŚ
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!