Warsztaty dziennikarskie z Pawłem Reszką w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Choszcznie
Dziennikarstwo nie jest dla osób bojących się własnego cienia. Wymaga odwagi i elastyczności. Ktoś, kto nie potrafi zakasać rękawów i wyjść z swojej strefy komfortu w kontaktach międzyludzkich, w ogóle nie powinien wybierać tego zawodu. Wszystko dlatego, że jednym z jego fundamentów jest wywiad. Jak go dobrze przeprowadzić? Jak sprawić, by rozmówca powiedział coś istotnego? To był główny temat warsztatów dziennikarskich, zorganizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Marii Dąbrowskiej w Choszcznie 14 listopada 2024 r.
Uczestniczyło w nich 50 młodych ludzi, którzy zgłosili się do konkursu o tytuł Choszczeńskiego Pultizera Szkolnego. Warsztaty przeprowadził pan Paweł Reszka - dziennikarz, korespondent wojenny i autor bestsellerowych książek, takich jak „Mali bogowie” czy „Stolik z widokiem na Kreml”, oraz profesor Szymon Wyrzykowski - dyrygent Chóru Akademickiego im. prof. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie i zdobywca najważniejszej polskiej nagrody muzycznej „Fryderyk” w kategorii „Album Roku Muzyka Chóralna”.
Naszą konferencje prasową rozpoczęliśmy o godzinie 10:00. Podobało mi się to, że warsztaty były prowadzone w formie teorii i praktyki. Mogliśmy na żywo zobaczyć, jak fachowy dziennikarz aranżuje wywiad ze znaną osobą. Pan Paweł Reszka przekazał podstawową wiedzę i pokazał, jak sam mówił „triki”, dzięki którym wywiad staje się dobrze ukierunkowaną rozmową, w której rozmówca odkrywa prawdziwe karty, bo każdy człowiek ma swoją historię do opowiedzenia i trzeba mu umiejętnie pomóc ją opowiedzieć. Zadawaliśmy dużo pytań, a pan Paweł Reszka przez 2 godziny udzielał odpowiedzi i jednocześnie rad, które pilnie notowałam. Chciałabym zostać dziennikarką, marzę o tym, aby móc wyżyć z pisarstwa. Robić jednocześnie to, co kocham i mieć z tego chleb. Jednak, aby spełnić ten sen, muszę jeszcze wykonać ogrom pracy. Na dzisiejszych warsztatach ruszyłam ku temu marzeniu o kilka kroków naprzód, bo dowiedziałam się, jak prawidłowo prowadzić wywiad. Szczególnie mocno zapadła mi w pamięć informacja, że priorytetem dziennikarza jest publikowanie sprawdzonych faktów, opierających się na uczciwej i bezstronnej perspektywie. Za rozpowszechnianie fałszu lub obraźliwych opinii może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej. Oczywiście, każdy ma prawo się mylić! W takim przypadku rzetelny dziennikarz powinien przeprosić za gafę i, jeżeli to możliwe, dokonać korekty.
Oprócz solidnej wiedzy, jaką nam przekazał pan Paweł Reszka, miałam także okazję poznać wyjątkową osobowość pana Szymona Wyrzykowskiego, który już jako 13-latek miał gotowy plan, jak spełnić swoje marzenia. Przyznał, że większość kroków z tej listy udało mu się osiągnąć, co nauczyło mnie, że podstawą sukcesu jest dobry plan. Tym razem pan Profesor zgodził się być jedynie „materiałem poglądowym”, ale i tak wzbudził autentyczne zainteresowanie młodej publiczności. Stąd wniosek, że nasz warsztatowy wywiad był znakomicie przeprowadzony.
Warsztaty skończyliśmy o godz. 12:00 wielkimi oklaskami wdzięczności za niezwykłe zajęcia dla pana Pawła Reszki, profesora Szymona Wyrzykowskiego oraz zespołu pani Katarzyny Jezierskiej. Te warsztaty bardzo mnie rozwinęły i zmotywowały do dalszej pracy. Z pewnością pozyskaną wiedzę wykorzystam przy tworzeniu pracy na konkurs dziennikarski. Będę przy tym myśleć o słowach znanego reportażysty, Ryszarda Kapuścińskiego: „Prawdziwe dziennikarstwo jest intencjonalne, czyli stawia sobie cele i stara się przeprowadzić jakąś formę przemiany”. Ja tej przemianie uległam.
Emilia Mehmedov IV TOŚ z Piotrem Figasem
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!