Apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości
11. listopada 2024 r. obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. W tym roku mija 106 lat od odzyskania upragnionej wolności i suwerenności po ponad wiekowym okresie zaborów. Z tej okazji w naszej szkole odbył się uroczysty apel, który poprowadzili: Małgorzata Grabowicz i Mateusz Maciejczyk z klasy ITOŚ.
Nasza szkoła po raz kolejny uczestniczy w akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła do hymnu”. Wspólne odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego” jest okazją do manifestowania naszego przywiązania do Ojczyzny, historii i tradycji.
Po uroczystym odśpiewaniu hymnu głos zabrała pani Beata Chmielewska, dyrektor Zespołu Szkół Nr 2 im. Noblistów Polskich. Powitała przybyłych gości. Zaproszenie przyjęli: przewodnicząca Rady Powiatu Choszczeńskiego – pani Jolanta Kiłoczko, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Choszczeńskiego – pani Małgorzata Buchajczyk, członkowie Zarządu Powiatu Choszczeńskiego – pan Wojciech Cheba i pan Bogdan Kwiatkowski, radni Rady Powiatu Choszczeńskiego – pan Piotr Kamela i pan Sławomir Przyłucki, Kierowniczka Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego – pani Renata Cichowska, dowódca Choszczeńskiego Dywizjonu Artylerii Samobieżnej 12 Brygady Zmechanizowanej - ppłk. Stanisław Kwiatkowski, przewodniczący Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorców – pan Eugeniusz Nykiel, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy – pan Krystian Szczyż, dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Choszcznie – pani Katarzyna Jezierska, przewodniczący Organizacji Międzyzakładowej „NSZZ” Solidarność i Pracowników Oświaty – pan Józef Leśniański, przedstawicielka RSP Rzecko – pani Ewa Sadowska, przewodnicząca Rady Rodziców Zespołu Szkół Nr 2 im. Noblistów Polskich w Choszcznie – pani Urszula Błaszczyk.
Pani Dyrektor w swoim przemówieniu podkreślała współczesne znaczenie słowa niepodległość i suwerenność. Niepodległość to nie tylko dar, ale przede wszystkim odpowiedzialność, wymaga nieustannego pielęgnowania – przez szacunek dla historii, języka i wzajemną pomoc w budowaniu lepszego społeczeństwa. Swe słowa skierowała szczególnie do młodych ludzi. Apelowała, by, nawet wtedy, gdy wymawiają tylko swoje imię, zawsze byli dumni z tego, że są Polakami. Następnie, w imieniu Starosty Choszczeńskiej - pani Wioletty Kaszak, głos zabrał pan Wojciech Cheba, członek Zarządu Powiatu Choszczeńskiego, który podkreślił wartości, jakie Narodowe Święto Niepodległości przypomina.
Po zakończeniu części oficjalnej, nadszedł czas na część artystyczną, na którą zaprosili prowadzący. Przedstawili drogę Polski do niepodległości. Podkreślali rolę wielu wybitnych postaci reprezentujących różne poglądy polityczne, a mimo to łączących swoje siły w walce o urzeczywistnienie marzeń kilku pokoleń Polaków o wolnym kraju. Wśród wymienianych postaci byli Ojcowie i Matki Polskiej Niepodległości. Nie zabrakło informacji o wydarzeniach mających miejsce pod koniec wojny, które wpłynęły na zakończenie okresu zaborów na ziemiach polskich i przyniosły upragnioną wolność. Całość wzbogaciła prezentacja multimedialna, obsługiwana przez Gracjana Króla z klasy IVTH.
Treści historyczne urozmaiciły wiersze w wykonaniu: Magdaleny Nowakowskiej z klasy ITH, Alicji Słomowskiej z klasy IITH, Jagody Cichowskiej i Natalii Nowakowskiej z klasy IIITH, Hanny Kazimierczak i Klaudii Klejny z klasy IVTH. Depeszę Piłsudskiego, notyfikującą powstanie państwa polskiego i skierowaną do mocarstw świata zachodniego, odczytała Gabriela Wojcieszko z klasy IITH.
Prowadzący zwrócili uwagę na to, że niepodległość nie jest dana raz na zawsze i to od nas zależy, jak bardzo będzie trwała. Hołd wszystkim poległym za wolność naszej Ojczyzny złożył Kacper Wolski z klasy IB BSIst, harcerz 8. Szczepu Ziemi Choszczeńskiej „Infinitum" im. mjr. Henryka Sucharskiego.
Część artystyczną wzbogaciły znane melodie: Mazurek a-moll Op. 68 nr 2. Fryderyka Chopina, „Marsz Pierwszej Brygady” oraz fragment pieśni patriotycznej: „Jest taki kraj”. Oprawę muzyczną obsługiwał pan Andrzej Zakrzewski, nauczyciel wychowania fizycznego i opiekun pocztu sztandarowego.
Co roku odbywa się w naszej szkole z okazji Narodowego Święta Niepodległości konkurs historyczny. Tegoroczna edycja nosiła tytuł: „W drodze do niepodległości 1914 – 1918”. Zwycięzcą konkursu został Gracjan Król z klasy IVTH. Dyplom i nagrodę książkową wręczyła pani Beata Chmielewska, dyrektor szkoły i pani Beata Zgorzelska, organizatorka konkursu.
Dziękuję wszystkim uczniom za zaangażowanie w przygotowanie apelu, za włożoną pracę i emocje, które zawsze nam towarzyszą, gdy pragniemy wykonać jak najpiękniej to, co przygotowaliśmy. Dziękuję panu Andrzejowi za obsługę oprawy muzycznej i nagłośnienia.
11 Listopada to święto państwowe, ale także to symbol naszej niepodległości, która dzisiaj ma swój szczególny wymiar. Celebrujmy ten dzień, wywieszając flagę, symbolizującą naszą wolność i suwerenność oraz dumę z bycia POLAKAMI.
Beata Zgorzelska
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!