XVII Jesienne Spotkania z Poezją
17 lat to akurat tyle, ile mniej więcej mają nasi uczniowie, 17 lat to prawie dwa pokolenia, jeśli mierzyć taką domową miarką. I właśnie 17 lat mają zainicjowane przez panią Lillę Rybkę Jesienne Spotkania z Poezją w Zespole Szkół Nr 2 im. Noblistów Polskich w Choszcznie. 24.10.2024 r. w auli szkolnej odbył się finał zmagań recytatorskich i plastycznych, jakimi stały się nasze Jesienne Spotkania. Był to dzień, w którym nie dało się, po prostu nie dało wziąć w ryzy energii i ambicji uczniów naszej szkoły.
Klaudia Klejna i Maciej Szaciło z IVTH szybko i bezboleśnie poprowadzili część wstępną, dialog w ich wykonaniu, choć utrzymany w swobodnym tonie, wprowadził wszystkich w sens poetyckiego przeżywania świata. Otwarcia konkursu dokonała dyrektor szkoły, pani Beata Chmielewska wspólnie z panem Piotrem Figasem.
By zmniejszyć nieco tremę uczestników rywalizacji recytatorskiej, nasi szkolni muzycy pod wodzą Mateusza Starzyńskiego IITH, wykonali dwa standardy rockowe. Muzyka łączy pokolenia nie tylko ze względu na nuty, łączy je także wtedy, gdy młodzi sięgają po klasykę znaną również starszym ludziom (czytaj: nauczycielom). Warto o tym wspomnieć, bo Helena Margol i Ola Michalska-Wawrzyniak z IITOŚ udowodniły, że starsza, rockowa nuta wybitnie im leży. Pazur i czułość, zero wdzięczenia się, a jednak moc. Jak sami mówili na próbach, w muzyce liczy się szczerość.
Liczy się ona również wtedy, gdy zetkniemy się z tekstem, który niepostrzeżenie nas zmienia. To może być czysty przypadek, ale pracuje w nas myśl, chcemy ją przetworzyć, wydobyć na światło dzienne wszystkie stany, uczucia, jakie nasze wnętrze kształtują. Hasłem XVII Jesiennych Spotkań z Poezją był właśnie taki głęboko wnikający tekst. A jako że organizatorzy są realistami, to dali uczniom wolną rękę. Ich zadaniem było znaleźć tekst: wiersz lub piosenkę, dzięki którym dokonała się wewnętrzna przemiana. Uczniowie zaproponowali szerokie spektrum tekstów, począwszy od Adama Mickiewicza, Wisławy Szymborskiej czy Antoniego Słonimskiego, poprzez plejadę twórców piosenek, wśród których warto wymienić Patofonikę, Nicka Cave’a, Chrisa Greya czy Tylera, The Creatora, a skończywszy na bardzo tutejszym Piotrze Figasie. Szczególnym akcentem był tekst, którego autorką jest ukraińska dziewczyna Татяна Строкач, ukazujący stan ducha ofiar wojny w Ukrainie.
Dobór utworów, twórczą interpretację i wykonanie oceniało jury w składzie: pani Katarzyna Jezierska - dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Choszcznie – instytucji noszącej tytuł Przyjaciela Szkoły; pani Anna Stetkiewicz z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Choszcznie - scenarzystka i reżyserka corocznego Narodowego Czytania; pani Lilla Rybka - pomysłodawczyni i wieloletnia organizatorka Jesiennych Spotkań z Poezją w Zespole Szkół Nr 2 im. Noblistów Polskich w Choszcznie; pani Beata Zgorzelska - nauczycielka Zespołu Szkół Nr 2, miłośniczka recytacji i wielokrotna jurorka Jesiennych Spotkań z Poezją; pan Michał Tomaszczuk - nauczyciel Zespołu Szkół Nr 2, wielokrotny lektor Narodowego Czytania oraz wykonawca szerokiej gamy ról aktorskich.
W recytacji wystąpili: Tatiana Bieganowska IIITOŚ, Mateusz Maciejczyk ITOŚ, Helena Margol IITOŚ, Julia Wesoła IITH, Jagoda Cichowska IIITH, Emilia Mehmedov IVTOŚ, Janina Belik IITH, Aleksandra Michalska-Wawrzyniak IITOŚ.
Prace plastyczne wykonali: Wiktoria Rumbuć IVTOŚ, Emilia Mehmedov IVTOŚ, Martyna Gonera IVTOŚ, Alicja Słomowska IITH, Janina Belik IITH, Gabriela Wojcieszko IITH, Zuzanna Wypchło IIB BSIst, Maja Jagiełło IVTOŚ, Zuzanna Szafrańska IIITOŚ, Kaja Skrętowicz IIITOŚ, Amelia Kula IITOŚ, Olga Aleksandra Bartczak ITOŚ.
Jury nie miało łatwego zadania, ponieważ poziom był wyrównany. Długo oceniano prace plastyczne, ale w tym czasie publiczność nie nudziła się w ogóle, ponieważ muzycy zaprezentowali kolejną porcję repertuaru. Pieśni wykonane zostały brawurowo, a na życzenie publiczności Mateusz Starzyński, który do tego momentu „grzecznie” akompaniował, wcielił się we frontmana z krwi i kości. Jego solo na gitarze rozgrzało widownię, wykonanie pieśni grupy Him tylko podbiło emocje. Nie trzeba było długo czekać, gdy grupa dziewczyn pobiegła na scenę i usłyszeliśmy jedną z najbardziej energetycznych pieśni polskiego rocka – „Kryzysową narzeczoną” Lady Pank. Skupione po obradach jury też nie czekało i pani Katarzyna Jezierska stała się kolejną wokalistką.
Konkurs trzeba było jednak zakończyć, więc, chcąc nie chcąc, jury ogłosiło werdykt.
W kategorii recytacji:
- I miejsce zdobyła Helena Margol IITOŚ;
- II miejsce - Emilia Mehmedov IVTOŚ;
- III miejsce – Mateusz Maciejczyk ITOŚ;
- wyróżnienie – Aleksandra Michalska- Wawrzyniak IITOŚ.
W kategorii plastycznej:
- I miejsce zdobyła Martyna Gonera IVTOŚ;
- II miejsce – Zuzanna Szafrańska IIITOŚ;
- IIITOŚ – Olga Bartczak ITOŚ.
- wyróżnienie specjalne – Amelia Kula IITOŚ;
- wyróżnienie – Janina Belik IITH.
Nagrody w postaci tomów i tomików poezji ufundowała szkolna biblioteka, realizująca działania w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Nagrodę specjalną, którą ufundowała Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Choszcznie otrzymali prowadzący: Klaudia Klejna i Maciej Szaciło z IVTH.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom, nauczycielom polonistom: Agnieszce Kurpiewskiej, Agnieszce Kasperczuk i Piotrowi Figasowi, którzy przygotowali młodzież do konkursu, bibliotekarce szkolnej pani Lidii Michalskiej i pani Paulinie Glińskiej za dekorację, wykonaną stylowo i jesiennie, oraz wszystkim nauczycielom szkoły za życzliwość podczas przygotowań.
Piotr Figas
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!