Jak zostać profesjonalistą?
Projekt „Jak zostać profesjonalistą?” był kolejnym projektem zrealizowanym przez ZS Nr 2 w Choszcznie wraz z niemieckim partnerem Europaschule OS2 Oder-Spree w Fürstenwalde w dniach 9-13 września 2024 r. w Choszcznie. Program projektu był urozmaicony i przebiegał zgodnie z planem.
W poniedziałek, 9 września 2024 r., uczestnicy projektu mieli okazję poznać się podczas oficjalnego spotkania w sali 311. Wśród uczestników projektu należy wymienić uczniów z klasy IIIA BS I Stopnia: Jakuba Poźniaka, Igora Szymańskiego, Bartosza Wanagę, Remigiusza Wiśniewskiego; opiekuna grupy, pana Bronisława Mielczarka oraz panią Teresą Wiśniewską w roli tłumacza. Stronę niemiecką reprezentowali: Jonah Marmottin, Jonas Ketzler, Soraya Bräuer, Sharon Fischer oraz opiekun, pan Torsten Fischer. Wieczorem grupa projektowa spotkała się w kawiarni „Fontanna”, nie obyło się bez niespodzianek i zwrotów akcji.
We wtorek ,10 września 2024 r., grupa projektowa pojechała na wycieczkę do Ogrodu Dendrologicznego w Glinnej, który jest prawdziwą perłą gminy Stare Czarnowo. Tam można było podziwiać największe okazy drzew obcego pochodzenia. Zgromadzona kolekcja liczy obecnie ponad 800 gatunków i odmian drzew przede wszystkim egzotycznych.
Kolejnym punktem pobytu w Glinnej była wizyta na cmentarzu żołnierzy niemieckich oraz cywili poległych w okresie II wojny światowej. W 1991 r. powstała Fundacja Polsko-Niemiecka „Pojednanie”. W wyniku jej działań utworzono w 2000 r. cmentarz w Glinnej. Była to ciekawa lekcja historii, tym bardziej, że minęło 85 lat od wybuchu II wojny światowej.
W środę, 11 września 2024 r., młodzież miała okazję uczestniczyć w zajęciach praktycznych w warsztatach szkolnych. Dzięki temu uczestnicy projektu zgłębili tajniki obsługi maszyn sterowanych numerycznie oraz podstawy programowania. Ponadto poznali technikę obsługi maszyn konwencjonalnych. Zajęcia były ciekawe i dostarczyły wiele emocji i wrażeń.
Popołudnie zgodnie z planem przebiegło na polu golfowym „Modry Las”. Pod czujnym okiem trenera, pana Zdzisława Klińskiego, młodzież uczestniczyła w lekcji golfa. Wbrew pozorom nie jest to prosta gra, wymaga koncentracji i logicznego myślenia. Następnie wszyscy uczestniczy zwiedzali pole golfowe podczas przejażdżki wózkami elektrycznymi „Melex”. W rolę przewodnika wcielił się pan Z.Kliński, który opowiedział historię powstania „ Modrego Lasu” oraz zasady gry w golfa. Zabawa była wyjątkowa i stanowiła wspaniałą formę rekreacji na łonie natury.
W czwartek, 12 września 2024 r., ze względów technicznych spowodowanych serwisem maszyn i urządzeń w warsztatach szkolnych nastąpiła zmiana w programie projektu. Tym razem grupa projektowa pojechała na wycieczkę do Szczecina. Wizyta w Muzeum Techniki i Komunikacji, spacer Wałami Chrobrego, zwiedzanie Zamku Książąt Pomorskich to atrakcje Szczecina, które nie tracą na czasie i stanowią piękną historię miasta. Wieczór młodzież wraz z opiekunami spędziła aktywnie w kręgielni ,,Flame Bowling". To był moment, w którym polsko-niemiecka grupa zintegrowała się podczas wspólnej zabawy i snuła plany dotyczące kolejnego wspólnego projektu.
Piątek, 13 września 2024 r., był ostatnim dniem wizyty gości z Niemiec. Podsumowanie projektu nastąpiło w formie ankiety. Uczestnicy ocenili tydzień projektowy pozytywnie. Wstępnie zaplanowano termin wizyty w Niemczech - kwiecień 2025 r.
Projekt został współfinansowany ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz przez Powiat Choszczeński. Serdeczne podziękowania dla dyrekcji szkoły za okazaną pomoc i wsparcie techniczne.
koordynator projektu Teresa Wiśniewska
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!