DROGI RODZICU
Być rodzicem nastolatka nie jest łatwo.
Wszyscy chcemy być dobrymi rodzicami i na ogół nie szczędzimy wysiłku, aby nasze dzieci były szczęśliwe. Staramy się, chcemy dla dziecka jak najlepiej, a mimo to zdarza się, że spotykają nas rozczarowania, a nasze dziecko sprawia kłopoty.
Młodzi ludzie buntują się przeciw dorosłym, a rodzice są pierwszymi dorosłymi, przeciw którym ten bunt jest skierowany. Taka postawa jest wyrazem naturalnego w tym wieku dążenia do wyodrębnienia się i niezależności.
Dorastające dzieci potrzebują naszej dyskretnej obecności, dostępności i gotowości udzielenia im pomocy. Wierzą, że w porę zareagujemy, gdy dzieje się coś niedobrego i znajdziemy sposób, aby rozwiązać problem. Chcą widzieć w nas swoich sojuszników, na których mogą liczyć w trudnych momentach.
CZEGO WIĘC POTRZEBUJĄ OD NAS NASZE DZIECI ?
- Poczucia więzi i przynależności do rodziny. Chcą czuć, że są kochane, rozumiane i mogą liczyć na wsparcie rodziców. Potrzebują naszego szacunku, przyjaznej atmosfery w domu – poczucia bezpieczeństwa.
- Poczucia własnej wartości. Chcą, aby doceniać ich wysiłki w osiąganiu sukcesów oraz chcą mieć pewność, że nie zostaną przez nas skrytykowane i odrzucone, gdy coś się nie uda.
- Wiarygodności. Chcą mieć pewność, że zachowujemy się tak jak mówimy, ale także, że potrafimy przyznać się do własnych słabości, niewiedzy i błędów.
- Stanowczości w ważnych sprawach. Potrzebują jasno określonych reguł i konsekwencji w ich przestrzeganiu
- Poszanowania intymności i dyskrecji. Chcą mieć pewność, że granice ich prywatności są przez nas respektowane.
Rozmowa jest podstawą dobrych kontaktów z dzieckiem, a podstawą rozmowy jest uważne słuchanie.
- Rozmawiaj ze swoim dzieckiem zawsze, wszędzie i o wszystkim. Im częściej z nim rozmawiasz, tym lepiej poznajesz jego świat, jego oczekiwania, marzenia i problemy.
- Staraj się zawsze znaleźć czas na rozmowę, gdy dziecko ma problem. Gdy czuje się bezradne i skrzywdzone, pozwól mu się wygadać, wypłakać i wyzłościć. Postaraj się je zrozumieć i mądrze doradzić.
- Znajdź też czas, gdy chce się podzielić radością, sukcesem. Okaż swoje zadowolenie, pochwal, powiedz, jaki jesteś z niego dumny.
- Staraj się dostrzegać, że dziecko Cię potrzebuje. Kiedy ma jakiś problem, nie zawsze poprosi o rozmowę. Pomóż ją nawiązać .
- Okazuj zainteresowanie jego sprawami, ale nie wypytuj natarczywie. To młody człowiek decyduje, ile chce nam powiedzieć. Uszanuj to.
- Rozmawiaj też o tym, co się u Ciebie dzieje, o swoich kłopotach i planach. Pytaj o zdanie i pokazuj, że liczysz się z jego opinią.
- Opowiadaj o sobie. Takie opowiadania zbliżają, bo przypominają dzieciom, że ich rodzice też byli młodzi.
- Rozmawiaj na każdy temat, nie unikaj trudnych spraw. Rozmawiaj także o tym, czego się obawiasz.
GDY COŚ SIĘ PSUJE, CZYLI JAK POPRAWIĆ KONTAKT Z DZIECKIEM.
Jeśli chcesz wprowadzić zmiany, to powiedz o tym dziecku. Porozmawiaj z nim o tym, co i jak chcesz zmienić. Wyjaśnij mu dlaczego i poproś o współpracę. Młody człowiek musi wiedzieć, że zależy Ci na poprawieniu kontaktów.
Jeśli dotychczasowe próby porozumienia się z dzieckiem nie powiodły się, należy podjąć nowe działania. Nie warto rezygnować z bliskości. Oboje tego potrzebujecie.
Jeśli jakieś zachowanie twojego dziecka jest dla Ciebie nie do przyjęcia, spróbuj to zmienić.
Powiedz mu:
- O jakie konkretnie zachowanie Ci chodzi
- Jakie uczucia przezywasz, gdy dziecko zachowuje się w ten nieakceptowany przez Ciebie sposób
- Dlaczego to zachowanie jest Twoim zadaniem niewłaściwe
- Jakie konsekwencje dla Ciebie lub innych ma to jego zachowanie
- Jakiej zmiany oczekujesz.
Jeśli chcesz przeprowadzić z dzieckiem poważną rozmowę po to, by wprowadzić zmiany w waszej rodzinie, to:
- Znajdź na nią spokojny moment
- Zajmuj się tylko tą konkretną sprawą
- Słuchaj uważnie, co dziecko ma Ci do powiedzenia
- Nie praw „kazań” nie moralizuj
- Nie krzycz. Pamiętaj, że krzykiem niewiele można osiągnąć, że często wykrzykujemy słowa, których potem żałujemy
- Nie wykorzystuj przewagi, że jesteś rodzicem możliwość nie używaj argumentu, że posłuszeństwo dziecka należy się rodzicom „możliwość urzędu”
- Zakładaj możliwość zmiany swojego zdania
- Bądź gotów do kompromisów
- Koncentruj się na rozwiązaniu problemu, a nie na tym kto wygra
Rodzicu – bądź przyjacielem swojego dziecka
Utracone zaufanie, brak wiary, złość – to sprawy, które narastały latami i mogą być trudne do zmiany, ale są możliwe i należy próbować !
Jeżeli potrzebujesz pomocy w tym zakresie, zapraszam, wspólnie rozwiążemy problem.
Pedagog szkolny