browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Nasza współpraca ciągle trwa

Opublikowano przez 25 września 2023 Możliwość komentowania Nasza współpraca ciągle trwa została wyłączona

,,Maszyny CNC- technologia bez granic” to tytuł projektu zrealizowanego w Zespole Szkół Nr 2 w Choszcznie w dniach 18-22.09.2023 r. Realizacja projektu przebiegła zgodnie z programem, który zawierał m.in. zajęcia praktyczne w warsztatach szkolnych, wyjazdy integracyjne oraz wspólne spędzanie czasu przez uczestników projektu. Tym razem grupę naszego niemieckiego partnera- Europaschule OSZ Oder-Spree w Fürstenwalde reprezentował opiekun  pan Torsten Fischer i uczennice: Lydia Tober, Annalena Paschke Da Costa, Phillis Tietz, Charlotte Jarantowski.     

Wśród uczestników polskiej grupy byli uczniowie z klasy IIIA BS I Stopnia:  Igor Matys, Paweł Misiek, Robert Piasecki, Adam Sobieraj wraz  z wychowawcą panem Robertem Mańkowskim. Rolę tłumacza i koordynatora projektu pełniła tradycyjnie pani Teresa Wiśniewska. Tydzień projektowy był bardzo urozmaicony. Każdy dzień przyniósł coś nowego, dlatego młodzież chętnie uczestniczyła w zaplanowanych przedsięwzięciach.           

Na pierwszym planie były oczywiście zajęcia praktyczne w warsztatach szkolnych. Grupa niemiecka poznała tajniki maszyn sterowanych numerycznie, obrabiarek konwencjonalnych, oraz podstawy spawania podczas ćwiczeń na symulatorze spawalniczym. Tutaj swoja wiedzą  i doświadczeniem wykazali się nauczyciele: pan Jan Czekan, pan Robert Mańkowski i pan Marek Sznitowski, którym należą się gorące podziękowania. Wśród atrakcji, o które zadbali gospodarze należy  wymienić: wieczór integracyjny w ,,Pizzerii 105” oraz wycieczkę do Szczecina (wizyta w Muzeum Techniki i Komunikacji, spacer Wałami Chrobrego, zwiedzanie Morskiego Centrum Nauki). Ponadto uczestnicy projektu poznali piękno naszej regionu, odwiedzając Ogród Dendrologiczny w Przelewicach oraz Pole Golfowe ,,Modry Las”. Punktem kulminacyjnym projektu były zajęcia na wirtualnej strzelnicy w naszej szkole. Specjalnie dla gości pan Robert Mańkowski, udzielił praktycznych wskazówek dotyczących obsługi broni strzeleckiej oraz poinformował o zasadach obowiązujących na strzelnicy.  Podsumowanie projektu nastąpiło w restauracji ,,Promenada”. Nasi partnerzy zaprosili wszystkich uczestników na lody, aby w ten sposób podziękować za wspólnie spędzony czas  i podzielić się wrażeniami z projektu.       

Na marginesie, pogoda sprzyjała przez cały tydzień, co można wziąć za dobrą wróżbę dotyczącą dalszej współpracy.

Projekt został współfinansowany ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz Powiat Choszczeński.  Poniżej prezentujemy zdjęcia z naszego pobytu, które wywołają z pewnością różne emocje.

PS. Serdeczne podziękowania dla dyrekcji szkoły za pomoc i wsparcie techniczne podczas realizacji projektu.

koordynator projektu

 Teresa Wiśniewska

Comments are closed.