browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

20 lat partnerstwa i kolejny projekt

Opublikowano przez 15 maja 2023 Możliwość komentowania 20 lat partnerstwa i kolejny projekt została wyłączona

,,Europa potrzebuje profesjonalistów” to kolejny projekt w ramach wymiany polsko- niemieckiej, który odbył się w dniach 8-12  maja 2023r. w Europa Schule Oder-Spree w  Fűrstenwalde. Skład polskiej grupy był następujący: Karol Bożek (III A), Igor Kluczkowski    (III A), Igor Komarnicki (III A), Igor Matys (II A), pan Robert Mańkowski (opiekun) oraz pani Teresa Wiśniewska (tłumacz i koordynator projektu). Stronę niemiecką reprezentowali uczniowie: Florian Certa, Jasper Henig, Artjoms Korepanovs, Jakub Staniszewski oraz opiekun grupy pan Jörg Höhnow.

Po przyjeździe do szkoły partnerskiej mieliśmy okazję zobaczyć bazę dydaktyczną. Następnie zostaliśmy zakwaterowani w internacie, zaś popołudnie spędziliśmy zwiedzając miasto. Wieczorem  na uroczystej kolacji świętowaliśmy jubileusz partnerstwa. Akurat 20 lat temu czyli 8 maja 2003r. została podpisana umowa o partnerstwie przez ówczesnych dyrektorów – pana Volkera Kanitza oraz pana Stefana Szemlija.

Kolejne dwa dni projektu  upłynęły na realizacji zajęć praktycznych w firmie Wasser- und Schifffahrtsamt w Fűrstenwalde. Tam w warsztatach  szkoleniowych  (bardzo dobrze wyposażonych) nasi uczniowie zdobywali nowe umiejętności. Wykonywali m. in. proste obwody elektroniczne oraz elementy sieci WLAN pod czujnym okiem nauczycieli zawodu.     Miłą niespodzianką była wizyta p. Nico Hammela  z Euroregionu Sprewa – Nysa – Bóbr w Guben.  Gość przywiózł dla naszej grupy gadżety reklamowe, które  okazały się bardzo praktyczne. Wieczorem wszyscy uczestnicy projektu spotkali się w Bowling Center, aby doskonalić umiejętności gry w kręgle.

11 maja 2023 r. grupa projektowa pojechała na wycieczkę do Berlina. Wśród stałych punktów programu  zwiedzania stolicy Niemiec należy wymienić: Niemieckie Muzeum Techniki, Reichstag, Brama Brandenburska, Wieża Telewizyjna i Plac Aleksandra. Berlin jako miasto budzi mieszane uczucia. Jego wielokulturowość, powierzchnia, architektura, sztuka i atmosfera działa na turystów  jak magnes.

Ostatni dzień wizyty  był związany z niespodzianką. Gospodarze przygotowali dla nas wycieczkę z przewodnikiem po Fűrstenwalde. Poznaliśmy historię miasta, zwiedziliśmy katedrę i regionalne muzeum, a także urokliwe miejsca, które warto jeszcze raz zobaczyć w przyszłości.  Ciekawostki o firmach produkcyjnych mających siedzibę w Fűrstenwalde miały aspekt dydaktyczny.

W końcowej części wizyty nastąpiło podsumowanie tygodnia projektowego. Oto wnioski:

1. Cele projektu zostały zrealizowane zgodnie z programem.

2. Projekt został oceniony pozytywnie, nie zgłoszono zastrzeżeń.

3. Uczniowie zdobyli nowe umiejętności, poznali specyfikę pracy w Niemczech.

4. Integracja grupy przebiegła bez zakłóceń.

Projekt został dofinansowany przez Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pomerania ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz Powiat Choszczeński.                       

Poniżej fotorelacja z projektu, skany umowy o partnerstwie oraz artykułu.

PS.

Jesteśmy sławni. Napisano o nas w gazecie ,,Märkische Oderzeitung” z 11.05.2023r.

koordynator projektu

Teresa Wiśniewska

 

Skan umowy o partnerstwie:

Vertrag (pobierz)

Comments are closed.