browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Projekt „Praktyczna edukacja w warsztatach XXI wieku”

Opublikowano przez 12 grudnia 2022 Możliwość komentowania Projekt „Praktyczna edukacja w warsztatach XXI wieku” została wyłączona

Po trzech latach przerwy spowodowanej pandemią podjęliśmy się roli organizatora projektu „Praktyczna edukacja w warsztatach XXI wieku”. Naszym zadaniem było przygotowanie i realizacja przedsięwzięcia, które w obecnych czasach wymagało zaangażowania wielu osób. Szczególne podziękowania kierujemy do dyrekcji szkoły: pani Beaty Chmielewskiej, pani Edyty Kondeli, nauczycieli z warsztatów szkolnych: pana Jana Czekana, pana Zygmunta Kudlaszyka, pana Roberta Mańkowskiego, pana Janusza Solskiego, pana Marka Sznitowskiego, doradcy zawodowego pana Bronisława Mielczarka, nauczyciela wychowania fizycznego pana Macieja Żołnierzowa, opiekunów SU, przedstawicieli SU z klas IITH, IVTH oraz pracowników administracji i obsługi.

Pierwszy dzień projektu – 5.12. 2022 r. rozpoczął się oficjalnym powitaniem gości w sali 311. Podczas spotkania nastąpiła prezentacja uczestników projektu oraz omówienie programu. Stronę niemiecką, czyli Oberstufenzentrum Oder-Spree w Fürstenwalde reprezentowali uczniowie: Florian Certa, Jasper Heinig, Artjoms Korepanovs, Jakub Staniszewski oraz opiekun grupy, pan Thorsten Masuck. W skład polskiej grupy weszli uczniowie z klasy IIIA BS I Stopnia: Karol Bożek, Igor Kluczkowski, Maciej Komarnicki, Piotr Kozakiewicz z opiekunem panem Januszem Solskim. Rolę tłumacza i koordynatora projektu pełniła pani Teresa Wiśniewska. Po oficjalnym spotkaniu gospodarze wraz z gośćmi udali się na obiad  do restauracji „Lokal”. Wieczór integracyjny połączony z grą w kręgle w „Pizzerii 105″ upłynął w miłej atmosferze. Podczas spotkania zostały przedstawione szczegóły projektu przez koordynatorów wymiany.

Wtorek 6.12.2022r. przyniósł moc niespodzianek. W końcu był to dzień, na który czekają wszyscy, nie tylko grzeczne dzieci. Nasz prezent dla grupy projektowej był praktyczny – wycieczka do Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego w Pniewach. Zwiedzanie MRU wraz z przewodnikiem, który opowiadał po niemiecku o historii fortyfikacji, było nie lada wyzwaniem dla uczestników. Dla zainteresowanych kilka informacji: MRU – potężny system poniemieckich fortyfikacji powstały w latach 30-tych XX wieku na pograniczu polsko-niemieckim, położony na łuku Odry i Warty, rozciągał się na przestrzeni prawie 100 km. Miał za zadanie bronić dostępu najkrótszą drogą do Berlina. W Grupie Warownej Scharnhorst w Pniewie znajduje się Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy. Grupa składa się z trzech naziemnych schronów bojowych z podziemnym zespołem koszarowo – magazynowym. Wędrówka podziemnymi tunelami, jazda drezyną, wejście i zejście schodami na głębokość 10 piętra wymagała od uczestników sporej kondycji. Na marginesie, polecamy tę wycieczkę pasjonatom historii II wojny światowej oraz wszystkim sprawnym fizycznie. Kolejny etap wycieczki – wizyta w Urzędzie Gminy i Gminnym Ośrodku Kultury i Bibliotece w Lubrzy stanowiła zasłużony relaks po trudach zwiedzania MRU w Pniewach. Tutaj czekała na grupę projektową dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki, pani Małgorzata Sułkowska.  Wypełniając polecenie św. Mikołaja, obdarowała gości słodyczami. Obiad w lokalu „Jadalnia” w Lubrzy był chwilą wytchnienia przed kolejną atrakcją dnia. Ostatnim punktem wycieczki był zamek Joannitów z XIV wieku w Łagowie. W zamku znajduje się obecnie hotel z  restauracją z kawiarnią. Niepowtarzalną przestrzeń tworzy dziedziniec porośnięty winobluszczem. Punktem kulminacyjnym wycieczki było wejście na wieżę widokową i podziwianie panoramy Łagowa. Dzień pełen wrażeń i niespotykanych atrakcji  zakończył się szczęśliwym powrotem do Choszczna.

W środę 7.12.2022 r. odbyły się zajęcia praktyczne w warsztatach szkolnych. Młodzież pod czujnym okiem pana Jana Czekana poznawała tajniki obsługi obrabiarek konwencjonalnych. Wśród uczniów można było zauważyć duże zaangażowanie podczas wykonywania ćwiczeń. Grupa niemiecka próbowała swoich sił podczas obsługi symulatora spawalniczego. Instrukcji obsługi sprzętu dokonał pan Marek Sznitowski. Dla gości było to wyjątkowe wyzwanie, ponieważ wcześniej nie mieli kontaktu z takim urządzeniem. Po południu odbyły się zajęcia sportowe w hali sportowej w ZS Nr 2 w Choszcznie. Grupa polsko – niemiecka uczestniczyła w treningu pod kierunkiem pan Macieja Żołnierzowa. Tym razem prym wiodły m.in.: badminton, tenis stołowy i koszykówka.

8.12.2022 r., czyli czwarty dzień projektu, był wyjątkowy pod względem atrakcji. Najpierw wyjazd do Głuska połączony z wizytą w Punkcie Informacji Turystycznej „Wodny Świat” Drawieńskiego Parku Narodowego. Tutaj młodzież miała okazję spróbować swoich sił w symulatorze spływu kajakowego rzeką Drawą, posłuchać o faunie DPN oraz obserwować ryby pływające w akwarium. Następnie uczestnicy projektu udali się na plantację nasienną drzew iglastych i liściastych należących do Nadleśnictwa Głusko. Kolejnym punktem wyjazdu była wieża widokowa w miejscowości Kamienna, z której można obserwować elektrownię wodną. Elektrownia powstała na przełomie XIX/XX wieku i funkcjonuje nieprzerwanie od chwili jej zbudowania. Po trudach zwiedzania wszyscy zasłużyli na posiłek. I tutaj należy złożyć gorące podziękowania panu Adamowi Wasieczko, który był naszym opiekunem i przewodnikiem w Nadleśnictwie Głusko. To dzięki niemu było ognisko z kiełbaskami, gorąca kawa i herbata w termosach. Po powrocie do Choszczna, dalszą część dnia uczestnicy projektu spędzili w warsztatach szkolnych. Tym razem tajniki obsługi maszyn sterowanych numerycznie „zdradzał” pan Robert Mańkowski. Grupa niemiecka była  bardzo zainteresowana pokazem, ponieważ wcześniej nie miała styczności z tego typu maszynami. Wstęp do programowania i obsługi maszyn CNC był przysłowiowym strzałem w dziesiątkę zajęć praktycznych.

9.12.2022 r. – ostatni dzień projektu upłynął na podsumowaniu w warsztatach szkolnych. Młodzież wymieniła mocne i słabe strony tygodnia projektowego. Organizatorzy wzięli pod uwagę wnioski młodzieży, na szczęście  przeważały pozytywne opinie. Wszyscy byli zgodni, że cele zostały osiągnięte i projekt należy zaliczyć do udanych. Kolejna wizyta gości z Niemiec została zaplanowana na wrzesień 2023 r., zaś wstępnie tytuł projektu brzmi: „Maszyny CNC – technologia bez granic”. Projekt został współfinansowany z dwóch źródeł: Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży i Powiat Choszczeński. Poniżej prezentacja tygodnia projektowego.

koordynator projektu

Teresa Wiśniewska

Comments are closed.