browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Nobliści Polscy 2022

Opublikowano przez 12 grudnia 2022 Możliwość komentowania Nobliści Polscy 2022 została wyłączona

XXI Międzyszkolny Konkurs „Nobliści Polscy”, który odbył się 9 grudnia 2022 r., już za nami, ale to nie znaczy, że przeszedł bez emocji. Echa Konkursu będą nam towarzyszyły przez następne miesiące. Stara tradycja tej imprezy nie daje gwarancji, że organizatorzy wiedzą wszystko. Uczciwie i skromnie musimy przyznać, że wiele jeszcze musimy się nauczyć. Z pewnością młodzi ludzie, bardzo kreatywni w posługiwaniu się nowoczesnymi technologiami, dali nam impuls, żebyśmy nadążali za współczesnością. Nie ma też wątpliwości, że wymagają korekt różne sprawy organizacyjne. Niemniej jednak jesteśmy pełni nadziei i podziwu dla wszystkich szkół, które podjęły tegoroczne, trudne wyzwanie.

W Konkursie wzięły udział reprezentacje 3 szkół podstawowych:

 • Szkoły Podstawowej nr 1 im. Wojska Polskiego w Choszcznie w składzie: Lena Andrysiewicz, Gabriela Bartczak, Amelia Kobylska, Hanna Marciniak, Julia Steczyszyn – pod opieką pani Małgorzaty Szemlij i pani Magdaleny Kieli;
 • Szkoły Podstawowej nr 3 w Choszcznie w składzie: Nikodem Cieślak, Filip Franas, Antoni Grabowski, Bartosz Kacprzak, Amelia Kula, Oliwia Sadowska, Maciej Szwed, Szymon Świątek-Brzeziński, Aleksander Wróbel – pod opieką pani Edyty Jaskulskiej i pana Roberta Korzeniewskiego;
 • Szkoły Podstawowej w Dolicach w składzie: Daria Macek, Amelia Orman, Hanna Turska – pod opieką pani Moniki Zygadlo.

Zmagania oceniało surowe, ale życzliwe jury w składzie:

 • nauczycielka języka polskiego, wieloletnia wicedyrektor Zespołu Szkół Nr 2 w Choszcznie i pomysłodawczyni Konkursu – pani Irena Rękawiecka-Sadowska;
 • właścicielka Księgarni „Pegaz” – pani Maria Mińska;
 • przedstawicielka Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Choszcznie – pani Izabela Szczyż;
 • nauczyciel muzyki, regionalista choszczeński, pan Tomasz Wacław Jabłecki
 • oraz nauczyciel historii, wieloletni dyrektor Zespołu Szkół Nr 2 – pan Stefan Szemlij, który pełnił funkcję Przewodniczącego Jury.

By pokazać, że twórczość Noblistów może się nadal podobać, poprosiliśmy szkolne recytatorki: Kingę Czekan z IVTOŚ oraz Amelię Szumotalską z IITOŚ o to, by przedstawiły naszym gościom wiersze, które do nich przemawiają. Wszystkich uczestników oraz członków jury przywitała dyrektor szkoły, pani Beata Chmielewska, która w swoim przemówieniu podkreśliła, jak ważną sprawą jest kształtowanie tradycji szkoły i jak ważne jest to, że nasi goście – uczestnicy Konkursu, nam niezmiennie towarzyszą.

Konkurs, jak zwykle, składał się z trzech różnorodnych konkurencji, stwarzających, naszym zdaniem, szansę równie różnorodnym talentom uczniowskim. Prezentacja multimedialna wiedzy o życiu i twórczości polskich laureatów Nagrody Nobla, scenka artystyczna o wybranych Noblistach oraz plakat zapowiadający scenkę – to szeroka gama wyzwań.

W październiku 2022 roku zaproponowaliśmy temat pierwszej konkurencji, który, jak się okazało, był w pewnej mierze proroczy. Temat brzmiał:

O tych, którzy niosą „miseczkę z kolorami”, trzymając się „zbawiennej poręczy” – czy, co i jak poezja Wisławy Szymborskiej i Czesława Miłosza ocala?

W listopadzie Senat Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2023 Rokiem Wisławy Szymborskiej, co bardzo nas ucieszyło. Cieszyliśmy się również z tego, że uczestnicy Konkursu, pomimo trudności tematu, znaleźli w nim coś dla siebie i w twórczy sposób odnieśli się do zaproponowanego hasła. Każda drużyna wykonała mrówczą pracę, a rezultaty naprawdę mogły się podobać. W tej konkurencji, być może najbardziej opierającej się na rzetelnych poszukiwaniach, drużyny daleko wykroczyły poza zwykłą relację o faktach. Liczyliśmy na kreatywność i doczekaliśmy się jej, czego gratulujemy.

Dwie następne konkurencje, czyli plakat i scenka artystyczna miały stanowić pewną całość. Tutaj także mogliśmy podziwiać ogrom pracy drużyn. Plakaty oryginalne i przepięknie wykonane, scenki brawurowe. Wszyscy mieli swój własny pomysł. Zobaczyliśmy demonstrację uliczną pod hasłem „Szymborska!”, mogliśmy wysłuchać „wywiadu” z Olgą Tokarczuk, rozłożyliśmy na części pierwsze wiersz Szymborskiej „Cebula” i na powrót złożyliśmy go w nośną metaforyczną opowieść. Nie można było się nudzić. Brawa, jeszcze raz brawa!

Emocje towarzyszyły wynikom konkursu, ale, jak zapowiedzieli prowadzący, reprezentanci Samorządu Uczniowskiego: Klaudia Klejna i Maciej Szaciło z IITH, po cichu się ich spodziewaliśmy, spodziewaliśmy się tej iskry rywalizacji. Dreszczyk oczekiwania na werdykt w kuluarach Konkursu jest nam znany, ale teraz już emocje opadły i można ze spokojem przyjąć do wiadomości, że:

W kategorii „Prezentacja wiedzy o życiu i twórczości polskich laureatów Nagrody Nobla”:

 • I miejsce – Gabriela Bartczak, Hanna Marciniak ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Wojska Polskiego w Choszcznie;
 • II miejsce – Hanna Turska ze Szkoły Podstawowej w Dolicach;
 • III miejsce – Antoni Grabowski, Maciej Szwed, Aleksander Wróbel ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Choszcznie.

W kategorii „Plakat”:

 • I miejsce – Amelia Kula ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Choszcznie;
 • II miejsce – Lena Andrysiewicz ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Wojska Polskiego w Choszcznie;
 • III miejsce – Daria Macek ze Szkoły Podstawowej w Dolicach.

W kategorii „Artystyczna prezentacja Noblistów Polskich”:

 • I miejsce – Nikodem Cieślak, Filip Franas, Bartosz Kacprzak, Oliwia Sadowska, Szymon Świątek-Brzeziński ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Choszcznie;
 • II miejsce ex aequo – Daria Macek, Amelia Orman ze Szkoły Podstawowej w Dolicach; Amelia Kobylska, Julia Steczyszyn ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Wojska Polskiego w Choszcznie.

Grand Prix „Pierwszy Szczebel do Nobla” zdobyła Szkoła Podstawowa Nr 3 w Choszcznie.

Nagrodę Publiczności zdobyła Szkoła Podstawowa Nr 3 w Choszcznie.

Przyznano również nagrodę specjalną. Pani Maria Mińska, a za jej rekomendacją pozostali członkowie jury, chcieli uhonorować panią Monikę Zygadło ze Szkoły Podstawowej w Dolicach za wierne trwanie przy naszym Konkursie.

My, ze strony organizatorów, dodamy, że pani Małgorzata Szemlij i pani Magdalena Kiela ze Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Wojska Polskiego w Choszcznie również, od co najmniej 10 lat, podejmują trud przygotowań do Konkursu. Chcielibyśmy podziękować zarówno im, jak i naszym nowym uczestnikom. Gorąco dziękujemy!

Dziękujmy również Samorządowi Uczniowskiemu za przygotowanie dekoracji i obsługę Konkursu.

Liczymy na sugestie dotyczące naszego przedsięwzięcia. Jesteśmy gotowi stawić czoła organizacji przyszłorocznego Konkursu, do którego serdecznie zapraszamy już teraz.

Agnieszka Kurpiewska i Piotr Figas

Fotografie: Piotr Figas

Comments are closed.