browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Apel o patronach

Opublikowano przez 11 grudnia 2022 Możliwość komentowania Apel o patronach została wyłączona

Nosząc imię Noblistów Polskich, społeczność szkolna Zespołu Szkół Nr 2 w Choszcznie, poznaje życie i dokonania polskich laureatów Nagrody Nobla: Marii Skłodowskiej-Curie, Henryka Sienkiewicza, Władysława Stanisława Reymonta, Czesława Miłosza, Lecha Wałęsy, Wisławy Szymborskiej i Olgi Tokarczuk. Nagroda Nobla jest tak wyjątkowa, że jej otrzymanie zawsze przynosi światowy prestiż samemu twórcy, jak i narodowi, z którego się wywodzi. Nasz naród zawdzięcza Noblistom bardzo dużo. Zanim jeszcze odzyskaliśmy niepodległość, sława Marii Skłodowskiej-Curie i Henryka Sienkiewicza przypominała społeczności międzynarodowej o sprawie polskiej. W trudnych czasach głos Noblistów zawsze niósł przesłanie. Polacy szanują swoich laureatów, choć czasem podejmują z nimi dyskusję, a nawet toczą spory. Na szczęście bywają momenty, gdy ich autorytet zostaje przywołany. Tak jest obecnie.

O życiu i dokonaniach naszych patronów zawsze informujemy podczas apelu w grudniu w przeddzień wręczenia laurów Noblowskich. Apel ten jest ważny szczególnie dla pierwszoklasistów, którzy dopiero poznają tradycję szkoły. W tym roku uroczystość miała miejsce 08 grudnia 2022 r.

Prowadzące apel: Katarzyna Warszawiak i Marta Pierzyńska z klasy IVTH, wprowadziły społeczność szkolną w tematykę Noblowską i przybliżyły sylwetki patronów. Kinga Czekan z IVTOŚ przedstawiła w piękny sposób wiersz Wisławy Szymborskiej „Perspektywa”, a dyrektor Zespołu Szkół Nr 2, pani Beata Chmielewska podziękowała uczniom za tegoroczną aktywność na polu naukowym, sportowym i artystycznym, wymieniając zwycięzców szkolnych i pozaszkolnych konkursów. Podziękowania usłyszeli również szkolni wolontariusze. Na koniec przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego, Klaudia Klejna z klasy IITH, złożyła wszystkim pierwsze świąteczne życzenia.

Fotografie: Piotr Figas

Comments are closed.