browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Po trzech latach znowu razem

Opublikowano przez 21 listopada 2022 Możliwość komentowania Po trzech latach znowu razem została wyłączona

W dniach 17-18 listopada 2022 r. oficjalną wizytę w Zespole Szkół Nr 2 złożyli przedstawiciele szkoły partnerskiej  OSZ Oder–Spree w Fürstenwalde – pan Jörg Höhnow i pan Uwe Schaffranke. Stronę polską reprezentowali: dyrekcja szkoły – pani Beata  Chmielewska, pani Edyta Kondela, kierownik warsztatów szkolnych, pan Janusz Solski oraz pani Teresa Wiśniewska, pełniąca rolę tłumacza. Cel wizyty był konkretny – doprecyzować szczegóły projektu, „Praktyczna edukacja w warsztatach XXI wieku.” Projekt  ten zostanie zrealizowany w ramach wymiany młodzieżowej w dniach 5-9 grudnia 2022 r. w Choszcznie. Oficjalne spotkanie rozpoczęło się w gabinecie dyrektora, następnie goście zwiedzili szkołę, Zainteresowanie partnerów wzbudziły dwa miejsca: „Wystawa  <<19 lat razem>>-  przygotowanie i ekspozycja”, którą mogli zobaczyć w sali 311 oraz mural na ścianie korytarza szkoły. Ww. wystawa dokumentuje współpracę z partnerem OSZ Oder–Spree w Fürstenwalde. Podczas zwiedzania  powstał pomysł, aby podobną ekspozycję przygotować w wersji niemieckiej. Mural autorstwa naszego kolegi Śp. Piotra Masłowskiego był wyjątkową niespodzianką. Goście podziwiali namalowane w zasięgu ręki zabytki Berlina, które tworzą interesującą kompozycję artystyczną. Dalszą  część wizyty stanowił uroczysty obiad w restauracji „Promenada” z  udziałem partnerów, dyrekcji szkoły oraz gościa specjalnego – Wicestarosty Choszczeńskiego, pana Pawła Szubera. Podczas obiadu zostaliśmy oficjalnie zaproszeni na Targi Edukacyjne w Fürstenwalde, które zaplanowano w dniu 25 marca 2023 r. Udział w spotkaniu Wicestarosty, pana Pawła Szubera miał na celu poznanie naszych partnerów i jednocześnie nawiązanie kontaktu z Landkreis Oder-Spree  z siedzibą w Beeskow. Efekt spotkania był natychmiastowy – władze Powiatu Choszczeńskiego otrzymają w najbliższym czasie oficjalne zaproszenie od  Landkreis Oder-Spree  w Beeskow.

W kolejnym dniu tj. 19 listopada 2022 r. była zaplanowana wizyta w firmie „Malms” w Choszcznie.  Z przyczyn organizacyjnych spotkanie zostało odwołane. Jako plan B wybraliśmy wyjazd do Centrum Edukacji i Turystyki Drawieńskiego Parku Narodowego w Drawnie. Tam mieliśmy okazję obejrzeć ekspozycję poświęconą faunie i florze w DPN pt. „Las. Zobaczyć to, co zagrożone, zobaczyć to, co niewidoczne”. Po powrocie do Choszczna goście zwiedzili kolejną wystawę. Tym razem były to prace naszego kolegi Śp. Piotra Masłowskiego zgromadzone w galerii ChDK. Po części wyjazdowej naszego spotkania przyszedł czas na podsumowanie projektu w warsztatach szkolnych. Ale przed tym nasi partnerzy obejrzeli warsztaty po trzech latach, które minęły od ich ostatniej wizyty. Szczególne zainteresowanie wzbudził dział obrabiarek sterowanych numerycznie, w którym pan Robert Mańkowski zaprezentował gościom zasady działania i obsługi maszyn CNC. 

Końcową część wizyty stanowiło podsumowanie spotkania kadry kierowniczej. Obie strony były bardzo zadowolone z przebiegu spotkania, panowała bardzo miła atmosfera, o czym świadczą zdjęcia w fotorelacji poniżej.

koordynator projektu

Teresa Wiśniewska

Comments are closed.