browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

XXI „Nobliści Polscy” – zaproszenie

Opublikowano przez 22 października 2022 Możliwość komentowania XXI „Nobliści Polscy” – zaproszenie została wyłączona

Szanowni Państwo!

Zespół Szkół Nr 2 w Choszcznie nosi zaszczytne imię Noblistów Polskich. Taki patronat zobowiązuje i skłania do działań popularyzujących dokonania i budujących wśród młodszych pokoleń rodaków prestiż polskich laureatów Nagrody Nobla. Taki patronat nakazuje spłacenie długu zaciągniętego u wielkich Polaków.

Pomysł Międzyszkolnego Konkursu „Nobliści Polscy” zrodził się w roku 2002. W rocznicę śmierci fundatora i uroczystym dniu wręczania Noblowskich laurów, 10 grudnia 2002 roku, w Zespole Szkół Nr 2 odbył się pierwszy Konkurs, adresowany wyłącznie do uczniów szkół gimnazjalnych powiatu choszczeńskiego.

Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, z roku na rok przybywało uczestników, rósł poziom zmagań, a organizatorzy zdobywali cenne doświadczenia. Piąty Konkurs, odbywający się w 2006 roku, miał już charakter wojewódzki, a do szóstego nasze zaproszenie przyjęli również uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, szczególnie tych, którym patronują Nobliści Polscy.

W roku 2021 obchodziliśmy jubileusz 20-lecia Konkursu. Jak się okazuje, nie wygasł płomyk entuzjazmu, gdyż zaszczyciły nas szkoły, które w poprzednich latach wielokrotnie stawały w szranki. Jeszcze raz chcemy podziękować i zachęcić do udziału w tegorocznych zmaganiach.

Tym razem, w odróżnieniu od analiz dokonań naukowych, w ubiegłej edycji Konkursu związanych z postacią Marii Curie-Skłodowskiej, proponujemy temat, który pozwoli uczestnikom na kreatywność. Na „warsztat” pójdą poeci: Wisława Szymborska i Czesław Miłosz, których twórczość skłoniła nas do pytania o współczesną rolę poezji. Tegoroczny temat Konkursu brzmi:

O tych, którzy niosą „miseczkę z kolorami”, trzymając się „zbawiennej poręczy” – czy, co i jak poezja Wisławy Szymborskiej i Czesława Miłosza ocala?

Mamy nadzieję, że tak postawione pytanie nie zawędruje do ciemnej niszy, a zawędruje „pod strzechy”, czyli że znajdzie życzliwych odbiorców wśród Opiekunów i Uczniów. Mamy również nadzieję, że rezultat Waszej pracy przyniesie radość z odkrywania tego, co samo jest zbyt wątłe i słabe, by się narzucać.

Międzyszkolny Konkurs ,,Nobliści Polscy’’ stanowi ważny element tradycji budującej wizerunek naszej szkoły. Przyciąga corocznie twórczą młodzież prowadzoną przez światłych, oddanych uczniom nauczycieli i wychowawców. Wszystkim wyrażamy wdzięczność i szacunek.

Serdecznie zapraszam do udziału w zmaganiach i życzę, aby Państwa udziałem stał się „Pierwszy Szczebel do Nobla” – Grand Prix Międzyszkolnego Konkursu ,,Nobliści Polscy’’.

Do zobaczenia 09 grudnia 2022 r.
mgr Beata Chmielewska
Dyrektor Zespołu Szkół Nr 2
im. Noblistów Polskich
w Choszcznie

W załączeniu regulamin Konkursu:

Nobliści Polscy – regulamin 2022

Comments are closed.