browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Szkoła Pamięta 2022

Opublikowano przez 31 października 2022 Możliwość komentowania Szkoła Pamięta 2022 została wyłączona

„Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki. Odbywa się w okresie, w którym wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

Okres Wszystkich Świętych to czas, kiedy uczniowie naszej szkoły mogli podjąć się realizacji tego celu. Szkolny Klub Wolontariatu już po raz drugi zorganizował akcję zbiórki zniczy, które dostarczali gospodarze klas i które zostały oznaczone karteczkami z napisem „PAMIĘTAMY Społeczność Zespołu Szkół Nr 2 w Choszcznie”. A następnie, w piątek 28 października, uczniowie klas IIITOŚ i IIITH pod opieką pani Agnieszki Stankowskiej udali się na nasz cmentarz, aby tam zapalić oznaczone znicze, oddając pamięć tym, którzy od nas odeszli, a byli ważni dla naszej wspólnoty, czyli na grobach zmarłych nauczycieli, pracowników naszej szkoły, uczniów oraz na grobach w kwaterze jeńców Oflagu II B, a także na grobach, których nikt nie odwiedza.

Pamiętając słowa jednej z patronek naszej szkoły Wisławy Szymborskiej:

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci…,

poprzez takie akcje utrwalamy pamięć o zmarłych, a chwila zadumy to wyraz szacunku dla ich życia i dokonań.

Serdecznie dziękujemy uczniom klas, które wsparły działania Szkolnego Klubu Wolontariatu, przynosząc znicze do szkoły, a także uczniom z klas IIITOŚ i IIITH.

Opiekunka SKW Agnieszka Stankowska

Comments are closed.