browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Owoce XV Jesiennych Spotkań z Poezją

Opublikowano przez 29 października 2022 Możliwość komentowania Owoce XV Jesiennych Spotkań z Poezją została wyłączona

Nasi szkolni recytatorzy w piątek 28.10.2022 r. weszli na gotowe. Piszemy tak, bo październikowa aura razem z panią Iwoną Pietkiewicz z biblioteki „załatwiła” im nastrojową scenerię XV Jesiennych Spotkań z Poezją, czyli tradycyjnego konkursu recytatorskiego w Zespole Szkół Nr 2. Wśród kolorowych liści, płaszczy i parasoli, przy świetle świec po prostu wypadało być nostalgicznym.

I tak też było. Miłośnicy słowa mówionego przyszli z wierszami, które w większości znaleźli sami. Byli też tacy, którzy wiersze napisali. Tak więc przyszli, zobaczyli, i zwyciężyli. Każdemu bowiem należą się brawa za odwagę, by stanąć przed publicznością i podzielić się emocjami.

Konkurs poprowadzili delegaci Samorządu Uczniowskiego: Marta Pierzyńska i Jakub Andruszkiewicz z IVTH, a oceniło jury w składzie: pani Halina Kluczewska z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Choszcznie, pani Beata Zgorzelska i pan Michał Tomaszczuk. Warto podkreślić, że pani Halina Kluczewska i pan Michał Tomaszczuk z poezją są za pan brat, jako że wielokrotnie sami próbowali swoich sił na scenie. Dlatego można było liczyć na rzetelną i życzliwą ocenę, a po konkursie podejść do naszych jurorów i zapytać o wykonania wierszy. Chwile oczekiwania na recytacje i potem na werdykt rozgrzała przepięknymi pieśniami Asia Stąporek z IVTOŚ.

Podczas XV Jesiennych Spotkaniach z Poezją usłyszeliśmy utwory o bardzo różnej tematyce, ale wszystkie one, jak podkreśliła dyrektor szkoły, pani Beata Chmielewska, trafiły w serca nastrojonych na odbiór czułych widzów. Po każdym z utworów brawa spadały gęste jak jesienna ulewa. Nie brakowało też momentów, gdy emocje przepełniały brzegi – gdy ktoś poddał się tremie lub gdy inny ktoś opowiedział własnym wierszem kawałek swojego życia. Wrażliwość zapanowała wokół nas i wewnątrz nas.

Jury werdykt podjęło z uwagą, chcąc docenić zarówno warsztat recytatorów, jak i mniej podlegającą technicznemu oglądowi szczerość wypowiedzi. Ostatecznie:

  • I miejsce – Kinga Czekan IVTOŚ z wierszem „Perspektywa” Wisławy Szymborskiej;
  • II miejsce – Weronika Mazurek IVTOŚ z wierszem „Król olch” Johanna Wolfganga Goethego;
  • III miejsce – Katarzyna Warszawiak IVTH z wierszem „Nic dwa razy” Wisławy Szymborskiej;
  • wyróżnienie – Cyprian Skwirut IIC z własnym wierszem „Czym jest miłość?”.

Gratulujemy! I zapraszamy na kolejne Jesienne Spotkania z Poezją.

Fot. Piotr Figas

Comments are closed.