browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Święta majowe 2022

Opublikowano przez 28 kwietnia 2022 Możliwość komentowania Święta majowe 2022 została wyłączona

Początek maja obfituje w święta narodowe. Jest ich kilka. Co roku staramy się przypomnieć, jakie wydarzenia upamiętniają. Chcemy podkreślić doniosłość tych wydarzeń w naszej historii, rolę w kształtowaniu naszej tożsamości, pielęgnowaniu wartości dla nas Polaków szczególnie ważnych. Obchody świąt majowych są także tradycją, a ich celebracja jest nieodłącznym elementem kształtowania postaw patriotycznych i obywatelskich. W ostatnich dwóch latach ze względu na obostrzenia sanitarne nie mogliśmy się spotkać na tradycyjnym apelu. W tym roku apel z okazji majowych świąt powrócił do szkolnego kalendarza uroczystości.

Apel odbył się w środę, 27 kwietnia 2022 r., w hali sportowej. Prowadzące uroczystość, Amelia Nagler z klasy IIILO i Katarzyna Warszawiak z klasy IIITH, przedstawiły zgromadzonej społeczności szkolnej wydarzenia, które zostały upamiętnione świętami: Świętem Pracy, Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Narodowym Świętem Trzeciego Maja, Narodowym Dniem Zwycięstwa. Wiele z tych dat oznacza także rocznice wydarzeń z najnowszej historii Polski. W związku z toczącą się wojną u naszych wschodnich sąsiadów, nie zabrakło akcentów solidarności z Ukrainą.

Podczas apelu recytowane były fragmenty poezji tematycznie związanej z obchodzonymi świętami. Wiersze prezentowały: Weronika Piórkowska, Maja Hubert, Hanna Kazimierczak, Klaudia Kwiatkowska z klasy ITH, Oliwia Biniek z klasy IITH oraz Pola Rafińska z klasy IIILO. Warto podkreślić, że spora grupa recytatorek to uczennice z klas pierwszych, które zadebiutowały przed szeroką publicznością. Uczestnikom apelu o kolejnych elementach uroczystości przypominały slajdy, pojawiające się na ekranie, wyświetlane przez Maję Gardian z klasy IITH. W tle recytowanych utworów usłyszeć można było znane melodie: kompozycje Ludwiga van Beethovena, mazurki Chopina, polonez Ogińskiego. Oprawą muzyczną zajął się pan Maciej Żołnierzów.

Po części artystycznej głos zabrała dyrektor Zespołu Szkół Nr 2, pani Barbara Ciecierska. Cytując słowa św. Jana Pawła II, przypominała nam o obowiązku, jaki spoczywa na obywatelach kraju i mieszkańcach planety wobec kolejnych pokoleń.

Tradycyjnie podczas apelu wręczone zostały nagrody za różnego rodzaju osiągnięcia i aktywności, które miały miejsce w ostatnim czasie.

Szkolny Dzień Sportu wygrała klasa IIITH i w jej imieniu dyplom odebrała Katarzyna Warszawiak.

I miejsce w zorganizowanym przez Samorząd Uczniowski dnia 1 kwietnia Dniu bez Plecaka zajęły ex aequo klasy: ITH i IIB BSIst. Dyplom odebrali przedstawiciele samorządu klasowego wraz z wychowawcami. Samorząd Uczniowski postanowił także uhonorować nauczycieli, którzy wzięli udział w tej zabawie samorządowej. Na tytuł Kreatywnego Nauczyciela, zdaniem Samorządu Uczniowskiego, zasłużyła pani Agnieszka Kurpiewska.

I miejsce w konkursie „The Point Online”, zorganizowanym przez nauczycieli języka angielskiego, zajęła Aleksandra Kłos z klasy ITH.

Majowe święta to nie tylko czas odpoczynku, z pewnością zasłużonego i potrzebnego, ale także czas refleksji o naszej historii, tożsamości, tradycji, pielęgnowaniu wartości, które świadczą o naszej przynależności cywilizacyjnej, by spokój świąteczny nie był niepokojem o pokój.

Beata Zgorzelska

Fotografie: Piotr Figas

Comments are closed.