browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Poznaj Polskę – wycieczki do Poznania

Opublikowano przez 11 grudnia 2021 Możliwość komentowania Poznaj Polskę – wycieczki do Poznania została wyłączona

25 i 26 listopada 2021 roku uczniowie Technikum Nr 2 i Branżowej Szkoły I Stopnia Nr 2 w Zespole Szkół Nr 2 w Choszcznie wzięli udział w jednodniowych wycieczkach do Poznania, zorganizowanych dzięki przedsięwzięciu Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę”, które ma na celu pomoc w realizacji podstaw programowych. Wycieczka w 80% została dofinansowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Pierwszego dnia uczniowie technikum zwiedzali Poznań pod opieką pani Wiesławy Gruszki, pani Edyty Kondeli i pana Michała Tomaszczuka. Dzień później uczniowie szkoły branżowej odkrywali piękno stolicy Wielkopolski wraz z panią Dorotą Majchrzak, panią Agnieszką Kurpiewską i panem Mariuszem Spychajem.

Podczas obu wycieczek uczniowie zwiedzili Ostrów Tumski, najstarszą część miasta, położoną między ramionami Warty i Cybiny. Tam znajduje się Bazylika Archikatedralna Św. Apostołów Piotra i Pawła, w której pochowano pierwszych władców Polski oraz Brama Poznania ICHOT – placówka kulturalna, zajmująca się prezentowaniem, interpretacją i promocją historii i dziedzictwa Ostrowa Tumskiego w Poznaniu.

Po opuszczeniu Ostrowa Tumskiego uczniowie mogli podziwiać ostatnią siedzibę kanclerza Rzeszy Niemieckiej, Ottona von Bismarcka, zwaną Zamkiem Cesarskim, w którym w latach międzywojennych mieścił się Wydział Matematyczno-Przyrodniczy Uniwersytetu Poznańskiego. Warto wspomnieć, że absolwentami uczelni była trójka kryptologów: Jerzy Różycki, Henryk Zygalski i Marian Rejewski, którzy nazywani są polskimi pogromcami Enigmy, stąd przed budynkiem znajduje się pomnik tych wybitnych polskich naukowców.

W południe uczniowie zwiedzili Stary Rynek, na którym znajduje się renesansowy Ratusz. O godzinie 12:00 wysłuchali hejnału miasta i poznali historię poznańskich koziołków. Następnie uczniowie obejrzeli eksponaty w Muzeum Instrumentów Muzycznych, jedynym tego rodzaju i tej wielkości w Polsce. Po obiedzie uczniowie odwiedzili Palmiarnię, gdzie podziwiali egzotyczne rośliny. Uczestnicy wycieczki wyjechali z Choszczna o godzinie 16:00, a do domu wrócili o 20:00, bardzo zmęczeni, ale pełni wrażeń.

Weronika Piórkowska ITH

Comments are closed.