browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Narodowe Święto Niepodległości 2021

Opublikowano przez 10 listopada 2021 Możliwość komentowania Narodowe Święto Niepodległości 2021 została wyłączona

Polacy chcą niepodległości, lecz pragnęliby, aby ta niepodległość kosztowała dwa grosze i dwie krople krwi. A niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale bardzo kosztownym.

– słowa Naczelnika Józefa Piłsudskiego stały się mottem spotkania w dniu 10. listopada 2021 r. z okazji 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym roku apel odbywał się w wyjątkowych warunkach. Mając na uwadze procedury związane ze stanem epidemicznym, w apelu uczestniczyli przedstawiciele klas, a nie całe klasy.

W patriotyczny nastrój święta narodowego wprowadziły uczestników słowa wiersza pt: „Polska” Antoniego Słonimskiego, który wyrecytowała Amelia Szumotalska z klasy ITOŚ. Jak co roku, Zespół Szkół Nr 2 włączył się w kolejną edycję akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”. Zgromadzeni na uroczystości o godz. 11.11 wspólnie odśpiewali hymn państwowy: Mazurek Dąbrowskiego.

Następnie prowadzące apel: Amelia Nagler z klasy IIILOa i Kornelia Surdacka z klasy IIITOŚ, przedstawiły historię walki Polaków o wolną i niepodległą ojczyznę. Uczestnicy apelu z uwagą wysłuchali heroicznej historii polskich Legionistów walczących u boku Napoleona, armii Księstwa Warszawskiego pod dowództwem księcia Józefa Poniatowskiego, kroczącej ramię w ramię z żołnierzami Napoleona ku Moskwie, bohaterskiej postawie i heroicznej walce powstańców listopadowych, krakowskich i styczniowych, codziennej, często syzyfowej pracy polskich organiczników z II połowy XIX wieku, czyniących wszystko, by zachować tożsamość narodu, pamięć o wolnej Polsce wśród pokoleń, które wolnego kraju już nie znały. Zwieńczeniem walk były wydarzenia na początku XX wieku i wybuch I wojny światowej. Prowadzące apel podkreśliły rzecz bardzo ważną: dla dobra odradzającego się kraju, racji stanu, potrafili zjednoczyć się politycy, których poglądy polityczne różniły się w sposób znaczący. Zgoda zbudowała fundamenty pod dom, jakim była Polska w 1918 r. Kornelia i Amelia przedstawiły sylwetki: Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego, Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego i Józefa Piłsudskiego. Historia walki Polaków rozpoczęła się od Legionów Dąbrowskiego i kończyła historią Legionów Piłsudskiego. Pieśń tych pierwszych jest dzisiaj naszym hymnem państwowym. Zaś słowa pieśni I Brygady Legionów Polskich „My, Pierwsza Brygada” zostały podczas apelu przypomniane przez Joannę Stąporek z klasy IIITOŚ.

Prowadzące poprosiły o zabranie głosu panią Barbarę Ciecierską, dyrektor Zespołu Szkół Nr 2. W swoim przemówieniu pani dyrektor podkreśliła, czym jest i powinna być niepodległość dla młodych ludzi, którym dane jest żyć w bezpiecznym i wolnym kraju. O patriotyzmie świadczą nie tylko wielkie gesty czynione z okazji państwowych świąt, o patriotyzmie świadczy przede wszystkim codzienność.

11 listopada 1918 r. jest związany z postacią Józefa Piłsudskiego, który tego właśnie dnia otrzymał władzę wojskową od Rady Regencyjnej. To symbol niezależności i jeden z atrybutów niepodległego państwa: posiadanie własnej armii. Dla upamiętnienia sylwetki Brygadiera, Legionisty, Naczelnika i premiera w jednej osobie, został zorganizowany konkurs Wiedzy o Józefie Piłsudskim. Podczas apelu pani dyrektor i pani Beata Zgorzelska, organizator konkursu, wręczyły laureatkom dyplomy. Za zajęcie I miejsca dyplom otrzymała Amelia Szumotalska z klasy ITOŚ, II miejsce zajęła Kornelia Majcher z klasy IIILOa.

Po zakończonym apelu dyrektor szkoły – pani Barbara Ciecierska, wicedyrektor – pani Jolanta Pluta, pani Beata Zgorzelska – nauczyciel historii, oraz Amelia Nagler i Kornelia Surdacka zapaliły znicz przy kamieniu upamiętniającym wszystkich bohaterów walczących o wolną ojczyznę.

11 listopada 2021 r. o godz. 11.11 odśpiewajmy hymn i wywieśmy flagę, by biało – czerwone barwy przypominały nam, że ktoś kiedyś umierał za to, byśmy dzisiaj mogli bez obawy okazywać, że jesteśmy Polakami i demonstrować, czym dla nas jest Polska.

Pytasz się, synu, gdzie jest i jaka?
W niewymierzonej krainie leży.
Jest w każdym wiernym sercu Polaka,
Co o nią walczył, cierpiał i wierzył.

Antoni Słonimski, „Polska”

Beata Zgorzelska

Fotografie: Piotr Figas

Comments are closed.