browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

XIV Jesienne Spotkania z Poezją

Opublikowano przez 30 października 2021 Możliwość komentowania XIV Jesienne Spotkania z Poezją została wyłączona

Niepisane prawo współczesności, a raczej wyblakły pogląd starszego pokolenia mówi, że jeśli pozwolić młodzieży wybierać, to zejdzie z pewnością na manowce. A jednak organizatorzy XIV Jesiennych Spotkań z Poezją w Zespole Szkół Nr 2 im. Noblistów Polskich w Choszcznie zaufali młodym recytatorom. Pozostawili wykonawcom wybór takich wierszy, które są dla nich ważne, lub które są ważne dla kolejnych pokoleń czytelników. Udzielono tylko kilku wskazówek do poszukiwań. Były oczywiście obawy, że w przepastnych zasobach Internetu uczniowie znajdą pierwsze wyświetlone przez wyszukiwarkę hasło, ale obawy okazały się przedwczesne. Recytatorzy zaproponowali repertuar będący trwałym dziedzictwem kultury europejskiej i polskiej, co bardzo ucieszyło. Przekonaliśmy się również, że te wybrane przez siebie wiersze młodzi wykonawcy rozumieją i potrafią znakomicie interpretować.

W symbolicznej jesiennej scenerii biblioteki, dnia 26.10.2021 r., zachęceni nastrojową piosenką w wykonaniu Asi Stąporek z IIITOŚ, w szranki stanęli najodważniejsi. Do konkursu zgłosiła się spora grupa wykonawców, lecz trema niektórym odebrała śmiałość, ale i tak warto podkreślić, że najwięcej było chętnych z klas pierwszych. Do jury organizatorzy zaprosili panią Beatę Zgorzelską, która już po raz drugi oceniała recytatorów, panią Teresę Wiśniewską oraz pana Michała Tomaszczuka.

W czasie wykonań panowało skupienie, a publiczność nagradzała oklaskami kolejnych recytatorów, szczególnie mocno tych, którym trema wyraźnie zamykała usta. Gdy pula śmiałków się wyczerpała, jury udało się na obrady, a głos zabrała pani dyrektor Barbara Ciecierska. Pani dyrektor podziękowała za pięknie spędzone chwile i podkreśliła dwie sprawy. Po pierwsze, podziękowała uczniom klas pierwszych i szkoły branżowej za chęć i wolę walki, po drugie – chwaląc szczerość i prawdę przekazu, złagodziła stres najmłodszych i wskazała, że przed nimi jeszcze wiele okazji do publicznych wystąpień, zarówno w konkursach recytatorskich, jak i podczas apeli czy w akcjach Samorządu Uczniowskiego.

Jury wysłuchało zmagań konkursowych i podjęło salomonową decyzję. Kierowało się doborem tekstów, walorami interpretacji oraz ogólnym wrażeniem artystycznym, ale uwzględniło również stopień przygotowania. Dlatego też niektórzy znakomici i doświadczeni recytatorzy, a takich w naszej szkole jest kilkoro, musieli tym razem przełknąć gorycz porażki. Ważna nauka na przyszłość – nasz szkolny konkurs recytatorski jest równie wymagający jak prestiżowe konkursy poza szkołą.

Werdykt jury nie zaskoczył wtajemniczonych w szkolne działania artystyczne, i zaskoczył jednocześnie. Wygrali ci recytatorzy, którzy nabyli już pewnej wprawy, ale wygrali tekstami, o których młodzi mogliby powiedzieć – nudy. A jednak te „nudy”, wypowiedziane przez czujących i mądrych recytatorów, na nowo ożyły. Oto wyniki:

  • I miejsce – Kinga Czekan IIITOŚ – recytowała wiersz Safony „Noc”;
  • II miejsce – Weronika Mazurek IIITOŚ – recytowała wiersz Antoniego Słonimskiego „Żal”;
  • III miejsce – Katarzyna Warszawiak IIITH – recytowała wiersz Bolesława Leśmiana „Romans”
  • wyróżnienie – Emilia Mehmedov ITOŚ – recytowała wiersz Horacego „Wybudowałem pomnik”.

Gratulujemy wszystkim, którzy wyszukali sobie wiersz – bo to samo w sobie jest bardzo ważne, oraz mieli odwagę stanąć przed jury i publicznością. Jesteśmy bardzo zadowoleni z odzewu klas pierwszych i zapraszamy na kolejne konkursy.

Tekst i fotografie: Piotr Figas

Comments are closed.