browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Święto Drzewa 2021

Opublikowano przez 18 października 2021 Możliwość komentowania Święto Drzewa 2021 została wyłączona

Drzewa jako największe rośliny na Ziemi najskuteczniej produkują tlen i pochłaniają dwutlenek węgla. Odgrywają także niezastąpiona rolę w przeciwdziałaniu powodziom i spowalnianiu procesów erozji. W miastach regulują klimat otoczenia, łagodząc nagłe zmiany temperatury i zwiększając wilgotność powietrza. Stanowią najważniejszy składnik lasu, tworząc środowisko życia dla co najmniej jednej trzeciej wszystkich gatunków roślin i zwierząt. Od ich obecności i stanu zdrowotnego zależy różnorodność biologiczna środowiska naturalnego.https://www.klubgaja.pl/swieto-drzewa.

12 października 2021 r. uczniowie klas I, II, III TOŚ pod opieką pani Katarzyny Hejzy-Koniecznej, pana Marka Nowaka i pana Michała Tomaszczuka, wzięli udział w akcji „Święto Drzewa”. Święto Drzewa – inicjatywa Klubu Gaja, jest programem edukacyjnym, który poprzez sadzenie drzew ma na celu podniesienie świadomości ekologicznej społeczeństwa.

W tym roku świętowanie przebiegało dwuetapowo. Pierwsza część tradycyjnie odbyła się na terenie Szkółki Leśnej w Sułkowie, należącej do Nadleśnictwa Choszczno. Tam całą grupę przejęła pani Sandra Michalak. W pierwszej kolejności odbył się spacer po szkółce, podczas którego uczniowie mogli nauczyć się rozpoznawać gatunki drzew tam uprawianych. Następnie cała grupa udała się na wycieczkę leśną ścieżką edukacyjną, gdzie pani Gospodyni opowiadała o ekosystemach leśnych oraz o programach, jakie wdraża Nadleśnictwo Choszczno w zakresie gospodarki leśnej. Po powrocie ze spacerów odbyło się integracyjne ognisko. Chętni uczniowie mogli wziąć udział w quizie ekologicznym.

Wyjątkowo w tym roku druga część święta (chyba ta najważniejsza) odbyła się już na terenie szkoły. Przed szkołą uczniowie posadzili dąb, który był prezentem od nadleśnictwa. Drzewko otrzymało roboczą nazwę Dąb Trzech Klas.

Michał Tomaszczuk

Bardzo podobała mi się ta wycieczka jako odskocznia od zwykłych lekcji. Uważam, że była bardzo przyjemna i przy okazji nauczyliśmy się czegoś nowego. Wszystko przebiegło bardzo zgrabnie i nie było żadnych problemów. Moim zdaniem, takie wyjście było bardzo potrzebne, aby klasy I-III techników ochrony środowiska lepiej się poznały oraz zintegrowały. Było to tym bardziej potrzebne po nauce zdalnej, która miała miejsce w tamtym roku, a przez którą na pewno klasy nie miały okazji się dobrze poznać i zżyć ze sobą. Cieszę się również, że mogliśmy się dowiedzieć czegoś nowego o lasach i o sposobach zarządzania nimi, szczególnie, że jest to związane z naszym kierunkiem. Najlepszą oczywiście atrakcją było wspólne siedzenie przy ognisku, śpiewanie oraz pieczenie kiełbasek. Myślę, że taka wycieczka jest również bardzo ważna, żeby przypomnieć nam ważną rolę, jaką odgrywają lasy. Pokazała nam ona potrzebę sadzenia nowych drzew i dbałości o nie. Gdyby nie to, zapewne szybko skończyłoby nam się drewno oraz drzewa nie mogłyby produkować tlenu, niezbędnego dla naszego funkcjonowania. Liczę na więcej takich wypadów w przyszłości. Cieszę się, że mieliśmy taką możliwość i z niej skorzystaliśmy. Wydaje mi się, że każdy wyniósł ze Święta Drzewa coś dla siebie oraz lepiej się poznał z kolegami i koleżankami z innych klas.

Aleksander Kądziałko IIITOŚ

Fotografie: Michał Tomaszczuk

Comments are closed.