browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Narodowe Czytanie 2021

Opublikowano przez 10 września 2021 Możliwość komentowania Narodowe Czytanie 2021 została wyłączona

Aż pięcioro reprezentantów Zespołu Szkół Nr 2 im. Noblistów Polskich w Choszcznie mogło pochwalić się swoim lektorskim talentem podczas Narodowego Czytania 2021 w piątek 03.09.2021 r. Zaproszenie Biblioteki Klubu 12 Brygady Zmechanizowanej w Choszcznie oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Choszcznie do wzięcia udziału w widowisku literackim „DULSKA I INNE, CZYLI PORTRET KOBIECY W KLASYCE LITERATURY POLSKIEJ” w inscenizacji i reżyserii pani Anny Stetkiewicz przyjęli: pan Bronisław Mielczarek, pan Michał Tomaszczuk, pan Piotr Figas oraz oczywiście nasza opiekunka koła recytatorskiego, pani Lilla Rybka, która przygotowała Karolinę Kowalczyk z IIITH i Weronikę Mazurek z IIITOŚ.

Chociaż do Narodowego Czytania 2021 Polacy wybrali „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej, to, jak się okazało, jedno dzieło choszczeńskim miłośnikom literatury nie wystarczyło. Stało się ono inspiracją, podpowiedzią, bodźcem do poszukiwań tych wątków, które na trwałe weszły w czytelniczy obieg kultury polskiej. Portret kobiecy w wizji pani Anny Stetkiewicz to szeroka gama barwnych postaci, tak różnych jak Dulska Zapolskiej i Grażyna z poematu Adama Mickiewicza, tak niejednoznacznych jak Harey z „Solaris” Stanisława Lema czy tak wyrazistych jak Jagna z „Chłopów” Władysława Stanisława Reymonta. To tylko wybrane postaci, było ich zdecydowanie więcej, a ponad dwugodzinne widowisko odsłoniło niezwykle złożony obraz kobiet w klasyce literatury polskiej, niby znany, a jednak, dzięki twórczemu zestawieniu fragmentów, oryginalnej inscenizacji oraz dzięki znakomitej interpretacji – na nowo rozpoznany i przymierzony do współczesności. W tak bogatej panoramie dzieł mogliśmy się wszyscy odnaleźć i ucieszyła nas jako wykonawców szansa prezentacji naszych najlepszych stron.

Cieszy nas również, że organizatorzy, którzy jubileuszowe, X Narodowe Czytanie przygotowali na pięknym skwerze przed Miejską Biblioteką Publiczną w Choszcznie z troską o każdy najdrobniejszy szczegół, by uczestnicy i widzowie mogli poczuć się wyjątkowo, nie zapomnieli o Zespole Szkół Nr 2. Jesteśmy wiernymi uczestnikami tej szlachetnej czytelniczej akcji i od wielu lat bierzemy w niej udział.

Dziękując za zaproszenie, gratulujemy!

Zainteresowani mogą obejrzeć nagranie filmowe Narodowego Czytania 2021:

Fotografie: strona Prezydenta RP, Irena Kozłowska z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Choszcznie

Comments are closed.