browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Międzynarodowy Dzień Książki 2021

Opublikowano przez 23 kwietnia 2021 Możliwość komentowania Międzynarodowy Dzień Książki 2021 została wyłączona

Gdyby ludzie czytali te same książki, żyliby w tym samym świecie.

Olga Tokarczuk

23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Jest to symboliczna data dla literatury światowej. W tym dniu w roku 1616 zmarł William Szekspir. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii – w 1926 roku wystąpił z nim wydawca z Walencji, Vicente Clavel Andrés i od tej pory jest to hucznie obchodzone święto narodowe Hiszpanii jako dzień jej patrona – świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek.

W związku z uchwalonym w 1995 r. Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich UNESCO postanowiło też uchwalić tytuł Światowej Stolicy Książki, który jako pierwszy otrzymał Madryt. Tytuł ten przyznawany jest co roku przez UNESCO jako wyróżnienie dla najlepszego przygotowanego przez dane miasto programu promującego książki i czytelnictwo.

UWAGA KONKURS!

„Mam Apetyt na Czytanie”

Zainspiruj się ostatnio przeczytaną lub ulubioną książką, jej okładką lub bohaterem i prześlij zdjęcie, kolaż lub inną dowolną artystyczną inspirację tą właśnie książką. Twoja wyobraźnia jest przecież nieograniczona!

Wasze prace opublikujemy na stronie internetowej Zespołu Szkół Nr 2 w Choszcznie.

Konkurs trwa od 23.04 do 07.05.2021 r. Prace przesyłajcie na adres e-mail: lilarybka@onet.pl

Na wszystkich biorących udział w konkursie czekają nagrody.

Lilla Rybka

Comments are closed.