browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Majówka 2021

Opublikowano przez 30 kwietnia 2021 Możliwość komentowania Majówka 2021 została wyłączona

Niedługo weekend majowy. Kilka dni wolnych na początku maja to Święta Narodowe. Warto przypomnieć sobie, z jakimi wydarzeniami są związane te i także inne dni majowe.

1 Maja jest dniem Święta Pracy obchodzonym od 1890 roku na świecie, a w Polsce jest świętem państwowym od 1950 roku. Został ustanowiony na pamiątkę strajku chicagowskich robotników walczących o podstawowe prawa każdego pracownika do godnych warunków pracy. Chociaż 1 Maja to Święto Pracy, warto pamiętać, że to także data przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. W tym roku mija 17 lat od tego wydarzenia.

Także od 17 lat obchodzimy uroczyście 2 Maja, czyli dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. To polskie święto wprowadzone na mocy ustawy z 20. lutego 2004 r. Flaga jest jednym z naszych symboli narodowych, a jej barwy symbolizują: biel – czystość, a czerwień – krew przelaną przez Polaków w obronie Ojczyzny.

Kolejny dzień majowy to Święto Narodowe Trzeciego Maja. Obchodzimy go uroczyście w dniu 3 Maja na pamiątkę uchwalenia pierwszej w historii Rzeczypospolitej Konstytucji. W tym roku obchodzimy 230. rocznicę jej ustanowienia.

8. maja obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięstwa. Jest to święto ustanowione na pamiątkę podpisania przez nazistowskie Niemcy bezwarunkowej kapitulacji. Tym samym zakończyła się najokrutniejsza w dziejach ludzkości,  trwająca 6 lat wojna, która pochłonęła miliony ofiar, zaangażowała państwa ze wszystkich kontynentów, doprowadziła do kryzysu fundamentalnych dla ludzkości wartości i odmieniła bezpowrotnie świat. To dzień zwycięstwa nad nazizmem.

W tym miejscu warto pamiętać o jeszcze jednym dniu. Dzień Europy jest obchodzony 9. maja. Ma on przypominać nam o fundamentalnych zasadach i wartościach, które budują wolną i demokratyczną Europę. Ten dzień symbolizuje bowiem wartości, o których zapomniano 82 lata temu.

My nie zapomnijmy o tym, co kształtuje nas jako Polaków i Europejczyków, wywieszając na zewnątrz biało – czerwone flagi.

Nie zapomnimy także o tym, aby nasze odświętne ubrania zdobił biało – czerwony kotylion.

Tuż po majówce zaczynają się matury. Życzymy maturzystom

POWODZENIA!

Beata Zgorzelska

Zachęcamy do wydrukowania i wycięcia któregoś z zamieszczonych poniżej kotylionów. Będzie się on ładnie prezentował np. z doklejoną wstążką. Projekty opracowała klasa IITH w ramach pełnienia funkcji Gospodarza Szkoły.

kotylion 1 (pobierz) – nawiązuje on do barw naszej szkoły

kotylion 2 (pobierz)

Comments are closed.