browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Światowy Dzień Zdrowia 2021

Opublikowano przez 31 marca 2021 Możliwość komentowania Światowy Dzień Zdrowia 2021 została wyłączona

Dzień 7 kwietnia to data ważna – Światowy Dzień Zdrowia – święto szczególne, obchodzone corocznie od 1950 roku w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Celem tego święta jest zwrócenie uwagi na najbardziej istotne problemy zdrowotne społeczeństw na świecie, dlatego każdy rok poświęcony jest tematycznie wybranemu zdrowotnemu hasłu przewodniemu. Wszystkie hasła zdają się być ciągle aktualne: w 2020 myślą przewodnią było wspieranie pielęgniarek i położnych. Szczególnego wymiaru nabiera to święto w trudnych czasach epidemii COVID-19 – w 2021 roku:

Budując sprawiedliwszy, zdrowszy świat! (Building a fairer, healthier world!)

Niestety, o zdrowiu często myślimy, gdy dopada nas choroba. Światowy Dzień Zdrowia jest więc najlepszą okazją do tego, by zadbać o własny organizm. Olga Tokarczuk – Noblistka – patronka naszej szkoły, z właściwą sobie przenikliwością i znajomością natury ludzkiej napisała: Zdrowie jest stanem niepewnym i nie wróży nic dobrego. Lepiej jest być sobie spokojnie chorym, wtedy przynajmniej wiemy, na co umrzemy. Być niecierpliwym to znaczy nigdy nie żyć naprawdę, a być zawsze w przyszłości, w tym co się wydarzy, ale czego przecież jeszcze nie ma.

Cierpliwości i spokoju nam brakuje w tych niespokojnych czasach, ale ciągle wiele możemy zrobić, aby poprawić nasz dobrostan psychiczny i fizyczny. Dbajmy o siebie i innych, niech nasze codzienne pożywienie będzie dla nas lekarstwem, pracujmy nad dobrymi relacjami z ludźmi, którzy nas otaczają, nie dajmy się stresowi i nie denerwujmy się niepotrzebnie, bo według amerykańskiego Noblisty Ernesta Hemingwaya – denerwować się to mścić się na własnym zdrowiu za głupotę innych. Pracujmy nad swoimi pozytywnymi emocjami, bądźmy pełni tolerancji, akceptacji i zrozumienia wobec otaczającego nas świata, bądźmy cierpliwi i uważni! Stańmy się bezpieczni dla innych.

Wszystkim chroniącym nasze zdrowie i ryzykujących swoje, w szpitalach, przychodniach, karetkach pogotowia życzymy spokoju, wytrwałości i spełnienia się w pełnej ofiarności i poświęcenia służbie.

BUDUJMY SPRAWIEDLIWSZY, ZDROWSZY ŚWIAT!

Przesłanie Światowego Dnia Zdrowia w 2021 roku.

klasa IITOŚ wraz z wychowawczynią, panią Małgorzatą Brzustowicz

Comments are closed.