browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

W Warsztatach Szkolnych ZS Nr 2

Opublikowano przez 3 lutego 2021 Możliwość komentowania W Warsztatach Szkolnych ZS Nr 2 została wyłączona

Warsztaty Szkolne w Zespole Szkół Nr 2 im. Noblistów Polskich w Choszcznie to nowoczesne Centrum Edukacji Technicznej firmy Hass i Abplanalp. Są  tu kształceni uczniowie branżowej szkoły I stopnia w trzech zawodach: ślusarz, mechanik monter maszyn i urządzeń oraz operator obrabiarek skrawających. W jednostkach edukacyjnych takich właśnie jak warsztaty ZS Nr 2 została stworzona możliwość stania się wykwalifikowanym pracownikiem branży obrabiarek sterowanych numerycznie CNC. Celem warsztatów jest kształcić ambitnych i utalentowanych młodych ludzi, aby zapewnić im możliwość szkolenia praktycznego na najnowszym sprzęcie.

Na terenie warsztatów szkolnych ZS Nr 2 w istniejącym centrum HTEC organizuje się cyklicznie różne spotkania typu warsztaty technologiczne, pokazy dla lokalnych przedsiębiorców z udziałem uczniów w zakresie programowania i obsługi obrabiarek do obróbki skrawaniem. Uczniowie szkoły, po ukończeniu szkolenia z zakresu obsługi i programowania obrabiarek sterowanych numerycznie firmy Haas, mogą uzyskać tytuł „CERTYFIKOWANY OPERATOR CNC”, co oczywiście otwiera im drogę do bardzo dobrej i wysoko płatnej pracy w przemyśle. Wszystkie działania budują wizerunek nowoczesnej szkoły, która kształci wykwalifikowanych specjalistów w zakresie programowania, obsługi i eksploatacji obrabiarek sterowanych numerycznie. Powstanie Centrum, to sposób na rozwiązanie problemu ograniczenia rozwoju przedsiębiorstw z uwagi na trudności ze znalezieniem wykwalifikowanej kadry, ponieważ celem wdrażania programu HTEC jest podniesienie poziomu kształcenia przyszłych operatorów obrabiarek sterowanych numerycznie oraz wspieranie kadry nauczycielskiej w tym zakresie.

Maciej Komarnicki IA BSIst

Nauka zawodu w Warsztatach Szkolnych w Zespole Szkół Nr 2 im. Noblistów Polskich w Choszcznie jest bardzo opłacalna, ponieważ można wybrać jeden spośród trzech poszukiwanych zawodów, takich jak: ślusarz, mechanik – monter maszyn i urządzeń oraz operator obrabiarek skrawających. Zawód wybrany przeze mnie osobiście to operator obrabiarek skrawających. Zdecydowałem się zostać operatorem, ponieważ jest on dobrze płatny i wiele mogę się tam nauczyć. Ten zawód nie jest sam w sobie trudny. Jestem dopiero w klasie pierwszej i na razie pracuję na tokarkach tradycyjnych, ale poznaję podstawy obrabiarek CNC. Trochę mnie jeszcze przerażają, bo jest w nich mnóstwo guzików i wszystkie trzeba znać. Jeden z nauczycieli w szkole, który nie wie, o co chodzi, zażartował, że w grach komputerowych też jest mnóstwo opcji i dlatego szybko opanuję obrabiarki, ale ja traktuję swój zawód poważnie i wiem, że w pracy z obrabiarkami jest inaczej niż w grach. Bardzo się przykładam, na przykład mogę się pochwalić, że jeszcze ani kawałka materiału nie zepsułem. Na warsztatach podoba mi się stan tych wszystkich maszyn. Są tam również zadbane szatnie. Dobrze tłumaczący panowie to największy plus. Warsztaty mi się podobają i jestem zadowolony z wybranego kierunku.

Karol Bożek IA BSIst

Warsztaty Szkolne w Zespole Szkół Nr 2 im. Noblistów Polskich w Choszcznie to bardzo nowoczesny zakład firmy Hass i Abplanalp mający na celu kształcić uczniów w dużej gamie zawodów: ślusarz, mechanik – monter maszyn i urządzeń oraz operator obrabiarek skrawających. Poziom nauki jest wydajny oraz satysfakcjonujący. Budynek warsztatów jest dobrze przygotowany oraz przestrzenny. Każda grupa uczniowska ma swoją szatnię, każda szatnia jest przestrzenna. Pochłanianie wiedzy i ukończenie szkolenia z zakresu obsługi i programowania obrabiarek sterowanych numerycznie firmy Haas może dać tytuł „CERTYFIKOWANY OPERATOR CNC”, co stwarza wiele innych możliwości zawodowych oraz zarobkowych, które po otrzymaniu powyższego certyfikatu są bardzo zadowalające dla większości osób wybierających zawód. Żeby zdobyć ten tytuł, trzeba popracować na tokarce i frezarce CNC, ale to dopiero wtedy, gdy nauczymy się programowania maszyn na zaawansowanych komputerach. Te komputery są bardzo wydajne jak na swoją pracę.

Igor Kluczkowski IA BSIst

Warsztaty szkolne bardzo mi się podobają, bo są tam nowoczesne maszyny, dużo fajnych sprzętów i można się tam dużo się nauczyć. Dokształcam się jako operator obrabiarek skrawających. Moje relacje z nauczycielami są bardzo dobre. Ten warsztat podoba mi się, bo jest tam miła atmosfera i mili nauczyciele. Myślę, że będę operatorem CNC, bo zawód bardzo mi się podoba, a nauczyciele mi pomogą.

artykuł przygotowany przez uczniów klasy IA
oraz wychowawczynię, panią Anetę Tuszyńską-Parol

Comments are closed.