browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Bezpieczeństwo w sieci uczniowskim okiem

Opublikowano przez 25 stycznia 2021 Możliwość komentowania Bezpieczeństwo w sieci uczniowskim okiem została wyłączona

W dzisiejszych czasach korzystanie z Internetu i surfowanie w sieci jest na porządku dziennym. Ale czy zdajemy sobie sprawę z tego, jakie niebezpieczeństwa czyhają na nas po tej drugiej stronie wirtualnego świata? Czy wiemy, czym w ogóle jest Internet? Dajcie mi chwilkę, a spróbuję przekazać Wam trochę niezbędnych informacji o tym, jak być bezpiecznym w sieci i czym są doświadczane obecnie zjawiska i zagrożenia w świecie wirtualnym.

Zacznę od tego, czym jest Internet. Internet to sieć połączeń pomiędzy komputerami. Ten globalny system pozwala na wymianę cyfrowych informacji i pozwolił na stworzenie całej sieci usług (również tak podstawowych jak strony WWW, czy poczta e-mail), bez których nasze obecne życie byłoby znacznie trudniejsze.

Surfując w sieci, powinniśmy zwrócić uwagę na to, na jakie strony wchodzimy. Kiedy coś jest nie tak, musimy o tym mówić. W takiej sytuacji możemy skontaktować się z Telefonem Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, dzwoniąc pod bezpłatny numer 116 111.

Pamiętajmy o tym, aby chronić swoją prywatność, czyli nie podawajmy swoich danych osobowych, między innymi takich jak: imię, nazwisko, numer telefonu czy adres domowy. Zadbajmy o swój wizerunek. Jeśli publikujemy w sieci swoje zdjęcia, zadbajmy, by widzieli je tylko i wyłącznie nasi znajomi. Nie zamieszczajmy w sieci zdjęć, które w przyszłości mogą odbić się na naszym życiu. Krótko mówiąc, umieszczaj tylko takie zdjęcia, które dziś lub za jakiś czas nie będą miały wpływu na twoje życie (np. podczas podejmowania pracy lub podczas poznawania nowych znajomych).

Pamiętajmy także o tym, że po drugiej stronie wirtualnej rzeczywistości też jest człowiek i nie powinniśmy go obrażać, ale też nie ufajmy takiej osobie. Nigdy nie wiemy, kto tak naprawdę siedzi po drugiej stronie okna. Taka osoba może wykorzystać nasze zaufanie wobec niej i kiedy zdobędzie wszelkie informacje czy zdjęcia, może narobić nam w życiu sporego bałaganu, wywrócić nasze życie do góry nogami.

Ale najważniejsze jest to, aby korzystać z Internetu rozważnie i z umiarem, czyli nie spędzajmy całego dnia, surfując w sieci. Szkodzi to bowiem naszemu zdrowiu i kontaktom z przyjaciółmi. Internet wykorzystujmy do celów naukowych, jak i w celu zapewnienia rozrywki. Ale pamiętajmy, aby nie zamienić swoich realnych przyjaciół na tych, których poznamy w sieci!

Teraz może trochę o zagrożeniach w świecie wirtualnym. Najpopularniejszym zjawiskiem, występującym obecnie w sieci jest hejt. W sieci można niekiedy spotkać nieprzyjemne i obraźliwe wpisy, np. pod filmami czy czyimiś postami w serwisie społecznościowym. Takie obrażanie w Internecie nazywamy hejtem. Polega on na negatywnych i agresywnych komentarzach w Internecie lub wrogim odnoszeniu się do jakiś tematów lub osób.  Osoby, które tworzą takie nienawistne, obraźliwe wpisy, nazywamy hejterami. Dosłownie każdy może stać się obiektem hejtu. Pamiętajmy, aby na obraźliwe wpisy nie reagować pod wpływem emocji, starajmy się, by nasza odpowiedź nie wzbudzała w hejterze chęci dalszego hejtownia. Przede wszystkim nie udostępniajmy hejterskich wpisów, natomiast zgłaszajmy je administratorom serwisu, na którym takowy wpis się pojawił. Sami powstrzymujmy się od obrażania w sieci. Naszą opinię wyrażajmy na inny, bardziej kulturalny sposób.

Kolejnym zagrożeniem, czyhającym na nas za „rogiem jest cyberprzemoc, czyli agresja elektroniczna. O cyberprzemocy możemy mówić, gdy:

  • ktoś wyzywa, straszy lub poniża kogoś w Internecie lub przy użyciu telefonu;
  • ktoś robi zdjęcia lub nagrywa film z osobą, która nie wyraziła na to zgody;
  • ktoś umieszcza w sieci lub rozsyła za pomocą telefonu zdjęcia, filmy, teksty, które kogoś obrażają lub ośmieszają;
  • ktoś włamuje się na czyjeś konto internetowe (np. w serwisie społecznościowym).

Gdy jesteśmy świadkiem lub ofiarą cyberprzemocy, najlepiej poinformujmy o tym rodziców lub inną zaufaną osobę dorosłą.  Nie można zwlekać, bo może nam lub komuś innemu stać się krzywda. Pamiętajmy, że nie jesteśmy z problemem sami! Rodzic, pedagog szkolny, wychowawca, oni na pewno nam pomogą.

Te dwa zagrożenia są teraz najczęściej spotykane. Pamiętajmy o tym, aby zgłaszać takie sytuacje. Nie dajmy się i walczmy z tym, aby być bezpieczniejszym w Internecie.

Paulina Więckowska klasa III TH

Comments are closed.