browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza i co dalej…?

Opublikowano przez 12 grudnia 2020 Możliwość komentowania Międzynarodowy Dzień Wolontariusza i co dalej…? została wyłączona

Co roku 5 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Święto to zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych rezolucją 40/212 z 17 grudnia 1985 roku.

Dzień Wolontariusza to świetna okazja do ukazania całemu światu, jak ważną rolę odgrywają osoby zaangażowane w pracę społeczną na rzecz innych – na poziomie lokalnym, krajowym i międzynarodowym. Jest to również doskonały moment dla samych wolontariuszy, ponieważ mogą pochwalić się zrealizowanymi inicjatywami i zachęcić do współdziałania wszystkich tych, którzy na razie jeszcze stoją z boku. W tym dniu w wielu krajach Europy odbywają się konferencje, pokazy i warsztaty, dotyczące efektów wolontariatu, metod pozyskiwania ochotników i organizacji pracy, a także aspektów prawnych.

Od września 2012 roku w naszej szkole działa Szkolny Klub Wolontariatu, którego zadaniem jest inicjowanie działań związanych z bezinteresowną pracą na rzecz innych ludzi. Działania naszego szkolnego wolontariatu to między innymi: zbiórka nakrętek po plastikowych butelkach, pomoc zwierzętom w schroniskach, „granie” dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Uczniowie naszej szkoły zawsze chętnie pomagają osobom w potrzebie, co odzwierciedla również działalność szkolnego Samorządu Uczniowskiego aktywnie przeprowadzającego akcje charytatywne na terenie placówki. Obecnie SU zaangażowany jest w zbieranie grosików dla małej Sylwii z Kaszewa oraz w powtórną zbiórkę świąteczną (żywność i chemia) dla samotnych starszych osób z Choszczna.

Warto zostać wolontariuszem, ponieważ dzięki temu możemy zdobywać wiedzę i umiejętności, działania charytatywne kształtują także naszą osobowość, a co najważniejsze, wywołują uśmiech na twarzy drugiego człowieka, co jest przecież największą nagrodą.

W obecnej sytuacji każdy z nas większość wolnego czasu spędza w czterech ścianach, ale mimo przymusowej izolacji dalej możemy pomagać innym. Zawsze znajdzie się dobry moment na wyciągnięcie życzliwej dłoni i wsparcie każdego w tym okresie. Ważna jest pomoc, nie tylko fizyczna czy materialna, ale i psychiczna. Nie trzeba być wolontariuszem, aby wspomagać innych, bezinteresowna pomoc i altruizm nie tylko sprawią, że inni poczują się lepiej, ale i my staniemy się szczęśliwszymi ludźmi.

Nie siedźmy bezczynnie. Już teraz działajmy! Bo przecież „życie nie tylko po to jest, by brać, życie nie po to, by bezczynnie trwać i aby żyć, siebie samego trzeba dać…” (Stanisław Soyka, „Tolerancja”)

Martyna Karmelita
Pola Rafińska
Laura Simińska
uczennice z klasy II LOa – Gospodarza Szkoły w grudniu 2020 r.

Paczki świąteczne przygotowane przez uczniów szkoły:

Comments are closed.