browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

XIII Jesienne Spotkania z Poezją

Opublikowano przez 3 października 2020 Możliwość komentowania XIII Jesienne Spotkania z Poezją została wyłączona

Mówi się, że tradycja zobowiązuje, ale jak dokładnie się to odbywa? Jak teraz, w obliczu pandemii, podtrzymywać dobre tradycje szkolne i komu na nich najbardziej zależy? Pytania są zasadne o tyle, o ile nie wiadomo, jak długo pandemia potrwa, a przecież trzeba kultywować tradycje dobre i piękne, bo uczniowie na to zasługują.

Dobrą i piękną tradycją Zespołu Szkół Nr 2 im. Noblistów Polskich w Choszcznie są konkursy recytatorskie. Lubią je zarówno nauczyciele, jak i uczniowie. Ci drudzy może nawet bardziej, czego dowodem impreza z dnia 02.10.2020 r. Tego dnia już po raz XIII, kierując się wyraźnymi sugestiami uczniów, biblioteka szkolna zorganizowała Jesienne Spotkania z Poezją. Chociaż formuła, ze względu na procedury sanitarne, wykluczała udział publiczności, to do konkursu, bo bardzo im zależało, przystąpili w sporej liczbie nasi recytatorzy – ci już co nieco wyszkoleni, i ci, którzy dopiero rozpoczynają swoją sceniczną przygodę. Tym razem poetą wybranym przez organizatorkę, panią Lillę Rybkę, był Bolesław Leśmian.

Konkurs rozpoczął się o godzinie 9.00. Wszyscy na rozpoczęcie czekali w absolutnej ciszy, brak publiczności nieco doskwierał i potęgował stres. Jednak gdy pani Lilla Rybka przeprowadziła rozgrzewkę recytatorską, napięcie zelżało, twarze się rozpromieniły, a nastroje poprawiły. Recytatorzy pojęli, że są we właściwym miejscu o właściwym czasie, teraz stanowią wspólnotę, którą łączy zamiłowanie do poetyckiego słowa. Ta skupiona, podniosła atmosfera panowała podczas całego konkursu, a każdy uczestnik mógł liczyć na brawa rywali. Gdy jury udało się na naradę, całość spektaklu dopełniła Joasia Stąporek z IITOŚ, która zaśpiewała piosenkę do słów wiersza Bolesława Leśmiana “Szczęście”.

Jury w składzie: pani Edyta Tyburczy-Kujawa i pan Piotr Figas, stanęło przed niezwykle trudnym zadaniem, ponieważ wszystkie wykonania cechowała znakomita praca. Dbałość o słowo, właściwie postawione akcenty, umiejętne rozegranie dynamiki wierszy i nieskłamane emocje – wszystkie właściwości dobrej recytacji można było tego dnia odnaleźć. Do tego dochodzi oczywiście wyraz artystyczny, tak więc ocena była sprawą złożoną. Zadecydował poniekąd sam Bolesław Leśmian, gdyż muzyczność jego wierszy wymaga naprawdę wysokiego warsztatu, w wykonaniu liczy się każdy szczegół. Ci, którzy potrafili oddać piękno melodii, zyskali, natomiast ci, którym zdarzyły się najdrobniejsze potknięcia rytmu, tracili punkty surowego jury. Ostatecznie w dyskusji przeważyły jeszcze emocje wykonawców i tak wyłoniono zwycięzców.

Oto lista nagrodzonych:

  • I miejsce – Karolina Kowalczyk z IITH, recytowała wiersz “Anioł”;
  • II miejsce – Patrycja Eljasz z IIILOa, recytowała wiersz “Kochankowie”;
  • III miejsce – Weronika Rusiecka z IIITH, recytowała wiersz “Dwoje ludzieńków”;
  • Wyróżnienie – Weronika Mazurek z IITOŚ, recytowała wiersz “Wyznanie spóźnione”.

Jury w podsumowaniu konkursu podkreśliło wysoki poziom konkursu, a także to, że zeszłoroczni debiutanci dokonali wręcz skoku, jeśli chodzi o umiejętności. Nagrody w postaci książek wręczyły dyrektor szkoły, pani Barbara Ciecierska i wicedyrektor, pani Jolanta Pluta.

Chcemy podziękować wszystkim uczestnikom Jesiennych Spotkań z Poezją za mobilizację i wrażenia, jakich nam dostarczyliście. Dziękujemy: Katarzynie Warszawiak z IITH, Kai Guzek z IITOŚ, Weronice Rusieckiej z IIITH, Weronice Mazurek z IITOŚ, Oskarowi Kurpińskiemu z IVTOŚ, Karolinie Kowalczyk z IITH, Kindze Czekan z IITOŚ, Patrycji Eljasz z IIILOa. Dziękujemy Asi Stąporek z IITOŚ za piosenkę.

Fotografie: Piotr Figas i Edyta Tyburczy-Kujawa

Comments are closed.