browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Przestępstwa w Internecie – debata

Opublikowano przez 17 listopada 2019 Możliwość komentowania Przestępstwa w Internecie – debata została wyłączona

Cyberzagrożenia to wciąż aktualny temat, dlatego w działaniach profilaktycznych szkoły nie mogło zabraknąć  omówienia tego rodzaju zagrożeń. Debata zorganizowana została jako efekt wieloletniej współpracy w zakresie profilaktyki z Komendą Powiatową Policji w Choszcznie. Gośćmi byli: Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji, kom. Paweł Kasiński, mł. asp. Radosław Ciborowski, dzielnicowy – asp. sztab. Ireneusz Kozicz oraz Adrianna Steczyszyn – koordynator Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. W charakterze prelegenta i moderatora wystąpił mł. asp. Jakub Pialik.

W debacie wzięli udział również zaproszeni uczniowie z Zespołu Szkół Nr 1, Szkoły Podstawowej Nr 1 i Szkoły Podstawowej Nr 3.  Podczas spotkania uczniowie zostali zapoznani z wieloma wskazówkami dotyczącymi zachowania bezpieczeństwa w Internecie.  Uzyskali odpowiedź na pytania dotyczące ochrony danych i wizerunku, bezpiecznych zakupów w sieci, tego, jak sprawdzić wiarygodność sprzedawców, czym zajmują się hakerzy, crackerzy, i jak nie ulec ich atakom, na czym polega stalking i co robić, gdy padnie się ofiarą stalkera. Co to są „łańcuszki” i jak za ich pomocą rozprowadzane są wirusy, jak bezpiecznie korzystać z mediów społecznościowych, na co zwrócić uwagę podczas płacenia blikiem, czym jest hejt oraz wiele innych zagadnień. Na przedstawionej mapie mogliśmy zobaczyć, ile ataków hakerskich dokonywanych jest w danej chwili na świecie.

Pani Adrianna Steczyszyn przekazała informację, gdzie zwrócić się o pomoc w przypadku problemów i rozdała ulotki informacyjne.

Prezentowane filmy i przeprowadzone pogadanki uświadomiły, że w Internecie czyha wiele niebezpieczeństw, a przestępcy komputerowi mają wiele sposobów na przełamanie zabezpieczeń na komputerach i zainfekowanie ich złośliwym oprogramowaniem. Przekazany przez policjantów pakiet dobrych rad i podpowiedzi, pozwoli zachować rozsądek i podniesie czujność młodych użytkowników sieci.

pedagog szkolny

                                                                                  Edyta Tyburczy-Kujawa

Comments are closed.