browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Narodowe Święto Niepodległości 2019

Opublikowano przez 10 listopada 2019 Możliwość komentowania Narodowe Święto Niepodległości 2019 została wyłączona

Jak co roku w naszej szkole odbył się uroczysty apel upamiętniający dzień ważny dla każdego Polaka: dzień odzyskania przez Polskę niepodległości.  Zespół Szkół Nr 2 włączył się w akcję #SzkołaDoHymnu, której inicjatorem jest Minister Edukacji Narodowej oraz Rada Dzieci i Młodzieży. Zgodnie z wyznaczonym przez inicjatorów akcji terminem apel odbył się w piątek 8. listopada, a o godz. 11.11 społeczność szkoły odśpiewała hymn narodowy.

Następnie wszyscy uczestnicy apelu zostali zaproszeni do wysłuchania części artystycznej, która rozpoczęła się od przypomnienia smutnego wydarzenia, III rozbioru Polski pod koniec XVIII wieku. Odnajdujemy go we fragmencie “Pana Tadeusza” – “Koncert Jankiela” Adama Mickiewicza, mistrzowsko wyrecytowanym przez Weronikę Rusiecką, uczennicę klasy IITH. Obraz narodu bez państwa, poddanego polityce rusyfikacyjnej i germanizacyjnej przedstawiła Patrycja Kubicka, uczennica klasy IIITH w utworze Juliana Tuwima “Nie ma kraju”. Tragizm Polaków walczących po obu stronach frontu w czasie Wielkiej Wojny ukazała Sandra Janiak z klasy IILO we fragmencie utworu “Ta, co nie zginęła” Edwarda Słońskiego. Następnie uczestnicy apelu usłyszeli fragmenty Mazurka Fryderyka Chopina. Te dźwięki obwieściły radosną nowinę: odzyskania niepodległości, biało – czerwone barwy ożywiły ulice polskich miast w szary, listopadowy dzień 1918 r. Wiersz “Narodowe barwy” Kazimierza Surzyna pięknie wyrecytowała Kinga Czekan z klasy ITOŚ. Prowadzące zaprezentowały krótkie biografie Ojców Polskiej Niepodległości.

Narodowe Święto Niepodległości to doskonały moment do przypomnienia, że Polska tę właśnie niepodległość traciła kilka razy. Wrzesień 1939 r. to data kolejnego sprawdzianu dla obywateli polskich, w sytuacji śmiertelnego zagrożenia ze strony sąsiednich państw. Sytuację tą przedstawiła uczennica klasy ITOŚ Joanna Stąporek w utworze “17 września” autorstwa Zbigniewa Herberta. Z kolei heroiczną walkę młodych ludzi w Powstaniu Warszawskim, która często kończyła się śmiercią małych bohaterów, ukazała Weronika Mazurek w utworze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego pt. “Elegia o chłopcu polskim”, a jej słowom towarzyszyła melodia Zbigniewa Preisnera do słów Adama Asnyka “Miejcie nadzieję”. Prowadzące przywołały także wystąpienia Polaków w okresie Polski powojennej oraz najbardziej tragiczne wydarzenie, jakim było wprowadzenie w Polsce stanu wojennego. Obraz ukochanej ojczyzny, której historia nie szczędziła łez i trudu pokoleń Polaków, wyśpiewała Wiktoria Całka z klasy ILO w utworze “Taki kraj” Jana Pietrzaka przy własnym akompaniamencie gitary.

Po zakończonej części artystycznej przemówienie wygłosiła dyrektor Zespołu Szkół Nr 2 im. Noblistów Polskich pani Barbara Ciecierska.

Apel to także okazja, żeby wyróżnić uczniów odnoszących sukcesy w konkursach. Uczennica klasy IILOa Hanna Janiak zajęła II miejsce w ogólnopolskim konkursie profilaktycznym na mem internetowy i animację w formie GIF za mem pt: “Narkotyki i dopalacze zabijają”. Nagrodę wręczyła Hani pani dyrektor.

Gratuluję Hani i gratuluję wszystkim uczniom, którzy tak wspaniale zaprezentowali się podczas apelu i opowiedzieli wszystkim uczestnikom tej uroczystości o trudnej drodze do wolności i niepodległości naszego kraju, o poświęceniu tysięcy obywateli polskich oddających za swoją ojczyznę własne życie. Pamiętajmy o tym, wywieszając biało- czerwoną flagę w dniu 11 listopada .

Apel sprawnie poprowadziły uczennice klasy IILOa: Emilia Bojaruniec i Patrycja Eljasz.

Beata Zgorzelska

Fotografie: Piotr Figas

Comments are closed.