browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Solidarna Europa jest naszym dziedzictwem

Opublikowano przez 28 października 2019 Możliwość komentowania Solidarna Europa jest naszym dziedzictwem została wyłączona

 „Solidarna Europa jest naszym  dziedzictwem” – realizacja projektu w ramach współpracy polsko – niemieckiej

Po raz kolejny uczniowie klasy IILOA uczestniczyli w projekcie finansowanym przez Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pomerania ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz Starostwo Powiatowe w Choszcznie, realizowanym wspólnie  z grupą niemiecką z Oberstufenzentrum Oder-Spree w Fürstenwalde. Temat bieżącego projektu brzmiał:  „Solidarna Europa jest naszym dziedzictwem”.

Celem projektu było:

  • poznanie historii Gdańska, odzwierciedlającej relacje polsko – niemieckie,
  • poznanie historii miasta jako kolebki NSZZ „Solidarność”,
  • przybliżenie historii Polski i Niemiec z czasów II wojny światowej,
  • zapoznanie z historią ruchu solidarnościowego w Polsce,
  • krzewienie wartości solidarności międzyludzkiej.

Projekt realizowany był głównie w Gdańsku, w mieście, które jest symbolem Solidarności i wolności. W związku z obchodami 80 – tej rocznicy wybuchu II wojny światowej uczniowie poznawali trudne relacje i bolesną historię stosunków polsko–niemieckich. Niezwykłym miejscem, które uczniowie zwiedzili, było Europejskie Centrum Solidarności, gdzie rodziła się wolność narodów Europy Środkowo–Wschodniej. Poznając historię powojennej Polski, młodzi ludzie zdali sobie sprawę, że wolność i niezależność nie była czymś, co było w zasięgu ręki każdego Europejczyka. Wiele osób wcześniej poświęciło swoje życie, zanim urzeczywistniły się marzenia o wolnym i niezależnym kraju oraz o Europie w pełni wolnej, bez podziałów na lepszą i gorszą. Ważnym elementem realizacji celów projektu  było uświadomienie młodzieży, że nie jest nic dane na zawsze. To, co mamy, należy pielęgnować   i pamiętać, bo stanowi fundament współczesnej Europy i tym samym tworzy jej dziedzictwo. Wspólna praca grupy polskiej i niemieckiej przyniosła efekt w postaci  filmu, w którym uczniowie poszukują, a następnie definiują wspólne wartości cenne dla współczesnego społeczeństwa Europy: wolność, równość, pokój, tolerancja, solidarność.

Jeśli chodzi o daty, ludzi i wydarzenia związane z projektem to podajemy je poniżej.

  1. Czas trwania projektu: 21.10 -25.10.2019 r.
  2. Miejsce realizacji projektu: Choszczno, Jantar, Gdańsk, Westerplatte, Choszczno.
  3. Skład grupy projektowej z Niemiec – uczniowie: Niklas Broszeitis, Hanna Buley, Franziska Froelich, Lea Pätzold, Emily Sophie Vorath oraz  opiekunowie: pani Justyna Sotek, pan Matthias Widner.
  4. Reprezentacja strony polskiej: uczniowie z klasy IILOA: Patrycja Eljasz, Iwona Knap, Klaudia Kudra, Eryk Thiel, Julia Wróbel wraz z wychowawczynią panią Beatą Zgorzelską oraz koordynatorem projektu panią Teresą Wiśniewską.
  5. Punkt kulminacyjny projektu: podsumowanie i pełne emocji pożegnanie młodzieży.

                                                              Teresa Wiśniewska

Beata Zgorzelska

Zachęcamy do obejrzenia foto-relacji:

Album fotograficzn – część I  (pobierz)

Album fotograficzny – część II  (pobierz)

Album fotograficzny – część III (pobierz)

oraz filmu:

Comments are closed.