browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Julia Nalewska z laurami

Opublikowano przez 9 października 2019 Możliwość komentowania Julia Nalewska z laurami została wyłączona

04.10.2019 r. w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie nastąpiło uroczyste rozstrzygnięcie konkursu historyczno-literackiego „W drodze” dla młodzieży województwa zachodniopomorskiego, zorganizowanego przez Biuro Dokumentacji Zabytków w Szczecinie i Książnicę Pomorską im. Stanisława Staszica w Szczecinie w ramach Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa 2019 odbywających się pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.

Komisja konkursu w składzie: Anna Bartczak – Biuro Dokumentacji Zabytków w Szczecinie, historyczka; Cecylia Judek – polonistka, pracowniczka Działu Zbiorów Specjalnych w Książnicy Pomorskiej; Maria Witek – Biuro Dokumentacji Zabytków w Szczecinie, etnografka; Beata Niemaszyk – polonistka, pracowniczka Działu Regionalnego w Książnicy Pomorskiej, sekretarz konkursu; Agnieszka Gnat-Leśniańska – polonistka, pracowniczka Działu Regionalnego w Książnicy Pomorskiej; Jan Krzysztoń – regionalista, pracownik Działu Regionalnego w Książnicy Pomorskiej, wyłoniła najlepszych uczestników w dwóch kategoriach: uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych oraz uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Niezmiernie miło nam poinformować, że w kategorii uczniów szkół ponadgimnazjalnych uczennica naszej szkoły, Julia Nalewska z klasy II Technikum Handlowego, za pracę “Droga przez historię wsi Radaczewo” zdobyła ex aequo zaszczytne I miejsce. Drugą zwyciężczynią została Aleksandra Wyszczelska z Liceum Ogólnokształcącego nr 1 ze Stargardu. Serdecznie gratulujemy!

Fragmenty wszystkich wyróżnionych prac zostały pięknie odczytane przez znanego dziennikarza i lektora, pana Stanisława Heropolitańskiego, dzięki czemu obecni na uroczystości mogli przenieść się na chwilę w świat autorów.

Poniżej prezentujemy próbkę stylu naszej uczennicy z ostatniego rozdziału nagrodzonej pracy.

Julia

Radaczewo to przepiękna wieś. Nie zamieniłabym jej na żadną inną. Można tu żyć bez Internetu i innej elektroniki. Jest idealną miejscowością dla starszych ludzi, którzy chcą odpocząć, ale dla młodszych również. Darem od Boga są cisza i spokój, którymi cieszę się na co dzień. Samo powietrze jest nawet tutaj inne od tego w mieście – świeże i rześkie.
Jednak, aby rozwinąć swoje możliwości i podążać ścieżką kariery, to za mało. Trzeba wyjechać do miasta, by wybić się ponad chmury. Zaistnieć. Jednak nie chcę opuszczać swojej miejscowości jak uciekinier, dlatego zgłębiając historię Radaczewa czuję, że oddaję dług swoim przodkom. Kiedy zdecydowałam się napisać tę pracę, zaczęła się moja droga po kartach historii. Nie każdy interesuje się wydarzeniami z przeszłości, a ja musiałam zagłębić się w książki i opowieści mieszkańców, by poznać choćby najmniejszy skrawek losów mojej wsi. Nigdy nie przypuszczałam, że tak przyjemnie odkrywać to, co działo na tych terenach. Wcześniej nie miałam nawet pojęcia o niektórych faktach. Z wielką radością słuchałam opowiastek ludzi. Zawsze na koniec czułam niedosyt. Chciałam więcej i więcej, ale nawet historia w pewnym momencie się kończy. Gdy pisałam tę pracę, nasunęły mi się pewne myśli. Co by było, gdyby to wszystko się nie wydarzyło? Jak wyglądałaby wieś? Czy by istniała? Jacy byliby ludzie? Niestety, tego nigdy się nie dowiem.

Fotografie: Książnica Pomorska w Szczecinie oraz Piotr Figas

Comments are closed.