browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Małe formy, ale uczucia wielkie

Opublikowano przez 11 września 2019 Możliwość komentowania Małe formy, ale uczucia wielkie została wyłączona

Zaczniemy nasze dzisiejsze spotkanie od truizmu: Polacy nie czytają. To fakt, czytają mało albo wcale, ale ci, którzy czytają, dokonują zaskakujących wyborów. Sięgają po książki, których pochłonięcie wymaga ogromnego nakładu czasu, dźwiganie – sporej siły, a w formie cyfrowej – zajmują mnóstwo miejsca na dysku.
Wystarczy przelotnie rzucić okiem na półki współczesnych księgarń i bibliotek, by stwierdzić, że uginają się pod ciężarem opasłych tomów. Zarówno arcydzieła, jak i książki z listy bestsellerów zbliżają się do symbolicznej granicy 500 stron, a wiele spośród nich przekroczyło ją z dużym zapasem.

Takimi słowami akcję Narodowego Czytania w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Choszcznie dnia 07.09.2019 r. rozpoczęły prowadzące: panie Katarzyna Jezierska i Marta Staniewska.„Osiem lektur na ósmą edycję Narodowego Czytania” to hasło promujące tegoroczną akcję, w której sięgnęliśmy po dzieła niewielkich rozmiarów, tworzone przez wielkich mistrzów. Przedstawione zostały nowele, które – choć skromne pod względem liczby stron – poruszają tematy uniwersalne i fundamentalne.

W utworach czytanych o zmroku, przy blasku świec odnaleźliśmy emocje, które są obecne w naszym codziennym życiu: radość, ból, tęsknotę i spełnienie, poczucie straty i wielkie uczucia. Zespół Szkół Nr 2, jak co roku, został zaproszony współorganizacji spotkania, więc nasi nauczyciele i uczniowie prezentowali wybrane fragmenty nowel przed licznie zebraną publicznością.

Fragment gawędy Henryka Rzewuskiego, zatytułowanej “Pamiątki Jaśnie Pana Soplicy, cześnika parnawskiego” z zacięciem aktorskim czytali: pan Bronisław Milczarek – doradca zawodowy w naszej szkole oraz Oskar Kurpiński – uczeń klasy III Technikum Ochrony Środowiska. Później zaprezentował się Szymon Majewski, który wraz z z mamą, Małgorzatą Majewską, przeczytał fragment noweli “Dym” Marii Konopnickiej. Natomiast fragment “Sanatorium pod Klepsydrą” autorstwa Brunona Schulza, zatytułowany “Mój ojciec wstępuje do strażaków” przeczytali: Weronika Rusiecka z klasy II Technikum Handlowego i pani Agnieszka Błoch – dyrektor Przedszkola „Ancymonek” w Choszcznie, a towarzyszyli im: pan Piotr Figas – nauczyciel języka polskiego i pan Michał Tomaszczuk – nauczyciel przedmiotów zawodowych ochrony środowiska. Pan Michał jeszcze raz wystąpił z panią Joanną Konopacką, z którą przedstawił fragment “Ostatniego życzenia”Andrzeja Sapkowskiego.

Znakomite utwory, ciekawe interpretacje i perfekcyjna dykcja czytających dały słuchaczom ucztę duchową. Na ręce pani Anny Lewickiej składamy podziękowania gościnnej Miejskiej Bibliotece Publicznej, dziękujemy również autorce wyboru fragmentów, pani Annie Stetkiewicz, za zaproszenie do czytania. Warto śledzić wszystkie wydarzenia, które mają miejsce w MBP w Choszcznie, aby móc na co dzień obcować z książką.

Lilla Rybka

Fotografie: Piotr Figas i Bronisław Mielczarek

Comments are closed.