browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

OPERACJA LUBRZA 2019

Opublikowano przez 27 maja 2019 Możliwość komentowania OPERACJA LUBRZA 2019 została wyłączona

W dniu 24 maja 2019 r. uczniowie z klas  ILOA, IITH, IITOŚ, IIIB ZSZ wraz  z opiekunami: p.Bronisławem Mielczarkiem i p.Teresą Wiśniewską  pojechali na wycieczkę szkolną. podczas której mogli poznać historię współczesną jak i historię z czasów średniowiecza.

Pierwszym punktem wyprawy edukacyjno-krajoznawczej  ,,Operacja  Lubrza 2019” było zwiedzanie  zamku w Łagowie. Zamek stanowi wspaniały przykład architektury gotyckiej, został wzniesiony przez zakon Joannitów w II połowie XIV wieku. Jego dobudówki i zdobienia pochodzą także z renesansu i baroku. Podczas pobytu w zamku uczestnicy wycieczki mieli okazję podziwiać panoramę  miasta z tarasu widokowego umieszczonego na wieży zamkowej.

Kolejnym punktem zwiedzania była kopalnia węgla brunatnego w Sieniawie. Podczas wizyty w siedzibie firmy Kopalnia Węgla Brunatnego ,,Sieniawa sp. z o.o.” cała grupa uczestniczyła w wykładzie prowadzonym przez geologów, którzy przedstawili proces powstawania złóż oraz wyjaśnili w jaki sposób jest prowadzone wydobycie węgla brunatnego. Po wykładzie uczestnicy wycieczki wraz z opiekunami udali się do  kopalni odkrywkowej, gdzie mogli zobaczyć proces wydobycia węgla brunatnego. Niemałą frajdę mieli  uczniowie, którzy byli pasażerami   maszyn transportujących węgiel na powierzchnię odkrywki.

Punktem kulminacyjnym wyprawy był spacer w podziemnym kompleksie bunkrów w Boryszynie stanowiącym element Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. Jest to kompleks podziemnych i powierzchniowych umocnień, który został wybudowany przez III Rzeszę Niemiecką jako system ochrony wschodniej granicy państwa. Uczestnicy wycieczki wraz przewodnikiem podziwiali system tuneli łączących magazyny amunicji wraz z poszczególnymi elementami uzbrojenia kompleksu. Ponadto podczas zwiedzania podziemi, grupa poznała historię kompleksu oraz  spotkała nietoperze czyli stałych mieszkańców. Po atrakcjach zwiedzania przyszedł czas na obiad w ośrodku ,,Martinez” w Lubrzy. Wycieczka była bardzo udana, a nowym roku szkolnym zaplanujemy kolejną wyprawę edukacyjną.

 

Oskar Kurpiński II TOŚ

Operacja Lubrza 2019  – część I (pobierz)

Operacja Lubrza 2019 – część II (pobierz)

 

Comments are closed.