browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Dzień Dawcy dla Agatki i Innych

Opublikowano przez 26 marca 2019 Możliwość komentowania Dzień Dawcy dla Agatki i Innych została wyłączona

Nie pierwszy raz organizujemy Dzień Dawcy i nie pierwszy raz rejestrujemy potencjalnych dawców komórek macierzystych szpiku kostnego. Nasza współpraca z fundacją DKMS trwa już ponad 2 lata. W tym czasie udało nam się zarejestrować ponad 200 nowych potencjalnych Dawców. Po raz pierwszy jednaka bierzemy udział w takim wydarzeniu jak Dzień Dawcy dla kogoś.

Agatka to 7-letnia mieszkanka sąsiedniej gminy. Agatka zmaga się ze śmiertelną chorobą – białaczką limfoblastyczną. To właśnie dla niej i dla innych chorych na nowotwory krwi poszukujemy Dawcy niespokrewnionego. Akcja rejestracji odbywa się jednocześnie w Barlinku, Pełczycach i Przelewicach, a z ramienia DKMS koordynuje ją pani Ewa Nawrot. Nie mogliśmy przejść obojętnie wobec tak wielkiej potrzeby udzielenia pomocy chorym dzieciom. Włączyliśmy się w nią z całą siłą i rozpoczęliśmy współpracę z DKMS, przejmując działania na terenie Choszczna. Nasze wolontariuszki to nauczycielki i uczennice Zespołu Szkół Nr 2: pani Adrianna Dokurno, pani Agnieszka Kurpiewska i pani Aneta Tuszyńska–Parol oraz Oliwia Brzezińska i Wiktoria Talaga z IVTOŚ oraz Marta Talaga z IIITOŚ. Całość koordynuje pedagog szkolny, pani Edyta Tyburczy- Kujawa.

Aby znaleźć zgodnego Dawcę szansa jest niewielka. To 1:20000. Dlatego, by trafić na genetycznego bliźniaka, musimy zarejestrować wiele osób, zdecydowanych ofiarować szansę na życie tym, którzy potrzebują przeszczepienia.
Pierwsza rejestracja odbyła się w Miejskiej Bibliotece Publicznej 19 marca. Kolejne będą miały miejsce w najbliższych dniach: 27 i 30 marca w Choszczeńskim Domu Kultury. Już dziś serdecznie zapraszamy na akcję.

Dawcą może zostać każda zdrowa osoba w wieku między 18 a 55 rokiem życia, bez znacznej nadwagi. Rejestracja to tylko krótki wywiad, wypełnienie formularza i pobranie wymazu z wewnętrznej strony policzka. Całość zajmuje nie więcej jak 10 minut. Ten intencjonalny

Dzień Dawcy jest promowany przez niemal wszystkie choszczeńskie instytucje, organizacje i parafie. To wielka sprawa i wielka potrzeba. Potrzeba ratowania życia i zdrowia. A na takie potrzeby jesteśmy najbardziej otwarci. Dlatego Zespół Szkół Nr 2, nauczyciele i uczniowie nie pierwszy raz podejmują współpracę na rzecz tych, którzy potrzebują wsparcia. Przed nami kolejne rejestracje, kolejne spotkania z mieszkańcami, kolejne akcje promocyjne. Z nadzieją na odpowiedź mieszkańców i liczne spotkania rejestracyjne, czekamy w Choszczeńskim Domu Kultury.

Pomożesz? Bo możesz. Masz to w genach.

Koordynator akcji
Edyta Tyburczy- Kujawa

Comments are closed.