browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

One Billion Rising 2019

Opublikowano przez 20 lutego 2019 Możliwość komentowania One Billion Rising 2019 została wyłączona

14 lutego, jak co roku, włączyliśmy się w ogólnoświatową akcję One Billion Rising. Jest to akcja zwracająca uwagę na problem przemocy, zwłaszcza przemocy wobec kobiet. Jej wyjątkowy charakter polega na tym, że jest to protest wyrażony tańcem. Ten sam czas, ten sam układ choreograficzny do tej samej muzyki łączy poszczególne akcje na świecie. Trzy lata temu, dzięki choszczeńskim muzykom, p. Romanowi Szymańskiemu i Pawłowi Lemiesiewiczowi, powstała nowa wersja piosenki pt. “To jest nasz krzyk”. Od tego czasu wykonywana jest na żywo przez absolwentkę Zespołu Szkół Nr 2 im. Noblistów Polskich, Martynę Żytę. Finał, jak co roku, prowadzony jest przez nasze nauczycielki, uczennice i absolwentki: Anetę Tuszyńską- Parol, Weronikę Nahorską, Karolinę Kamelę, Natalię Rosłon, Oliwię Brzezińską i Aleksandrę Piasecką.

Tegoroczna edycja One Billion Rising odbyła się, jak każdego roku, dzięki współorganizacji i niezwykle owocnej współpracy ze Starostwem Powiatowym i Zarządem Powiatu w Choszcznie oraz Urzędem Miejskim w Choszcznie i panią Magdaleną Sieńko. Bardzo istotnym dla nas jest fakt, ze akcja każdego roku obejmowana jest patronatem Burmistrza Choszczna, pana Roberta Adamczyka i Starosty Choszczeńskiego. pani Wioletty Kaszak – Starosta Choszczeński każdego roku przyjmuje również honorowy tytuł Ambasadorki akcji. Jesteśmy zaszczyceni, że od pięciu lat zarówno Pani Starosta jak i Pan Burmistrz przyjmują na siebie obciążenia związane z objęciem patronatu.

14 lutego od 16.00 z niepokojem oczekiwaliśmy na mieszkańców miasta, czy odpowiedzą na nasze zaproszenie. Jednak również i w tym roku mieszkańcy miasta i okolic nie zawiedli, i licznie włączyli się do akcji. Frekwencja więc dopisała. Barwny, różowo-czerwony korowód taneczny rozprzestrzenił się na placu pod fontanną. Na uznanie szczególnie zasłużyli nasi partnerzy, którzy od lat współtowarzyszą w organizacji i stanowią filary choszczeńskiego One Billion Rising. Dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej w Reczu, Korytowie i Sławęcinie oraz Zespołu Szkół Nr 3 mocno zaznaczyli swoją obecność na spotkaniu. Zaznaczyli nie tylko licznym przybyciem, ale i charakterystycznymi dla siebie symbolami i wyróżnikami. Zachwyca nas pomysłowość tych szkół.

Otwarcia eventu dokonali pani Starosta, Wioletta Kaszak, i zastępca Burmistrza Choszczna, pan Łukasz Młynarczyk. Gdy balony wzniosły się w górę, symbolicznie inaugurując rozpoczęcie akcji, nadszedł czas na podziękowania Patronom akcji. Wręczenie różowych róż to dowód naszej wdzięczności za pomoc i opiekę przy współorganizacji One Billion Rising.

Wspólny taniec i zapoznanie z ideą akcji to nieodłączne elementy wydarzenia. W tym roku staraliśmy się wzmocnić nasz przekaz. Sięgnęliśmy do charakteryzacji. Chcieliśmy powiedzieć, że to nie osoby doznające przemocy powinny się wstydzić, nie osoby doznające przemocy powinny być napiętnowane. Napiętnowany powinien być sprawca, powinien się wstydzić i powinien ponosić konsekwencje przestępstwa, które popełnia. Dzięki wsparciu Komendy Powiatowej Policji uczestnicy akcji otrzymali dokładne informacje, gdzie zwrócić się o pomoc w przypadku doznawania lub bycia świadkiem przemocy. Cenimy sobie tę ważną kampanię informacyjną.

To była V edycja One Billion Rising Choszczno. Nie mniej udana, nie mniej barwna, nie mniej wzruszająca niż poprzednie. Uznaliśmy, że to edycja jubileuszowa. Potem był czas na świętowanie. Bo mieliśmy co świętować. Nasze wspólne działanie mające na celu walkę z przemocą, przemocą domową, przemocą wobec kobiet przez lata nie traci na aktualności, na wymowie. Wciąż czujemy wielką wewnętrzną potrzebę jednoczenia się i wspólnego krzyczenia: STOP PRZEMOCY!. Mamy potrzebę wspólnego działania i bycia razem w tak ważnym wydarzeniu. Bo 14 luty to nie tylko Święto Zakochanych, to święto wszystkich ludzi kochających ludzi. Zachwycające jest to, że w naszym mieście odbywa się to w takim wymiarze i formie, które budzi podziw organizatorów innych miast. To nasz powód do dumy i wielkich podziękowań. W tym roku dziękowaliśmy również słodkim poczęstunkiem. Ufundowane przez uczestników, organizatorów i osoby wspierające akcję ciasta, ciasteczka i gorące napoje pozwoliły dłużej cieszyć się naszym wspólnym świętem i naszym wspólnym sukcesem. Wszystkim ofiarodawcom składamy serdeczne podziękowania. Za pomoc w organizacji, za udział, za wsparcie, za wszystkie datki i przyznane środki, za tę specyficzną i niezwykłą atmosferę z serca dziękujemy.

Każdego roku staramy się wspierać inne miasta w organizacji lub przebiegu akcji. Dwa lata temu byliśmy w Szczecinie, w ubiegłym roku odwiedziliśmy Węgorzyno, a tym roku zawitaliśmy do Kalisza Pomorskiego, gdzie One Billion Rising organizowany był po raz pierwszy. W Miejskim Ośrodku Kultury mogliśmy podzielić się swoim doświadczeniem, energią i przekazać część tego klimatu, który od lat towarzyszy choszczeńskiej akcji. Z przyjemnością daliśmy więc część naszego charakteru i nastrojowości.

Koordynatorka akcji
Edyta Tyburczy-Kujawa

Zdjęcia:

Starostwo Powiatowe w Choszcznie

Urząd Miasta w Choszcznie

Piosenka:

Comments are closed.