browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Ciemno wszędzie… co to będzie?

Opublikowano przez 8 listopada 2018 Możliwość komentowania Ciemno wszędzie… co to będzie? została wyłączona

A było, jak zwykle, bardzo dobrze.

W zaduszkowo- listopadowym klimacie spotkaliśmy się w poniedziałek 5.11.2018 r. w auli Zespołu Szkół Nr 2 z zaprzyjaźnionymi aktorami Teatru Polskiego w Szczecinie, panią Małgorzata Iwańską i panem Jackiem Piotrowskim.
Tematem doskonale nawiązującym do niedawno obchodzonego święta była “Obrzędowość w II części <<Dziadów>>”.

Na początku pani Małgorzata przedstawiła licznie zebranym uczniom naszej szkoły istotne informacje na temat polskiego teatru romantycznego. Powstawał on w dużej mierze na emigracji i był przeznaczony przede wszystkim do odbioru czytelniczego. Emigranci nie mogli niestety liczyć na wystawienie swoich dzieł na deskach teatru. W dalszej części zajęć z edukacji teatralnej goście zainscenizowali słowiański obrzęd z II części “Dziadów” Adama Mickiewicza, a do pomocy przy odgrywaniu ról duchów zaprosili śmiałków z widowni. Trudno jest występować przed własną publicznością, dlatego wszyscy debiutanci zostali nagrodzeni głośnymi brawami. Role duchów lekkich – Rózi i Józia przypadły Alicji Tuszyńskiej z klasy IILOa oraz Pawłowi Korzeniowskiemu z klasy IITOŚ; postać Widma Złego Pana , czyli ducha ciężkiego, zagrał bardzo przekonująco Krystian Szandała z klasy IIITB, duch pośredni – piękna pasterka Zosia skutecznie łamiąca męskie serca była kreacją Ali Borowskiej z klasy IILOa. Każdy z uczestników obrzędu odchodzi nie zaznawszy spokoju, ale otrzymuje przestrogę wynikającą z ludowej mądrości.

Na koniec spotkania nasi goście odegrali scenę z dawno niewystawianej przez ich rodzimy teatr sztuki “Śluby panieńskie – czyli magnetyzm serca” Aleksandra Fredry – niedocenianego przez ówcześnie żyjących wybitnego komediopisarza romantycznego. Aktorzy zachęcali wszystkich do przeczytania tekstu Fredry, a także obejrzenia spektaklu.

Podziękowaliśmy naszym gościom oklaskami. Zainteresowani tematem mieli jeszcze możliwość porozmawiania z prawdziwymi mistrzami rzemiosła teatralnego o dramatach romantycznych, jak i repertuarze Teatru Polskiego w Szczecinie. Zaprosiliśmy Państwa na kolejne ciekawe spotkania z Melpomeną. Do zobaczenia wkrótce.

Weronika Rusiecka

współpraca Agnieszka Kurpiewska

Fotografie: Weronika Rusiecka

 

Comments are closed.