browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Apel “100 lat Niepodległości”

Opublikowano przez 9 listopada 2018 Możliwość komentowania Apel “100 lat Niepodległości” została wyłączona

Rok 2018 to rok bardzo ważnej rocznicy dla każdego Polaka. 100 lat temu po ponad wiekowej nieobecności Polski na mapie politycznej Europy, Polska odzyskuje upragnioną niepodległość. Społeczność Zespołu Szkół Nr 2 uczciła tę wyjątkową rocznicę organizując wiele przedsięwzięć „dla Niepodległej”. Wśród nich był uroczysty apel, który odbył się 9 listopada 2018 r.

Podczas apelu odśpiewany został w całości hymn państwowy. Następnie odbyła się lekcja historii, którą poprowadzili: Patrycja Eljasz z klasy I Liceum Ogólnokształcącego i Łukasz Sieklucki z klasy IV Technikum Budowlanego. Przypomniane zostały uczestnikom apelu drogi do wolności i okoliczności odzyskania niepodległości w 1918 r. Zaprezentowane zostały sylwetki Ojców Niepodległości, a ich słowa dotyczące Polski i roli Polaków w odzyskaniu i utrzymaniu przez nią suwerenności przytoczył Kacper Gwoździk z klasy II Liceum Ogólnokształcącego.

Lekcja przeplatana była występami szkolnych artystów: Jakuba Skorego z klasy IV Technikum Budowlanego, Michaliny Simińskiej i Natalii Rosłon z klasy IV Technikum Handlowego.

Podczas uroczystości zapalony został znicz jako symbol pamięci o tych, którzy stracili życie w obronie Ojczyzny.
Następnie głos zabrała dyrektor Zespołu Szkół Nr 2 im. Noblistów Polskich w Choszcznie pani Barbara Ciecierska. Przypomniała o wszystkich przedsięwzięciach zrealizowanych w ramach obchodów 100 – lecia odzyskania niepodległości w naszej szkole. Podkreślała znaczenie tego wyjątkowego dnia i zapraszała na uroczystości organizowane w naszym powiecie. W związku z odbywającymi się szkolnymi konkursami „dla Niepodległej” wręczone zostały zwycięzcom nagrody. Dyplomy i nagrody rzeczowe wręczali:Kierownik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Choszcznie,  pani Renata Cichowska; dyrektor Zespołu Szkół Nr 2 w Choszcznie, pani Barbara Ciecierska; wicedyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Choszcznie, pani Jolanta Pluta; nauczyciel historii, pani Beata Zgorzelska.

Laureaci konkursu “Józef Piłsudski – mąż stanu, patriota, polityk”:

  • I miejsce – klasa II Liceum Ogólnokształcącego w składzie: Alicja Tuszyńska, Aleksandra Ignatowicz, Oliwer Jakubowicz;
  • II miejsce – klasa II Technikum Ochrony Środowiska w składzie: Oskar Kurpiński, Paweł Korzeniowski, Damian Walkowiak;
  • III miejsce – klasa III Technikum Budowlanego w składzie: Krystian Szandała, Grzegorz Łukowski.

Laureaci konkursu “100 lat praw wyborczych kobiet”:

  • I miejsce – Wiktoria Talaga z klasy IV Technikum Ochrony Środowiska;
  • II miejsce – Alicja Polak z klasy III Liceum Ogólnokształcącego;
  • III miejsce – ex aequo: Marta Talaga z klasy III Technikum Ochrony Środowiska i Adrianna Dziemian z klasy II Technikum Handlowego.

Apel zakończyły życzenia dla Polski od społeczności Zespołu Szkół Nr 2 im. Noblistów Polskich w Choszcznie z okazji 100 – rocznicy odzyskania niepodległości:

Kochana Polsko,

Życzymy Tobie, by nigdy już nie powtórzyła się historia zaborów, wojen, okupacji,

byś nie cierpiała, byś była wolna i bezpieczna w swych granicach.

Życzymy Tobie, aby obywatele szanowali i chronili piękno ojczystej ziemi i otaczającej przyrody,

pielęgnowali tradycje i rozwijali kulturę.

Polsko, pragniemy byś była domem dla wszystkich Polaków,

dla kolejnych pokoleń, wierzących w wartości,

w jakie wierzyli Polacy, gdy oddawali za Ciebie swoje życie.

Życzymy tego, byś była z nas dumna,

aby Polacy, pamiętając o historii,

budowali swój kraj nowoczesnym i otwartym.

A przede wszystkim życzymy, byś była NIEPODLEGŁA.

Apel przygotowali nauczyciele historii: pani Beata Zgorzelska i pani Adrianna Dokurno.

Beata Zgorzelska

Fotografie: Edyta Tyburczy-Kujawa i Piotr Figas

Comments are closed.