browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

O Niepodległej słowem i pieśnią

Opublikowano przez 31 października 2018 Możliwość komentowania O Niepodległej słowem i pieśnią została wyłączona

Kolejną odsłoną obchodów 55-lecia Zespołu Szkół Nr 2 im. Noblistów Polskich w Choszcznie oraz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości była kameralna wieczornica poświęcona przede wszystkim postaci Stefana Żeromskiego – “sumienia narodu”, jak pisarza nazywano. Spotkanie odbyło się 30 października 2018 r. w auli Zespołu Szkół Nr 2 im. Noblistów Polskich w Choszcznie.

Przygotowaną przez panią Lillę Rybkę we współpracy z panią Beatą Zgorzelską wieczornicę zaszczycili znamienici goście. Gościliśmy chór “Mirage” pod kierownictwem pana Eugeniusza Dobosza, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im Marii Dąbrowskiej w Choszcznie, panią Annę Lewicką, emerytowanych i obecnych nauczycieli, a także wszystkich zainteresowanych tematyką spotkania.

Chór “Mirage” wprowadził zgromadzonych w nastrój utworami “Deszcz, jesienny deszcz” i “Ojczyzno ma”, i, jak było słychać w kuluarach, pieśni niejedno serce wzruszyły. Zespół zaprezentował się znakomicie, a głosy damskie i męskie dialogowały w niezwykły, urzekający sposób.

Tak nastrojeni, wysłuchaliśmy starannie wybranych fragmentów powieści Stefana Żeromskiego “Przedwiośnie”, która w roku rocznicy 100-lecia odzyskania niepodległości dostąpiła zaszczytu być wybraną przez Polaków do ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. Utytułowani szkolni recytatorzy, Natalia Rosłon z IVTH i Łukasz Sieklucki z IVTB, nie zawiedli. Ich sceniczne osobowości tym razem schowały się dyskretnie za tekst, który wybrzmiał zdecydowanie i mocno. “Przedwiośnie” czytane z oryginału, a nie z przygotowanej na okazję Narodowego Czytania nieco okrojonej wersji, do tej pory zaskakuje trafnością sądów i przepięknym, wcale nie archaicznym, językiem.

O języku Stefana Żeromskiego jeszcze usłyszeliśmy, bowiem główny gość spotkania, dr Cecylia Judek, sekretarz naukowy Książnicy Pomorskiej im. Stanisława Staszica w Szczecinie, poświęciła mu sporo miejsca. Wielowątkowy wykład zatytułowany: “Drogi do wolności. Stefan Żeromski <<Przedwiśonie>>”, a przygotowany na potrzeby akcji “Objazdowa Akademia Literatury i Wiedzy Wszelakiej”, mógłby stać się wzorcem dla nauczycieli polonistów, jak przedstawiać postać pisarza. Materiały ilustracyjne, ciekawostki, wypowiedzi znanych osobistości o bohaterze wykładu, znakomite dygresje – wszystko to wzbudziło niekłamany podziw. Poznaliśmy dość skomplikowaną drogę Stefana Żeromskiego do uznania, nie sławy, bo ta była pisarzowi obca – właśnie do uznania rodaków. Dowiedzieliśmy się również, jakie okoliczności uniemożliwiły przyznanie Żeromskiemu literackiej Nagrody Nobla, a przede wszystkim poznaliśmy go jako człowieka pełnego oddania dla swojej Ojczyzny.

Bogaty wykład, jak to zazwyczaj bywa, wyczerpał uwagę zgromadzonych, co nie znaczy, że byli znudzeni. Szykowali po prostu pytania, które w kolejnej części mieli zadać pani Cecylii Judek. Jak się okazało, wiele interesujących nas spraw zostało obszernie omówionych w wykładzie, więc należało poszukać nowych problemów.

Tymczasem na scenie wystąpił Jakub Skory z IVTB z pieśnią Marka Grechuty “Ojczyzna”. Pieśń ta znakomicie wpisała się w tematykę spotkania, a wykonanie, choć tak skromne aranżacyjnie, porwało serca widowni. Jeszcze nie przebrzmiały brawa, kiedy Łukasz Sieklucki z IVTB przepięknie wyrecytował wiersz Kazimierza Wierzyńskiego “Ktokolwiek jesteś bez ojczyzny”. Te artystyczne interludia dobrze nastroiły do rozmowy, która stanowiła kolejny punkt programu.

Pytania zadane przez widownię pozwoliły pani Cecylii Judek odbiec od problemów stricte historycznych. Okazało się, że pisarstwo Żeromskiego to dobry grunt do rozmowy o współczesności. Polacy chyba to zrozumieli, wybierając “Przedwiośnie” do Narodowego Czytania. Wartko prowadzona rozmowa trwałaby o wiele dłużej, gdyby nie późna pora.

Po serii pytań Jakub Skory jeszcze raz zaprezentował swój talent w pieśni “Biały krzyż”, a Natalia Rosłon podsumowała spotkanie wierszem “Zmartwychwstanie” Józefa Mączki.

I tak przebiegła wieczornica w Zespole Szkół Nr 2 im. Noblistów Polskich w Choszcznie, prowadzona sprawnie przez Patrycję Eljasz z ILOa i Kacpra Głuchowskiego z IIIB, którym na koniec wypada złożyć gratulacje jako debiutantom.

A wszystkim obecnym serdecznie dziękujemy. Najserdeczniej dziękujemy naszemu gościowi, pani Cecylii Judek, licząc na kolejne spotkanie w naszych gościnnych progach.

Fotografie: Piotr Figas

Comments are closed.