browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Dzień Edukacji Narodowej 2018

Opublikowano przez 13 października 2018 Możliwość komentowania Dzień Edukacji Narodowej 2018 została wyłączona

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej
społeczność szkolna
Zespołu Szkół Nr 2 im. Noblistów Polskich
w Choszcznie
życzy wszystkim nauczycielom i pracownikom oświaty,
a także uczniom oraz ich rodzicom,
wszelkiej pomyślności na drodze do wiedzy,
wytrwałości i niesłabnącego przekonania,
że to, co w szkole wspólnie stworzymy,
przyczyni się do dobra naszej Ojczyzny.

Tymi życzeniami pragniemy rozpocząć naszą relację z obchodów Dnia Edukacji Narodowej w Zespole Szkół Nr 2 im. Noblistów Polskich w Choszcznie.

Jak co roku, obchody zainaugurował uroczysty apel, który odbył się 09.10.2018 r. w naszej pięknej hali sportowej. Apel ten, będący w całości dziełem Samorządu Uczniowskiego, i prowadzony przez Łukasza Siekluckiego z IVTB i Pawła Korzeniowskiego z IITOŚ, ma swoją tradycję, na którą składają się: ogłoszenie wyników wyborów do władz SU oraz finał plebiscytu “Belfer Roku”. A ponieważ tradycja wymaga stosownej oprawy, to całość została wzbogacona programem artystycznym. W tym roku swoimi talentami podzielili się Jakub Skory z IVTB, Magdalena Jaszkiewicz z IITOŚ i debiutujący, ale uhonorowany wieloma nagrodami w Szczecinie, rapujący Patryk Łassa z IIA.

Cieszy nas niezmiernie, że na apelu mogliśmy przywitać Starostę Choszczeńskiego, panią Wiolettę Kaszak, której przypadło w udziale wręczenie okolicznościowych nagród.

Apel rozpoczął się przedstawieniem wizji szkoły oraz pieśnią Jakuba Skorego, po czym prowadzący przybliżyli wszystkim historię i znaczenie Dnia Edukacji Narodowej. Następnie Natalia Rosłon z IVTH, która kończy kadencję Przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego, wygłosiła życzenia i kilka słów pożegnania. Natalia przywołała naszego patrona, Czesława Miłosza z jego pięknym fragmentem pochodzącym z “Traktatu moralnego”, by podkreślić, jak wiele zależy od postawy nauczycieli i jak wdzięczni mogą być dorośli już absolwenci. Wdzięczność okazali uczniowie zgromadzeni na apelu, którzy po przemówieniu Natalii wręczyli nauczycielom kwiaty.

Gdy emocje już opadły, a łzy wzruszenia obeschły, wszyscy odśpiewali hymn narodowy. Po hymnie przyszła pora na ogłoszenie wyników wyborów do władz Samorządu Uczniowskiego. Natalia Rosłon podziękowała wszystkim za współpracę, szczególnie dotychczasowym władzom SU, i przekazała pamiątkową księgę Samorządu nowej Przewodniczącej, Aleksandrze Ignatowicz z IILOa. Ola podziękowała Natalii, przedstawiła swoich współpracowników i wygłosiła krótkie exposé. W wyborach wyłoniono również opiekuna SU, którym została pani Agnieszka Kurpiewska. Gratulujemy nowym władzom Samorządu oraz opiekunce.

Do gratulacji dołączyła się również Starosta Choszczeński, pani Wioletta Kaszak. Ona sama wywodzi się ze środowiska nauczycielskiego i rozumie problemy szkół. Dzień Edukacji Narodowej jest dla niej najpiękniejszym świętem, dlatego też życzenia płyną z serca. Warto jednak pamiętać, że od dobrej współpracy szkoły z Powiatem Choszczeńskim wiele zależy, a ta współpraca układa się dobrze. Wspólne projekty edukacyjne, stałe wzbogacanie wyposażenia czy też modernizacja warsztatów to tylko kilka przykładów.

Z kolei głos zabrała dyrektor szkoły, pani Barbara Ciecierska. Mówiąc o Dniu Edukacji Narodowej, pani dyrektor podkreśliła, jak ważną rolę odgrywa polska oświata. To dzięki pracy nauczycieli budowana jest tożsamość narodowa młodych ludzi, a Zespół Szkół Nr 2 jest placówką, w której świadomość tej misji jest obecna. To tutaj kultywuje się takie wartości jak odpowiedzialność, uczciwość, to tutaj gości przyjaźń. Życzenia nieustającej energii i entuzjazmu dla nauczycieli są nie tylko okazjonalne, wypływają one z głębokiego przekonania, że 55-letnia tradycja szkoły zobowiązuje. Pani dyrektor wymieniła wszystkie inicjatywy tegoroczne, a było ich wiele, i zwróciła się do młodzieży. Powiedziała, że z dumą patrzy na uczniów szkoły, którzy kontynuują dorobek poprzednich pokoleń, zdobywając wiedzę i umiejętności, rozwijając pasje i zainteresowania.

Podczas apeli szkolnych nagradzamy zdobywców różnorakich laurów. Tym razem wystąpili finaliści konkursu zorganizowanego z okazji Europejskiego Dnia Języków. Zwyciężyła klasa IIILOa, drugie miejsce zajęła klasa IIIB, a trzecie – klasa IILOa. Gratulujemy!

Nadszedł wyczekiwany od września moment wręczenia certyfikatów nauczycielom uhonorowanym w plebiscycie “Belfer Roku”. By umilić czas oczekiwania na tę chwilę, Magdalena Jaszkiewicz wykonała brawurowo piosenkę “Nie mów mi nie”.

W tegorocznym plebiscycie uczniowie przyznali certyfikaty w pięciu kategoriach. Zdobywcami trofeów zostali:

  • Jasnowidz – pani Lidia Michalska;
  • Siłaczka – pani Aneta Tuszyńska-Parol;
  • Oaza Spokoju – pan Piotr Figas;
  • Czarodziej – pani Małgorzata Brzustowicz;
  • Mistrz Słowa- pan Piotr Figas.

Gratulujemy zwycięzcom i przypominamy, że w plebiscycie uczniowskim toczy się zacięta walka, a każdy głos może zaważyć o wygranej. Dlatego każdego ucznia należy traktować jak przysłowiowy języczek u wagi. Z szacunkiem.

Na zakończenie apelu wystąpił Patryk Łassa, którego własna kompozycja bardzo spodobała się nie tylko znającym się na rapie uczniom, ale i przywiązanym do chwytających za serce serenad nauczycielom.

Dziękujemy Samorządowi Uczniowskiemu za apel, gościom dziękujemy za uświetnienie uroczystości.

Relacja na stronie Powiatu Choszczeńskiego.

Fotografie: Edyta Tyburczy-Kujawa i Piotr Figas

Comments are closed.