browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Debata o patriotyzmie

Opublikowano przez 27 października 2018 Możliwość komentowania Debata o patriotyzmie została wyłączona

25. października 2018 r. w Zespole Szkół Nr 2 im. Noblistów Polskich w Choszcznie odbyła się debata zorganizowana z okazji jubileuszu 55–lecia Zespołu Szkół Nr 2 im. Noblistów Polskich w Choszcznie i 100–lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Spotkanie zorganizowali nauczyciele historii Zespołu Szkół Nr 2 im. Noblistów Polskich, panie Beata Zgorzelska i Adrianna Dokurno, we współpracy z opiekunką Młodzieżowej Rady Miasta Choszczna, panią Małgorzatą Majewską.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie i nauczyciele: Szkoły Podstawowej Nr 1 w Choszcznie, Szkoły Podstawowej Nr 3 w Choszcznie, Gimnazjum Publicznego w Choszcznie oraz Zespołu Szkół Nr 1 w Choszcznie i Zespołu Szkół Nr 2 w Choszcznie. Zaproszenie do dyskusji przyjęli także goście: pan Zbigniew Sobański – wykładowca Wyższej Szkoły Handlu i Usług w Poznaniu, pan Stefan Szemlij i pan Jerzy Gumuliński – radni gminy Choszczno oraz radni Młodzieżowej Rady Miasta Choszczna z opiekunką, panią Małgorzatą Majewską.

Spotkanie składało się z dwóch części. Pierwsza poświęcona była prezentacji sylwetki Józefa Piłsudskiego jako męża stanu, patrioty i polityka oraz historii pojęcia patriotyzm w kulturze polskiej, a także wychowania patriotycznego w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Tematy te przygotowali i przedstawili: pani Beata Zgorzelska, nauczyciel Zespołu Szkół Nr 2 oraz pan Zbigniew Sobański, wykładowca WSHiU w Poznaniu. Oba wykłady, bogato ilustrowane rzadkimi i wartościowymi materiałami, stanowiły dobry grunt dla rozpoczęcia dyskusji, tym bardziej, że pani Beata Zgorzelska wcieliła się w rolę moderatora, a pan Zbigniew Sobański stawiał trafne, skłaniające do dyskusji pytania.

Dyskusja nad współczesnym pojmowaniem pojęcia: męża stanu, patriotyzmu, patrioty często odwoływała się do zaprezentowanych treści, ale radni Choszczna przywołali wątek patriotyzmu lokalnego, który został szybko podjęty. Wypowiadali się goście, ciekawymi spostrzeżeniami dzielili się uczniowie. Publiczność wielokrotnie nagradzała brawami interesujące wypowiedzi. Młodzież bardzo dojrzale wypowiadała się na temat patriotyzmu nie tylko w sensie ogólnym, dotyczącym umiłowania własnego kraju i pracy na rzecz ojczyzny. Podkreślano wielokrotnie, wywołany wcześniej, patriotyzm lokalny jako działanie na rzecz dobra własnego środowiska i społeczności regionu, w którym mieszkamy, uczymy się i pracujemy. Biorący udział w debacie przypomnieli podstawowe obowiązki konstytucyjne obywatela. W związku z realizacją jednego z nich, a więc dbania o środowisko naturalne, uczestnicy spotkania, na wniosek pani Małgorzaty Majewskiej, podjęli decyzję o zorganizowaniu i przeprowadzeniu we współpracy ze choszczeńskimi szkołami wspólnej akcji „Sprzątamy nasze miasto”, tak, aby słowa o tym, że jesteśmy i czujemy się patriotami, miały także odzwierciedlenie w czynach i stanowiły przykład postępowania dla innych.

Debata, szczególnie o tak bliskim sercu temacie, jakim jest umiłowanie ojczyzny, stanowi zawsze wyzwanie, szczególnie teraz, gdy, jak zaznaczył jeden z uczestników dyskusji, trwają gorące spory nad  pojęciem patriotyzmu, ale znaleziono wspólną płaszczyznę, którą mogłyby zdefiniować słowa z “Książeczki żołnierza polskiego” Zdzisława Dębickiego z roku 1919, przywołane w wykładzie przez pana Zbigniewa Sobańskiego:

Ojczyźnie jednej tylko służysz,

i to zawsze na pamięci mieć musisz.

Nie partiom, nie stronnictwom,

nie ludziom możnym ani ubogim,

ale jednej, jedynej Ojczyźnie.

Beata Zgorzelska

współpraca Piotr Figas

Fotografie: Piotr Figas

Comments are closed.