browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Projekt metalowców w firmie ,,STAMA”

Opublikowano przez 20 czerwca 2018 Możliwość komentowania Projekt metalowców w firmie ,,STAMA” została wyłączona

W dniach 4-9 czerwca 2018r. grupa uczniów z klasy IIIA w składzie: Eryk Adam, Filip Łassa, Konrad Sawicki, Damian  Władyczak wraz z  opiekunem p.Januszem Solskim oraz  koordynatorem wymiany p.Teresą Wiśniewską uczestniczyła w projekcie ,,Praktyka w branży metalowej w firmie metalowej ,,STAMA” w Fürstemwalde / Bad Saarow.

Organizatorami projektu byli: Zespół Szkół Nr 2 w Choszcznie oraz niemiecki partner Oberstufenzentrum Oder-Spree w Fürstemwalde.  Stronę niemiecką reprezentowali uczniowie:  Florian Stechbarth, Florian Stecker, Erik Wenk, Paul Koss wraz z opiekunem p.Ralfem Umbreitem. Program pobytu obejmował zajęcia praktyczne w firmie ,,STAMA” w Bad Saarow. Podczas oficjalnego spotkania cała grupa miała okazję poznać  szefa firmy – pana Franka Schoppe. Właściciel firmy opowiedział o swojej działalności, przeprowadził szkolenie bhp, a następnie osobiście oprowadził gości po terenie zakładu. Po wstępnym instruktażu pracownika firmy, nasza grupa miała do wykonania stojak na telefon komórkowy. Z tym zadaniem uczniowie poradzili sobie bez problemu, co świadczy o dobrym przygotowaniu zawodowym.

Ale nie samą pracą żyje człowiek, szczególnie podczas wymiany szkolnej. Dlatego nasi gospodarze zadbali o to, aby młodzież mogła poznać Fürstemwalde  i siedzibę szkoły partnerskiej – OSZ Oder-Spree, zintegrować się z mieszkańcami internatu podczas wspólnego grillowania, popływać w jeziorze  Scharmützelsee w Bad Saarow. Wyjątkową atrakcję stanowiła  wizyta w Oldtimerclub ,,Die Legende e.V.” w Fürstemwalde.   Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Eksponaty – pojazdy samochodowe, motocykle, motorowery, rowery, maszyny rolnicze, urządzenia gospodarstwa domowego itp. z lat 50-80 minionego wieku stanowiły  ciekawą ekspozycję. Wspomnieć należy, że jeden dzień został poświęcony na wycieczkę do Berlina. Podczas spaceru po stolicy Niemiec uczestnicy projektu zwiedzili Muzeum Topografii Terroru, Muzeum Komunikacji, zobaczyli Pomnik Pomordowanych Żydów Europy, Pomnik Sinti i Roma, oraz podziwiali Reichstag, Bramę Brandenburską, Katedrę Berlińską, Uniwersytet Humboldta. Ale największe emocje wzbudziła wizyta w salonie  Mercedesa, w którym znajdowały się  auta marzeń. W ostatnim dniu pobytu nastąpiło podsumowanie  projektu przez grupę polsko-niemiecką z udziałem dyrektora OSZ Oder-Spree p.Joachima Schenka. Nasi uczniowie byli zadowoleni z wyjazdu do szkoły partnerskiej. Był to ich pierwszy dłuższy wyjazd za granicę a jednocześnie możliwość poznania realiów życia w Niemczech.

Projekt został współfinansowany ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz Starostwa Powiatowego w Choszcznie.  Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z naszego projektu, bo w życiu są ważne tylko chwile.

Teresa Wiśniewska

Comments are closed.