browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Polna z naturą za pan brat!

Opublikowano przez 25 kwietnia 2018 Możliwość komentowania Polna z naturą za pan brat! została wyłączona

22 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ziemi. Celem tego Święta jest promowanie ekologicznych postaw w społeczeństwie, postaw, które mają chronić wspólne dobro wszystkich ludzi i zwierząt – naszą planetę. W tym szczególnym dniu proekologiczne stowarzyszenia organizują marsze, konferencje czy pokazy związane z ochroną środowiska naturalnego, chcąc tym samym zwrócić uwagę ludzi na poważne problemy Ziemi, takie jak zmiana klimatu, dziura ozonowa czy SMOG. Pomysłodawcą Dnia Ziemi jest amerykański senator Gaylord Nelson.

Hasłem tegorocznej edycji jest „End Plastic Pollution” związane z zanieczyszczeniem planety tworzywem sztucznym. Ogromne ilości plastiku wyrzucane są codziennie m.in. do mórz i oceanów, co łączy się z tworzeniem ogromnych „wysp plastiku” na wodach. Zwierzęta morskie często zaplątują się w foliowe worki, a także mylą mikroplastik z pożywieniem, umierając przez to w cierpieniach. ONZ ogłosiła „wojnę z oceanicznym plastikiem” i już 30 państw przyłączyło się do kampanii „Clean Seas” , której celem jest wyeliminowanie do 2022 roku źródeł, które są przyczyną zanieczyszczenia oceanów, m.in. ograniczenie użycia i tym samym produkcji wyrobów jednorazowego użytku, takich jak np. torby foliowe.

Akcja Sprzątanie Świata organizowana przy okazji Dnia Ziemi jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska „Clean up the World” wywodzącego się z Australii, zapoczątkowanego w 1989 roku przez Ina Kiernana, australijskiego biznesmena i żeglarza.

Nasza szkoła solidarnie, jak co roku, bierze udział w Akcji Sprzątania Świata. W tym roku klasy IIITOŚ, IILO, ITB\TOŚ oraz ITH wraz z Panią Lidią Michalską sprzątały okolice naszej szkoły, a zebrane odpady zostały posegregowane na szkło, plastik, oraz inne odpady.

Tak niewiele trzeba, aby Świat, w którym wszyscy żyjemy, był czystszy i piękniejszy. Takie drobne nawyki jak segregacja odpadów domowych czy też używanie torebek wielokrotnego użytku mogą znacznie zmieć los Ziemi. Wystarczy tylko chcieć!

Oliwia Brzezińska IIITOŚ

Comments are closed.