browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Szkolny Konkurs Historyczny MARZEC ’68

Opublikowano przez 20 marca 2018 Możliwość komentowania Szkolny Konkurs Historyczny MARZEC ’68 została wyłączona

W dniu 16. marca 2018 r. odbył się w naszej szkole konkurs historyczny: MARZEC ’68. Konkurs odbył się dla upamiętnienia 50. rocznicy wystąpień studenckich w Polsce.

Do konkursu zgłosili się uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego, Technikum Handlowego i Technikum Ochrony Środowiska. Chociaż temat konkursu dotyczył wydarzeń w Polsce, to uczestnicy konkursu musieli także odpowiadać na pytania dotyczące tła międzynarodowego tych wydarzeń. Kluczowa była wiedza o wojnie sześciodniowej arabsko – izraelskiej z 1967 r. i praskiej wiośnie w Czechosłowacji z 1968 r. Uczestnicy musieli także wykazać się wiedzą teatralną, ponieważ pytania konkursowe dotyczyły spektaklu teatralnego „Dziady”, od którego historia wystąpień studenckich w Polsce się rozpoczęła. Musieli także wykazać się wiedzą filmową, gdyż przystępujący do konkursu odpowiadali na pytania dotyczące fabuły filmu „Marcowe migdały” w reżyserii Radosława Piwowarskiego, który opowiada o wydarzeniach z 1968 r. z punktu widzenia lokalnej społeczności niewielkiego miasteczka. Wiele pytań dotyczyło także skutków Marca 68, a więc nagonki antysemickiej, którą urządziły władze PRL, wymuszając wyjazd kilkunastu tysięcy obywateli polskich pochodzenia żydowskiego.
Uczniowie, którzy zgłosili się do konkursu, musieli zatem korzystać z różnego rodzaju źródeł informacji i posiadać wiedzę z różnych dziedzin.

Oto laureaci:

  • I miejsce zajęła Oliwia Brzezińska z klasy III TOŚ;
  • II miejsce zajęła Alicja Tuszyńska z klasy I LO;
  • III miejsce Magdalena Małowicka z klasy II TH.

Gratuluję i zachęcam do udziału w kolejnych szkolnych konkursach historycznych organizowanych z okazji 100 – lecia państwa polskiego i 100 – lecia uzyskania przez kobiety praw wyborczych.

Beata Zgorzelska

Comments are closed.