browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Kolejny projekt za nami

Opublikowano przez 28 marca 2018 Możliwość komentowania Kolejny projekt za nami została wyłączona

Wygrywa tylko ten, kto ma jasno określony cel i nieodparte pragnienie, aby go osiągnąć. To właśnie współpraca i działalność grupowa w globalnym wymiarze jest podłożem sukcesu.

W myśl aforyzmu został zwieńczony kolejny projekt polsko-niemieckiej współpracy z partnerską szkołą Europaschule OSZ Oder-Spree w Fürstemwalde. Tym razem tytuł projektu brzmiał: ,,Europa jest naszym domem”.

W ramach przedsięwzięcia piątka uczniów z Liceum Ogólnokształcącego w składzie: Gracjan Ciszek, Zuzanna Drwięga, Marek Nowak, Julita Szremska, Tomasz Walczyński, wraz z opiekunami panią Teresą Wiśniewską i panią Małgorzatą Kowalik udała się 19 marca 2018r. do Fürstemwalde.

Cała nasza wizyta rozplanowana była na pięć dni. Przez cały czas towarzyszyło nam dwóch opiekunów pan Jörg Höhnow i pan Matthias Widner, którzy zadbali o znakomitą atmosferę. Grupy miały okazję poznać się podczas zwiedzania muzeum browaru w podziemiach miasta. 

Każdy dzień był wyjątkowy.  Odwiedziliśmy niemiecką stolicę, wysłuchaliśmy jej historii, a także znaleźliśmy się przed gmachem Reichstagu. Ponadto zwiedziliśmy Niemieckie Muzeum Historyczne. Niebywałą gratką wycieczki do Berlina, była wizyta w meczecie – Ibn-Rushd-Goethe-Moschee. Ponadto uczestniczyliśmy w zajęciach prowadzonych przez niemieckich nauczycieli. Miła i przyjazna atmosfera sprzyjała zawieraniu przez nas nowych znajomości. W ramach rekreacji odbyły się zajęcia sportowe. W rozgrywkach także brały udział osoby pochodzące z Syrii, Afganistanu, które łatwo i szybko nawiązały z nami kontakt. Była to próba poznania młodzieży z innego kręgu kulturowego, przecież sport nie zna granic.

Wspólny wyjazd obu grup do kurortu Bad Saarow, nieopodal miejsca zakwaterowania, przyniósł nam kolejną dawkę wrażeń, ale przede wszystkim nowych wiadomości. Ciekawostką była informacja na temat tamtejszego jeziora, z którego  dzięki systemowi śluz i kanałów można dotrzeć do największych zbiorników wodnych okalających Europę.

W ostatnim dniu pobytu byliśmy na koncercie, który stanowił artystyczne podsumowanie całego tygodnia. Był to jednocześnie moment, w którym niestety musieliśmy się rozstać z niemieckimi przyjaciółmi. Wszystkim uczestnikom na pewno wizyta na długo zapadnie w pamięci i pozostaną z niej miłe wspomnienia. Oczekujemy teraz rewizyty, ale przede wszystkim liczymy na więcej takich projektów. 

Projekt został współfinansowany ze środków Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz Starostwa Powiatowego w Choszcznie.  Poniżej zamieszczono Album fotograficzny w formie prezentacji. Zdjęcia z naszego pobytu z pewnością wywołają  pozytywne emocje.

Marek Nowak

Album fotograficzny (pobierz)

 

Comments are closed.