browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Lubimy teatr…

Opublikowano przez 7 lutego 2018 Możliwość komentowania Lubimy teatr… została wyłączona

5 lutego 2018 roku po raz kolejny gościliśmy w Zespole Szkół Nr 2 zaprzyjaźnionych z nami aktorów Teatru Polskiego w Szczecinie: Panią Małgorzatę Iwańską, pana Mirosława Kupca i  panią Annę Gielarowską.

Tematem spotkania był „Teatr renesansu w Polsce”. Panie, ubrane w repliki odrodzeniowych strojów, przybliżyły uczniom  realia XVI wieku, a także reguły obowiązujące w ówczesnym  teatrze.

Na warsztat wzięto klasykę renesansową, „Krótką rozprawę między trzema osobami, Panem, Wójtem, a Plebanem” autorstwa Mikołaja Reja, będącą satyrą na duchowieństwo i szlachtę oraz polskie obyczaje.

Do odegrania krótkiej scenki tradycyjnie zostali poproszeni  uczniowie. Odwagą i chęcią zmierzenia się z nie nową dla nich materią wykazali się nasi budowlańcy. Rola Plebana przypadła Krystianowi Szandale z klasy IITB, Wójta zagrał Rafał Piórkowski z klasy IVTB, a w postać Pana wcielił się Jakub Skory z klasy IIITB. Brawa, jakie zebrali po spektaklu młodzi aktorzy świadczą o tym, że unieśli oni ciężar niełatwej sztuki.

W dalszej części spotkania pani Małgorzata Iwańska przybliżyła uczniom fragmenty dramatu Jana Kochanowskiego „Odprawa posłów greckich”. Wyjaśniła zebranym, że poeta, pod maską Troi, ukazał problemy XVI-wiecznej Polski. Spotkanie zakończył pięknie zaaranżowany i wyśpiewany przez obie panie monolog Ulissesa „O nierządne królestwo…”

Teatr, nawet ten dawny, jeśli przybliżony przez prawdziwych pasjonatów, jakimi bez wątpienia są aktorzy Teatru Polskiego w Szczecinie, nadal ma moc porywania widzów. Zadowolona młodzież jeszcze długo komentowała spotkanie, bo teatr od wieków pobudza umysły ludzi i interpretuje wszystkie życiowe przypadłości.

                                                                                                       Agnieszka Kurpiewska

 

Comments are closed.