browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Jedna za miliard, miliard za jedną!

Opublikowano przez 21 lutego 2018 Możliwość komentowania Jedna za miliard, miliard za jedną! została wyłączona

Jedna za miliard, miliard za jedną! Czwarta odsłona One Billion Rising.

One Billion Rising, czyli Nazywam się Miliard to ogólnoświatowa kampania społeczna przeciwko przemocy wobec kobiet. Co roku, 14 lutego, miliony kobiet i mężczyzn z całego świata tańczy taki sam układ choreograficzny do piosenki „Break the chain”. Tańcem nie można zatrzymać przemocy, ale można rządzić swoim ciałem i zwrócić uwagę na problem, dlatego właśnie już po raz czwarty włączyliśmy się do akcji. W tym roku odbyła się ona 13 lutego na placu przy fontannie.

W hali Zespołu Szkół Nr 2 co środę odbywały się próby, które nie tylko sprawiały, że czułyśmy siłę, moc oraz wielkość happeningu, ale również wsparcie i otwarte serca jego uczestników, gotowych, aby zaprotestować. Warto dodać, że podczas przygotowań wybrzmiewała choszczeńska wersja piosenki pt. „To jest nasz krzyk” stworzona przez Pawła Lemiesiewicza oraz Romana Szymańskiego, którą wykonuje nasza absolwentka Martyna Żyta z towarzyszeniem chórku: Basi Grzejszczyk, Kasi Kubackiej i Agnieszki Czukiewskiej. Każda próba przebiegała w miłej atmosferze, wręcz mogłabym powiedzieć, że czułyśmy się jak jedna, wielka OBR-owa rodzina.

W końcu nadszedł ten dzień. Finał. Miliony myśli przebiegających przez głowę. Czy wszystko pójdzie zgodnie z planem? Czy wszystkim uda się dotrzeć? Pani Edyta Tyburczy – Kujawa jako koordynator akcji rozpoczęła od kilku słów o wydarzeniu. Przedstawiła problem, jakim jest przemoc oraz podała cenne informacje, liczby oraz statystyki, po czym wraz z Burmistrzem Panem Robertem Adamczykiem oficjalnie otworzyła happening. Nie sposób nie wspomnieć tu o osobach, którym zawdzięczamy piękną oprawę akcji. Dzięki wsparciu finansowemu ze strony Zarządu Powiatu oraz przychylności Starosty Pana Adama Andriaszkiewicza i Burmistrza Pana Roberta Adamczyka, którzy zgodzili się objąć akcję swoim patronatem oraz wicestarosty Pani Wioletty Kaszak – ambasadorki naszego happpeningu, mogliśmy zakupić balony, które okazały się jedną z największych atrakcji dla dzieci. Mówiąc o dzieciach podkreślić musimy duże zaangażowanie Szkół Podstawowych z Korytowa, Recza oraz Sławęcina. Bardzo im dziękujemy za tak liczne przybycie i chęć włączenia się do akcji.

W tym roku jako jedyni mogliśmy zatańczyć do piosenki odśpiewanej na żywo, a to nie wszystko! Całą fontannę i jej okolicę okrył różowy dym, w którym tańczący prezentowali się niesamowicie, co było widać po poruszeniu fotoreporterów, dokumentujących akcję. Nie sposób opisać co się czuje, gdy około 200-stu osób jednoczy się i walczy we wspólnej sprawie. Walczy, aby pomóc kobietom doświadczającym przemocy, walczy, aby pokazać im, że nie są same.

Tegoroczne przygotowania opierały się na naszych uczennicach: Karolinie Kameli z klasy IVTH, Natalii Rosłon i Aleksandrze Piaseckiej z klasy IIITH, Oliwii Brzezińskiej z klasy IIITOŚ oraz absolwentkach: Weronice Nahorskiej i Weronice Kośmider, które po swoich sesjach egzaminacyjnych zdążyły wziąć udział w próbach lub samym finale.

Zaczynając kilka lat temu akcję nikt nie sądził, że w Choszcznie rozrośnie się ona do takiego stopnia, iż będzie znana w całej Polsce. A jednak! Z roku na rok zainteresowanie wydarzeniem rosło, dzięki czemu sama akcja również się rozwijała. Dzisiaj z dumą możemy powiedzieć, że Polna stworzyła możliwość złączenia się we wspólnym działaniu w słusznej sprawie. A 200 osób przyjmujących nasze zaproszenie jest przykładem dużej otwartości społeczności na takie inicjatywy. Z zachwytem widzimy tę dużą grupę osób, które co roku aktywnie włączają się w akcję. Dzięki wszystkim osobom, które OBR-owi oddali serce każdego roku jest ona niezwykle widowiskowa. Z całą pewnością One Billion Rising w Choszcznie odbędzie się po raz piąty i bez wątpienia możecie spodziewać się niespodzianek.

Zdjęcia ze strony Powiatu Choszczeńskiego

Relację z akcji można obejrzeć tutaj:
https://www.youtube.com/watch?v=xoz7DvVSP0o
https://www.youtube.com/watch?v=YEtxYXY7Yhs&feature=youtu.be
https://www.youtube.com/watch?v=XbhIsvN2qGc

Edyta Tyburczy-Kujawa

Comments are closed.