browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Nobliści Polscy 2017

Opublikowano przez 10 grudnia 2017 Możliwość komentowania Nobliści Polscy 2017 została wyłączona

Tegoroczny, 16-ty już, Międzyszkolny Konkurs “Nobliści Polscy” po raz pierwszy rozegrano w nowej formule. Biorąc pod uwagę sugestie uczestników, organizatorzy nieco zmodyfikowali regulamin. Być może to jeszcze nie koniec zmian, bo nowe podpowiedzi usłyszeliśmy, ale jesteśmy przekonani, że znajdujemy się na dobrym kursie. Zapewnili nas o tym członkowie jury: pomysłodawczyni konkursu i wieloletnia wicedyrektor ZS Nr 2 – pani Irena Rękawiecka-Sadowska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Choszcznie – pani Anna Lewicka i wieloletni dyrektor ZS Nr 1 i ZS Nr 2 – pan Stefan Szemlij.

08.12.2017 r. w Konkursie wzięło udział 5 szkół. W kategorii szkół podstawowych i gimnazjów zaszczycili nas reprezentanci:

  • Szkoły Podstawowej Nr 1  im. I Armii Wojska Polskiego w Choszcznie w składzie: Zuzanna Sokołowska, Mateusz Siwko, Maksymilian Kacprzak, pod opieką pani Małgorzaty Szemlij i pani Magdaleny Kieli;
  • Szkoły Podstawowej Nr 3  im. Leona Kruczkowskiego w Choszcznie w składzie: Zofia Markiewicz, Pola Rafińska, Ada Kłos, pod opieką pani Elżbiety Wareliś i pana Roberta Korzeniewskiego;
  • Szkoły Podstawowej w Dolicach w składzie: Nicole Młynik-Krakowiak, Julia Maź, Aleksandra Chwarszczyńska, pod opieką pani Moniki Zygadło;
  • Publicznego Gimnazjum im. Władysława II Jagiełły w Choszcznie w składzie: Katarzyna Nahorska, Izabela Sienkiewicz, Matylda Fischer, pod opieką pani Małgorzaty Szemlij i pani Magdaleny Kieli.

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych wystąpił, niestety, jedynie reprezentant naszej szkoły, Paweł Korzeniowski, broniąc honorowo idei Konkursu.

Zmagania w kategorii szkół podstawowych i gimnazjów były zacięte. Można się było o tym przekonać już od samego początku, gdy jury długo dyskutowało o dostarczonych przez uczestników plakatach. Trzeba przyznać, że dzieła były wysmakowane, z czego organizatorzy byli bardzo zadowoleni, jako że forma plakatu anonsującego scenkę teatralną zagościła na Konkursie po raz pierwszy. Tę konkurencję wygrała drużyna Publicznego Gimnazjum w Choszcznie. Niemałe emocje wzbudził złożony z trzech etapów turniej wiedzy. Organizatorzy, co tutaj chcemy podkreślić, zawsze mają wątpliwości, jeśli chodzi o stopień trudności pytań. Tym razem jednak niektórzy uczestnicy zdobywali punkt za punktem. Bardzo nas to zbudowało i dziękujemy serdecznie za tak solidne przygotowanie. Jeszcze większe wrażenie wywarł na nas konkurs scenek teatralnych. Każda drużyna zaprezentowała się wyśmienicie, każda miała oryginalny pomysł i każdą oceniono wysoko, choć oczywiście jury wytypowało faworyta, którym okazał się reprezentant Szkoły Podstawowej Nr 1. Suma punktów za poszczególne konkurencje decydowała o tym, kto zdobędzie Grand Prix “Pierwszy Szczebel do Nobla”. A zdobyli go reprezentanci Szkoły Podstawowej Nr 1 w Choszcznie. Drugie miejsce przypadło drużynie Szkoły Podstawowej Nr 3 w Choszcznie, trzecie miejsce – drużynie Publicznego Gimnazjum w Choszcznie. Szkoła Podstawowa w Dolicach zdobyła nagrodę publiczności. Wszystkim gorąco gratulujemy.

W turnieju szkół ponadgimnazjalnych nie mogliśmy obserwować zaciętej walki, bo zgłosiła się jedynie nasza szkoła. Martwi nas to, ale postaramy się w przyszłym roku zachęcić inne szkoły, bo warto. Po raz pierwszy testowaliśmy formuły retoryczne, i jak można się było przekonać, zadanie okazało się nie lada wyzwaniem. Reprezentant Zespołu Szkół Nr 2, Paweł Korzeniowski z ITB, dzielnie bronił barw Noblistów, choć trema towarzyszyła mu od samego początku przemówienia. Dał sobie jednak radę, za co brawa. A jury postanowiło, pomimo braku konkurencji, przyznać Pawłowi Grand Prix “Pęd Noblowski”. Za przetarcie szlaków serdecznie dziękujemy.

Dziękujemy również naszym darczyńcom, dzięki którym mogliśmy zakupić nagrody książkowe. Dziękujemy Burmistrzowi Choszczna – panu Robertowi Adamczykowi, dziękujemy Staroście Choszczeńskiemu – panu Adamowi Andriaszkiewiczowi, dziękujemy państwu Marii i Tomaszowi Mińskim, właścicielom księgarni “Pegaz”.

Dziękujemy również Starostwu Powiatowemu w Choszcznie za obsługę medialną.

Fotografie: Piotr Figas

Comments are closed.